26. července 2007 9:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rasmussen na Tour končí, tým ho propustil

Michaela Rasmussen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michaela Rasmussen | foto: AFP

PRAHA Pro vedoucího muže cyklistické Tour de France Michaela Rasmussena závod skončil. Stáj Rabobank dánského jezdce ze závodu odvolala a zároveň oznámila, že závodníka propustila ze svých služeb.

Rasmussen dostal vyhazov na pokyn hlavního sponzora týmu, protože představitelům Rabobanku lhal o místě svého pobytu během červnové přípravy, kdy zmeškal další dopingovou kontrolu. Francouzská policie reagovala razií v hotelu, kde stáj bydlela. "Michael Rasmussen byl poslán domů, protože porušil naše interní pravidla," řekl mluvčí Rabobanku Jacob Bergsma. Podle mluvčího není jisté, zda budou v závodu pokračovat ostatní členové týmu.

Podle agentury AFP zástupci stáje zjistili, že jim Rasmussen lhal, když tvrdil, že v červnu trénoval v Mexiku, zatímco se připravoval v Itálii. Za uplynulý rok a půl zmeškal čtyři mimosoutěžní kontroly, čímž opakovaně porušil dopingová pravidla. Už za tři takové prohřešky by měl být podle regulí potrestán dvouletým distancem.

Rasmussen ve středu vyhrál poslední etapu v Pyrenejích a před závěrečnými čtyřmi dny závodu si vypracoval už více než tříminutový náskok. Žlutý trikot lídra Tour by nyní měl převzít dosud druhý Španěl Alberto Contador. Podle ředitele závodu Christiana Prudhomma dělali pořadatelé všechno pro to, aby se Rasmussena zbavili. "Takoví cyklisté nemohou urážet Tour donekonečna. Nemůžeme říct, že Rasmussen podváděl, ale jeho lži už byly neúnosné. Není ani tak důležité, že ho vyhodili z týmu, jako to, že zítra nebude na startu," řekl Prudhomme ve středu AFP.

Šéf cyklistické unie souhlasí
Třiatřicetiletý Dán byl kvůli zmeškaným kontrolám v minulém týdnu v průběhu Tour vyloučen z dánské reprezentace, čímž přišel o možnost startovat na mistrovství světa i na olympijských hrách v Pekingu. Po tomto verdiktu se na něj valila stále větší kritika a během středeční etapy mu svou nevoli dávali najevo pískáním a bučením i fanoušci u trati. Šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid krok Rabobanku přivítal. "Mohu tomu jen zatleskat. Je to politika nulové tolerance a lekce pro
budoucnost," řekl agentuře AP. Podivil se jen, proč tým nepropustil dánského jezdec už v červnu, když měl stejné informace jako nyní.

Lidovky.cz, ČTK

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz