Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Riceová v Praze: čekají se protesty

Česko

  18:13
PRAHA - Zítřejší návštěva americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové v Česku zřejmě neproběhne zcela hladce. Proti podpisu smlouvy o umístění protiraketové základny v Brdech se chystá protestovat tisíce lidí. Akce by se měly odehrát na několika místech, iniciativa NE základnám svolala demonstraci na Václavské náměstí.

Riceová foto: HARAZ N. GHANBARI ČTK

Demonstranti se přímo s Riceovou ale nepotkají, smlouva totiž bude podepsána už odpoledne v Černínském paláci, sídle českého ministerstva zahraničí. Iniciativa Ne základnám svolala svou demonstraci až na 18 hodinu.

Podle Jana Tamáše iniciativa svůj protest plánovala daleko dříve, než byly oznámeny konkrétní informace o programu americké ministryně zahraničí a Václavské náměstí je podle něj navíc pro české občany "symbolem". Počet účastníků protestu proti umístění radaru v českých Brdech podle něj závisí na svědomí samotných lidí i na českých médiích.

K ambasádě se z Václavského náměstí demonstrace podle něj vydá přes Můstek, Malostranskou a Chodkovými sady k rezidenci amerického velvyslance. Podle Tamáše bude protest nenásilný a organizátoři nečekají žádné konflikty s policií. Tamáš s Májíčkem uvedli, že úterním podpisem smlouvy o radaru protestní činnost iniciativy nekončí a tlak na politiky bude pokračovat.

Dárek pro ministryni: granát a hudba
Šperk s českými granáty a kolekci CD s českou klasickou hudbou. Takový dárek od premiéra Mirka Topolánka (ODS) si z Prahyodveze americká ministryně zahraničí. S českým premiérem se americká ministryně setká před odpoledním podpisem smlouvy a pak i na večeři organizované úřadem vlády, na které si s dalšími hosty pochutnají na kombinaci jídel z české a mezinárodní kuchyně. Zapíjet je budou vybranými českými a moravskými víny. Slavnostní večeře začne  kolem 20:00 v Hrzánském paláci a podle úřadu vlády potrvá asi hodinu a půl.

Večeře se na pozvání premiéra kromě Riceové zúčastní i další členové americké delegace, americký velvyslanec v ČR Richard Graber, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a někteří členové české vlády. Více informací ale odmítl úřad vlády sdělit kvůli přísným bezpečnostním opatřením, které cestu americké ministryně provázejí.

Do Polska Riceová nepojede
Ministryně při své návštěvě Evropy nenavštíví Polsko. Nezměnilo se na tom nic ani poté, co se s ní dnes nečekaně ve Washingtonu sešel polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Sikorski ve Washingtonu po jednání s Riceovou řekl, že si s americkou kolegyní vyjasnili stanoviska k věci, ale setkání obrat nepřineslo a Riceová do Polska tento týden nepřijede. Vyjádřil nicméně naději, že dohoda mezi Spojenými státy a Polskem o štítu by mohla být uzavřena do konce července. Šéf polské diplomacie má naplánována setkání také s oběma kandidáty na prezidenta Barackem Obamou a Johnem McCainem.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat