13. prosince 2018 8:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Proč mají ženy vlastní kvalifikaci? Nerozumím tomu, není to fér, štve šipkaře

Vincent van der Voort při turnaji Prague Darts Masters. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vincent van der Voort při turnaji Prague Darts Masters. | foto: ČTK

LONDÝN / PRAHA Nizozemec Vincent van der Voort musel stejně, jako řada dalších hráčů, splnit podmínky k účasti na mistrovství světa v šipkách organizace PDC. Proto jej udivuje, že ženy, které na tomto turnaji startují také, mají lehčí podmínky než muži.

„Ashtonová a Dobromyslová hrají dvě mistrovství světa (jedno pod organizací PDC, druhé pod konkurenční BDO), což pochopitelně není fér. Je to určitě o tom uvést se ve známost. Osobně nemám problém se ženami v šipkách, ale měly by se na turnaj dostávat stejně, jako muži, tedy společnou kvalifikací, nikoliv čistě ženskou,“ míní dvaačtyřicetiletý van der Voort.

Když organizace British Darts Organisation (BDO) oznamovala hráče, kteří ji budou reprezentovat na jiném letošním turnaji, Grand Slam of Darts, obě ženy v této nominaci chyběly. Odborná veřejnost nesouhlasila s absencí Ashtonové, čemuž ale van der Voort nerozumí.

Nástup Vincenta van der Voorta:

„Všichni by chtěli mít Lisu Ashtonovou na Grand Slamu. Ale pokud tam chtěla být, měla si o účast zahrát na mužském turnaji. Nejlepších osm hráčů z žebříčku BDO je přizváno na tento turnaj, což je cesta, jak se tam ze druhé organizace dostat,“ říká Nizozemec.

I kdyby vyhrál 3:2, stejně bude poražený

Ashtonová se představí v akci hned první den, vyzve Jana Dekkera z Nizozemska. Právě Dekker nemá na ženy moc štěstí, s druhou účastnicí turnaje, Anastázií Dobromyslovou, se utkal v roce 2009 na turnaji Grand Slam of Darts. A velice překvapivě jí podlehl.

Lisa Ashton:

„Je to prostě těžké. Kdyby Jan ve čtvrtek vyhrál 3:2, tak by navenek vypadal jako poražený. Když vyhraje 3:0, tak každý řekne, že to bylo očekávané. Valná většina fandů Ashtonovou nezná a nebudou vědět, jak je dobrá. Ale ona hází průměry okolo devadesáti bodů na tři šipky, což je slušné,“ míní van der Voort.

„Lisa není špatná hráčka, a myslím si, že by klidně mohla hrát se špičkou organizace BDO. Na druhou stranu si ale troufnu tvrdit, že se šipkařka nemůže dostat do TOP 32 v žebříčku PDC. Ale to neznamená, že nemůže vyhrávat občas zápasy s hráči z PDC, taky jsem to zažil,“ dodává van der Voort.

Najdete na Lidovky.cz