Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekordní Wimbledon: Isner s Mahutem hráli a hráli...a nedohráli. Ani po 10 hodinách

US Open

  18:57aktualizováno  22:50
LONDÝN - Epická bitva ještě není u konce. John Isner a Nicolas Mahut ani druhý den nedohráli zápas 1. kola Wimbledonu. V úterý stihli první čtyři sety, ve středu poté sedm hodin bojovali v pátém rozhodujícím. Z kurtu je za stavu 59:59 vyhnala tma. Duel se tak bude dohrávat ve čtvrtek... Vyjde to?

Zápas Isner-Mahut (přerušení za stavu 59:59). foto: ČTK

JOHN ISNER VS. NICOLAS MAHUT

6:4, 3:6, 6:7 (7), 7:6 (3), 59:59 - přerušeno pro tmu

Esa: 98:94, Dvojchyby: 9:20, Nevynucené chyby: 5-:-. Vítězné míče: -:-, Celkem výměn: 877 (449:428), Využití brejkbolů: 1/13 - 1/3. Čas duelu: 10:01 hodiny

Představte si, že sednete v Praze do letadla, v klidu usnete, případně sledujete televizi, dáte si pár občerstvení, šampaňské. Za deset hodin přistanete v Dominikánské republice a těšíte se na dovolenou...

OHLASY Z KURTU

"Tohle jsem nikdy nezažil. Podávám fantasticky a on také," řekl krátce po přerušení Američan John Isner.

"Bojujeme jako nikdy předtím. Ani nevím, jak hrajeme dlouho, ale prostě chci vyhrát. Diváci jsou fantastičtí a zítra se vrátíme," reagoval jeho soupeř Nicolas Mahut z Francie.

A teď si představte dva tenisty, kteří po dobu vašeho letu hrají utkání 1. kola slavného Wimbledonu. První set, druhý, třetí, čtvrtý - stále nic mimořádného neděje... tři hodiny tenisu? To není nic neobvyklého. Zápas ale začal v úterý večer a pak byl přerušen a dohrával se ve středu.

Jenže ve Wimbledonu se nehraje tie-break, ale pátý set musí vyhrát jeden z tenistů o dva gamy. Ani po 118 gamech se to Američanovi Johnu Isnerovi ani Francouzovi Nicolasovi Mahutovi během úterního odpoledne a večera nepodařilo. Po dalších sedmi hodinách neuvěřitelné bitvy, kdy především obrovitý Američan sotva tahal po kurtu nohy, přišlo další přerušení.

VIDEO Z PÁTÉHO SETU JEDNOHO Z FANOUŠKŮ:

Duel se tak natáhne, jako první v historii, do tří dnů, aniž by do jeho průběhu zasáhl déšť. Seznam rekordů, kteří oba tenisté vytvořili, je ale mnohem, mnohem obsáhlejší...

Fanoušci na zapadlém kurtu číslo 18 wimbledonského areálu sledovali zápas, který se vidí bez nadsázky jednou za život. Oba tenisté ve středu nastoupili k dohrávce duelu 1. kola za stavu 2:2 na sety k rozhodující páté sadě. A rozehráli epochální souboj dvou tenisových mušketýrů, který vstoupil do dějin bílého sportu.

ČÁST PÁTÉHO SETU DUELU ISNER-MAHUT:

Americký obr John Isner s Francouzem Nicolasem Mahutem předváděli stále více se plnícímu hledišti téměř dokola stejný obrázek. Podání, jeden úder, druhý, třetí a konec. Jako roboti. Jeden vítězný úder za druhým, s minimem chyb. Typický duel z londýnské trávy.

MOMENT DUELU

Zápas Isner-Mahut.
Oba tenisté jsou na kurtu středeční den téměř sedm hodin. Isner vede za stavu 58:58 15:0 a podává. Zahraje silou vůle dva parádní údery, druhým backhandem po lajně vyžene Mahuta až mimo kamery, ten míček doběhne a vrátí.

Isner na sítí volejem výměnu končí a otáčí se, když tu se vrátil na scénu Mahut a rybičkou se snaží ještě míček dostat přes síť. Nepodaří se mu to, ale sklidí ovace ve stoje od fanoušků i potlesk od svého soupeře.

Typický, ale obvyklý rozhodně ne. Gamy totiž naskakovaly oběma tenistům se železnou pravidelností - 1:0 pro Isnera, 1:1, 2:1 pro Isnera, 2:2, ... 22:21 pro Isnera, 22:22, ... 45.44 pro Isnera, 45:45. Zatímco ve tři hodiny odpoledne sledovalo duel pár desítek fanoušků, po deváté hodině jich byly tisíce. Včetně Johna McEnroe, Tima Henmanna a dalších celebrit sportovní historie. Zaplněn byl i populární Henmann Hill, kopec, kde lidé sledují zápasy na velké obrazovce. Zelenou trávu byste přes obrovskou masu lidí hledali stěží.

Ti všichni i miliony lidí u televizorů sledovali, jak oba tenisté stále dokola střílejí na druhou stranu kurtu jedno nechytatelné podání za druhým. Vítězných úderů nasbírali oba před 300 (Federer v prvním kole s Fallou při pětisetové výhře jich měl 101 a i to už je nadprůměrný výkon).

Jediné, co se průběžně na kurtu měnilo, byl fyzický stav obou tenistů. Především více jak dvoumetrový a stokilový Isner od poloviny pátého setu sotva pletl nohama. Přesto svůj boj nevzdával.

ZAJÍMAVOST

Výsledková tabule zápasu Isner-Mahut.
Jakmile se skóre pátého setu přehouplo přes 50:50, vypla se světelná tabule na kurtu a na oficiálních stránkách turnaje wimbledon.org začalo počítání setu od 0:0 s omluvou, že grafika není na takové skóre připravená a s dovětkem: VELKOLEPÝ ZÁPAS!

Oběma tenistům postupně klesala rychlost prvního servisu z více jak 220 kilometrů v hodině na zhruba 160. Přesto si za celý pátý set připsali oba tenisté na svá konta pouhé dva brejkboly. Všechny zůstaly bez využití.

Poslední měl pětadvacetiletý Isner za stavu 59:58 při podání o tři roky staršího Mahuta. Francouz si ale v těžké chvíli poradil a poté odmítl pokračovat v duelu, když tvrdil, že na míčky již pro šero nevidí. Jelikož v posledním gamu nastřádal hned dvě dvojchyby (a možná už to také umpirového nebavilo - ani jednou za sedm hodin během středečního pátého setu neslezl ze svého stanoviště), bylo mu nakonec vyhověno.

Po celkově deseti odehraných hodinách za stavu 2:2 na sety a 59:59 v pátém dějiství. Novodobí gladiátoři tak budou bavit tenisový svět také ve čtvrtek. A rozhodně před daleko více diváky, než kolik jich přivítalo na kurtu ve středu...

REKORDY DUELU A VIZITKY OBOU TENISTŮ

REKORDY:
Nejdelší zápas historie: zatím 10:01 hodin (dosud duel Clément-Llodra z French Open 2004 - 6:33 hodiny, nejkratší tenisový zápas odehráli legendární Fred Perry a Baron Gottfried von Cramm v roce 1936, trval jen 40 minut - 6:1, 6:1, 6:0)
Nejdelší set: zatím 7:01 hodin
Nejvíce es v zápase: zatím 98 (Isner) a 94 (Mahut), dosud byl rekord 78 es Karloviče z loňského daviscupového duelu s Radkem Štěpánkem
Nejvíce vítězných míčků: zatím 333 Isnera, 319 Mahut
Nejvíce gamů v zápase: zatím 163 (rekord dosud 112 z roku 1969 a ze zápasu Pancho Gonzales - Charlie Pasarell, po zavedení tie-breaků v roce 1989 duel Andy Roddick-El Aynaoui 4-6, 7-6, 4-6, 6-4, 21-19 = 82 gamů) 
Nejvíce gamů v jednom setu: zatím 118
Nejvíce výměn v zápase: zatím 877

Zápas Isner-Mahut (umpirový sudí Mohamed Lahyani).

VIZITKY:
John Isner
Věk:
25 let
Země: USA
Výška: 206 cm
Váha: 112 kg
Žebříčkové postavení: 19. místo
Zápasová bilance (dvouhra): 67-53
Tituly na okruhu ATP: 1
Největší úspěch na grandslamu: 4. kolo (Australian Open 2010, US Open 2009)

Nicolas Mahut
Věk:
28 let
Země: Francie
Výška: 190 cm
Váha: 80 kg
Žebříčkové postavení: 149. místo
Zápasová bilance (dvouhra): 61-97
Tituly na okruhu ATP: -
Největší úspěch na grandslamu: 3. kolo (Wimbledon 2009)