Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: MS výstředních mužů narušil zloděj, který chtěl ukrást trofej pro vítěze

Sport

  16:00
LONDÝN - Ten souboj měl všechno. Proti sobě se ve finále mistrovství světa v šipkách utkali dva nejlepší muži světového žebříčku organizace PDC. Jednička Michael van Gerwen, nizozemský vítěz mistrovství z roku 2014, narazil na šampiona z posledních dvou let Garyho Andersona ze Skotska. Van Gerwen, který vyhrál v poměru 7:3, získal za svůj triumf 11 milionů korun, a žebříček profesionálů vede s výdělkem 59 milionů korun, což jsou prize money za dva roky.

Michael van Gerwen se raduje z trofeje Sida Waddella pro mistra světa v šipkách. foto: ČTK/AP

Duel okořenilo tradičně hlučné publikum v londýnském Alexandra Palace. Mezi nimi byl jeden z fanoušků, který vtrhnul během hry na pódium a pokusil se ukrást pohár pro vítěze. Ještě než ho zpacifikovali bodyguardi, tak jej stihl zvednout nad hlavu.

Tři tisíce fanoušků napěchovaných hlava na hlavě sledovalo souboj dvou obtloustlých mužů, z nichž jeden je znám svítivě zelenou polokošilí a dohladka oholenými vlasy a ten druhý dioptrickými brýlemi a potetovanými pažemi.

Van Gerwen, alias Mighty Mike, je suverénním lídrem světového žebříčků, přestože má teprve 27 let. A i když je o generaci mladší než většina jeho soupeřům, vzezřením i zavalitým tělem vypadá jako většina ostatních šipkařů.

Například Skot Peter Wright má na hlavě barevné čerokézké číro a nosí pestrobarevné oblečení. Australan Simon Withlock zase hraje v maskáčích a Angličan Wayne Mardle v havajské košili.

To Van Gerwen dostal mezi fanoušky nejprve přezdívku Strýček Fester. A to nejen kvůli chybějícím vlasům, ale především pro výrazně zapadlé oči. Někdejší fotbalista se přitom ke svému současnému sportu dostal velmi zvláštním způsobem.

„Hrál jsem fotbal, ale nesnášel jsem zimu. Když mi bylo třináct, byla zima a my jsme potřebovali dělat něco doma. Tak jsme začali házet šipky,“ uvedl mladík, který trénoval každý den a už v 15 letech byl dorosteneckým mistrem Evropy.

V té době si však šipkami ještě nevydělával, a proto vedle každodenního trénování musel chodit do práce. Sám o sobě tvrdí, že v 18 letech jako obkladač udělal novou koupelnu nizozemské fotbalové hvězdě Dennisu Bergkampovi.

Michael van Gerwen hrál ještě ve 20 letech s vlasy.

V té době si našel dívku jménem Daphne, kterou si před třemi lety vzal za ženu. Postěžoval si však, že víc vidí své soupeře než svou manželku.

„Život se změnil, protože svět šipek je opravdu velký. Phila Taylora vidím častěji než mou ženu. 250 dnů jsem mimo domov...“ vyznal se Van Gerwen, jehož manželka pracuje jako kadeřnice.

„S mou plešatou hlavou toho ale moc neudělá, šipky jsou totiž stres,“ usmívá se.

„Ba ne. Bylo mi asi 20, když jsem začal chodit plešatý. Nejdřív si všichni mysleli, že je to kvůli nějaké nemoci. Jenže mě prostě vlasy řídly, tak jsem je sundal a začala to být moje značka,“ dodal.

V roce 2008 si v pouhých 19 letech zahrál poprvé na mistrovství světa, v 1. kole však v prvním kole prohrál právě se svým vzorem Taylorem 2:3. O pět let později už s ním hrál ve finále, proti čtrnáctinásobnému vítězi jej v jeho prvním finálovém zápase semlela nervozita.

Jenže zatímco Taylor vyhrál na MS poprvé až v 35 letech, Van Gerwen triumfoval v roce 2014 už ve 24 letech, takže má velkou šanci jeho rekordní zápis při současné formě překonat.

“Byl bych ho rád dohnal, ale asi se to nestane. Phil byl fenomén své doby, dnes je úplně jiná konkurence. Je tolik dobrých hráčů... Ale zkusím vyhrát aspoň 10 titulů,“ věří Mighty Mike.

Michael van Gerwen a jeho tradiční oslavné heslo.

V předešlých dvou letech byl stejně jako letos nasazenou jedničkou, svou roli ale nesplnil. V roce 2014 vypadl v semifinále právě s Andersonem a loni už ve 3. kole nestačil na krajana Raymonda van Barnevelda.

Tentokrát však prošel až do finále a tam sehrál fantastický zápas. V průměru házel na hodnotu 107,79, což je druhý nejlepší finálový výkon po Taylorovi z roku 2009.

Na své konto navíc přidal v přepočtu astronomických 11 milionů korun, a žebříček profesionálů vede s výdělkem 59 milionů korun, což jsou prize money za dva roky.

Je tak jen otázkou času, kdy předžene i současného rekordmana Phila Taylora.

Autor: