Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rockové hvězdy, které jsou slavnější než fotbalisté. Vítejte mezi elitními šipkaři

Sport

  10:15
LONDÝN/PRAHA - Oči hypnotizují červený obdélníček o rozměru jeden krát tři centimetry. Vzápětí se do něj těsně vedle sebe zabodnou tři hroty šipek a tisíce lidí, někteří v roztodivných kostýmech, v sále křičí nadšením a mávají transparenty. Vítejte na šipkách, které hrají profesionálové.

Michael van Gerwen a jeho tradiční oslavné heslo. foto: ČTK/AP

Hospodská zábava, nebo sport, který sledují nekonečné zástupy diváků a nejlepší hráči vydělávají desítky milionů? Diskuze fanoušků a jejich odpůrců asi nikdy neustanou.

VIDEO: MS výstředních mužů narušil zloděj, který chtěl ukrást trofej pro vítěze

Pro nezúčastněné mohlo dát odpověď právě skončené mistrovství světa organizace PDC, která sdružuje profesionály a organizuje nejštědřejší turnaje.

Krátce před pondělní půlnocí byl v Londýně korunován šampion pro rok 2017. Michael van Gerwen z Nizozemska stvrdil mimořádnou sezonu i absolutní nadvládu nad ostatními.

Za uplynulých dvanáct měsíců vyhrál pětadvacet turnajů včetně těch velkých, tzv. majorů. Pro šestadvacátý titul, ten největší, si došel výkony, nad kterými šipkový svět žasl. Musel, protože k životním šipkám se vyhecovali i jeho soupeři v průběhu turnaje.

„Cítím se jak v sedmém nebi. Musel jsem vytáhnout to nejlepší, co umím. Bylo to neuvěřitelné pro všechny,“ líčil po téměř tříhodinovém finále do televizních kamer, když si otřel slzy dojetí.

Vítězství za 11 milionů korun

Přitom na pódiu během hry má projev „zvířete“, které chce soupeře zakousnout. „Snad mi tu nebudeš brečet,“ šlo si domyslet z reakce poraženého finalisty Garyho Andersona, který při čekání na ceremoniál vedle stojícího Van Gerwena z legrace popíchl.

Sedmadvacetiletý Van Gerwen za svůj celkově druhý světový titul bral na odměnách v přepočtu 11 milionů korun, žebříček profesionálů vede s výdělkem 59 milionů korun, což jsou prize money za dva roky.

Dvojka Anderson ze Skotska, mistr světa z předchozích dvou let, si na odměnách „vyházel“ 25 milionů, trojka Peter Wright, extravagantní Skot s barevným čírem na hlavě a přezdívkou Hadí uštknutí, zhruba 17 milionů.

Podívejte se na zloděje během finále MS

Pořád jen hospodská zábava? Možná pro amatéry, ale ne pro nejlepší, kteří trénují i osm hodin denně.

„Vždycky jsem se smál, když lidi říkali, že šipky nejsou sport. Když děláte něco pro zábavu, přece za to nemusíte platit daně. Ale já jsem z šipek na daních zaplatil majlant, takže to musí být sport,“ říká Phil Taylor.

Lepší než fotbalová atmosféra

Co znamenají Pelé či Maradona pro fotbal a Gretzky s Jágrem pro hokej, je Taylor pro šipky.

Fenomén, který má šestnáct titulů mistra světa včetně dvou z BDO. Z původního šipkařského sdružení někteří nespokojení elitní hráči v roce 1992 utekli a založili Profesionální šipkovou organizaci PDC. A právě Taylor šipky povýšil na úroveň, které se dnes těší.

Z hospody až na šipkařský trůn. Z házení na terč se stává uznávaný fenomén

V roce 2010 byl v prestižní anketě BBC zvolen druhou největší sportovní osobností Velké Británie, což například golfista Ian Poulter označil za frašku.

„Pro mě to byl vrchol kariéry, protože pro to hlasoval celý národ. Když stojíte na jevišti s někým, jako je David Beckham, budete tu chvíli milovat celý život,“ pronesl Taylor, v nejnovějším vydání žebříčku světová šestka.

Beckhamovi se v celosvětové popularitě rovnat nemůže, ale v Anglii klidně ano, řečeno s mírnou nadsázkou.

Za rok už půjde o 400 tisíc liber

Steelové šipky (ne elektronické) jsou tam nesmírně oblíbené av roce 2005 byly oficiálně uznány za sport. Ve stejné době se poprvé hrála šipkařská Premier League.

V ní nastupuje deset elitních hráčů ajednotlivá kola hostí největší haly na ostrovech. Na tříhodinový večer přijde i patnáct tisíc diváků. Nový ročník s Van Gerwenem, Andersonem či Taylorem startuje už za měsíc.

Atmosféra při šipkařských turnajích je bouřlivější než na fotbalové lize, vrcholem je pak světový šampionát v Alexandra Palace v Londýně.

Michael van Gerwen se raduje z trofeje Sida Waddella pro mistra světa v šipkách.

Snad každý šipkař si musí vychutnat ten pocit, když získá set a do zákulisí ho doprovází podmanivá melodie písně Chase The Sun od kapely Planet Funk se zpívajícími fanoušky.

Turnaje přenášejí televize do celého světa a zisky z televizních práv pomohly odměny znásobit.

Když Taylor vyhrál šampionát poprvé v roce 1994, dostal na odměnách 12 tisíc liber. Letos Van Gerwen 350 tisíc liber, za rok to bude už 400 tisíc. Mimochodem, Česko v PDC svého zástupce nemá.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...