Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turné má znovu českého favorita. Snad nepřijde den blbec, doufá Koudelka

Sport

  11:34
PRAHA - Poslední tři závody skokan Romana Koudelky = dvě výhry a jedno druhé místo. Slavné Turné čtyř můstků, které začíná už v neděli, má po letech znovu českého favorita.

Roman Koudelka foto: Reuters

Tolik let se stresoval tím, jak v závodě dopadne. Šel na můstek a moc toužil uspět, chtěl útočit na nejlepší umístění, vyhrávat...

Jenže prvního vítězství ve Světovém poháru se skokan na lyžích Roman Koudelka dočkal až letos. V sezoně, do níž vyrazil jako jiný člověk. Místo toho, aby se sám dostával pod tlak touhou po co nejlepším umístění, si soupeření s ostatními užívá. „Jako když jdou štamgasti na pivo,“ říká.

Tři závody už letos vyhrál. I proto bude na Turné čtyř můstků, které začíná v německém Oberstdorfu zítra v 16.30, patřit kvelkým favoritům. „Sním o tom, že tam uspěju,“ řekl 25letý skokan.

Chybělo velmi málo – a Koudelka by na tradiční skokanské klání vyrážel ve žlutém dresu, který si letos už dvakrát vyzkoušel. Vedení ve Světovém poháru však o dva body udržel Nor Anders Fannemel. „Ani mě to nemrzí. Jet na Turné ve žlutém by byla velká zodpovědnost,“ řekl. I tak se s Koudelkou počítá jako s kandidátem na vítězství.

Kdo by ho mohl ohrozit?

Jak to všechno zvládnout

Velkým konkurentem bude bezpochyby stárnoucí, ale stále nebezpečný Simon Ammann. Domácí prostředí jistě pomůže Němci Severinu Freundovi či Rakušanovi Michaelu Hayböckovi. 

Pozor je třeba dát i na Fannemela, byť mu poslední závody tolik nevyšly. A skokanský svět zvědavě čeká, jak se ukáže dvojnásobný olympijský vítěz Kamil Stoch, který stihl před Turné doléčit zraněný kotník.

Koudelka se snažil úspěchu podřídit vše. Vynechal Světový pohár v Rusku před 14 dny, kvůli čemuž přišel o vedení v SP. Ušetřil ale psychické i fyzické síly na vyčerpávající maraton čtyř závodů během 10 dnů. Jaký je klíč k jeho zvládnutí? „Hned po závodech vypnout hlavu. Každý ten závod je psychicky hrozně náročný,“ řekl skokan z Lomnice nad Popelkou.

Koudelka dobře ví, že Turné, kde se sčítají body z jednotlivých klání, neodpouští – jeden pokažený skok ho může stát celkový triumf. „Den blbec může přijít,“ připustil. „Ale věřím, že se to nestane.“

Umí to i pod tlakem

Minulý víkend si v Engelbergu znovu ověřil, že umí závodit pod tlakem. V nedělním závodě se nerozklepal z vedení po 1. kole a druhý skok natáhl ještě dál. „Důležitá zkušenost a velké plus,“ říkal. Tím spíš, že na Turné se v 1. kole skáče specifickým k. o. systémem – nejlepší skokani z kvalifikace nastupují v duelech proti těm na posledních místech.

„Někdy to může být výhoda a někdy ne. Ve finále je to asi úplně jedno. Přistupuju k tomu stejně jako k jiným závodům,“ tvrdí Koudelka, který byl dosud na Turné nejlépe pátý před třemi lety.

Roman Koudelka oslavuje své první vítězství ve Světovém poháru
Roman Koudelka
Roman Koudelka.
Roman Koudelka slaví vítězství.

Druhý muž Světového poháru by se na jednom z vrcholů sezony rád odvděčil za úspěšnou spolupráci trenéru Richardu Schallertovi. Druhá půlka Turné se koná v jeho rodném Rakousku, což je pro kouče speciální motivace. „Cítím, jak tam touží uspět,“ řekl Koudelka.

I on po úspěchu prahne, ale ne za každou cenu. Dokola opakuje svou mantru: „Nechci se soustředit jen na vítězství, stojíme nohama na zemi, může se stát cokoliv.“

Jeho vyrovnanost je v letošní sezoně úctyhodná, nejhůře se ze sedmi závodů umístil na jedenáctém místě. Mezi skokany se stal respektovanou postavou. „Oprávněně,“ domnívá se. „Ale těší mě to.“

Z Čechů dosud dokázali Turné ovládnout pouze Jiří Raška (1971) a Jakub Janda (2006). Tříkrálový závod v Bischofshofenu k nim může přidat třetího.

Autor: