Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Riceová Číně: Nepotírejte disent během OH

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová během své návštěvy Austrálie a Nového Zélandu. Na snímku zachycena s australským ministrem zahraničí Stephenem Smithem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová během své návštěvy Austrálie a Nového Zélandu. Na snímku zachycena s australským ministrem zahraničí Stephenem Smithem | foto: ČTK

AUCKLAND (NOVÝ ZÉLAND) Při své návštěvě Nového Zélandu vyzvala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová Čínu aby nevyužívala svých přísných bezpečnostních opatření kvůli blížícím se olympijským hrám v Pekingu k potírání disentu. Podle ní by tím Čína mohla poškodit obraz olympiády.

"S bezpečnostními hrozbami je nutné se potýkat, to každý chápe. Bezpečnost by ale neměla za žádných okolností být pláštíkem pro souzení disidentů a pro vypořádávání se s nimi," prohlásila Riceová, která bude v čele americké delegace při závěrečné ceremonii olympijských her. "Bylo by to nešťastné," dodala.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv viní Čínu z toho, že s blížící se olympiádou nijak nepolevila v přísné státní cenzuře a v pronásledování osob, jejichž názory se odchylují od oficiálních stanovisek vládnoucího komunistického režimu.

Uvozovky dolníS bezpečnostními hrozbami je nutné se potýkat, to každý chápe. Bezpečnost by ale neměla za žádných okolností být pláštíkem pro souzení disidentů a pro vypořádávání se s nimi.Uvozovky horní

Před několika dny například čínská policie zadržela významného internetového disidenta a obvinila ho, že zveřejňoval články na zahraničních webových stránkách a přijímal bez povolení hosty. Čínskému bulvárnímu listu zase hrozí postih za otištění fotky muže zraněného při zásahu armády proti demonstracím na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Tehdejší událost je pro Peking stále tabu.

Čínská policie v minulých dnech oznámila, že zlikvidovala v Šanghaji teroristickou buňku tvořenou ujgurskými islámskými radikály, kteří prý plánovali útok na olympijský fotbalový stadion. Podle zahraničních expertů je nicméně riziko teroristických útoků v Číně během her poměrně nízké.

Ochránci lidských práv naléhají na politiky
Čínské úřady dnes také vyvracely podle agentury Nová Čína páteční tvrzení skupiny, která se nazvala Turkestánská islámská strana, že je odpovědná za výbuchy autobusů v květnu v Šanghaji a v pondělí v Kchun-mingu. V obou případech, při nichž dohromady zahynulo asi šest osob a další desítky byly zraněny, prý nic nenasvědčuje tomu, že by exploze měly teroristický charakter.

Ochránci lidských práv na politiky naléhají, aby slavnostní ceremonie her bojkotovali, a dali tak Číně najevo nesouhlas s tím, jak se vypořádala se situací v Tibetu. Tam Peking letos v březnu krvavě potlačil protičínské demonstrace.

Americký prezident George Bush ale dává dlouhodobě najevo, že olympiádu považuje především za sportovní a nikoli za politickou událost, a proto podle něj nemá smysl hry bojkotovat. Proto stejně jako ruský premiér Vladimir Putin či francouzský prezident Nicolas Sarkozy na zahajovací slavnost pojede. Někteří politici ve zbytku světa však na zahájení nejedou, nebo se ještě nerozhodli, jak se zachovají. Na zahajovací ceremoniál nepojede český premiér Mirek Topolánek. Nicméně o týden později odletí na tři dny podpořit české sportovce.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...