Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko se chce proti obvinění ze systematického dopingu bránit soudní cestou

Sport

  11:00
MOSKVA/PRAHA - Rusko se chce proti nařčení ze státem organizovaného dopingu bránit soudní cestou. V rozhovoru pro Match TV to prohlásil ruský ministr sportu Vitalij Mutko. O státem organizovaném dopingu poprvé promluvil bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov a jeho slova poté potvrdilo i vyšetřování nezávislé komise WADA.

Rusové se ohradili proti závěrům zprávy, že doping nutili sportovce brát členové vlády. foto: Reuters

Rusové provokují. Isinbajevové nabídli, aby byla v Riu vlajkonoškou

A právě proti závěrům zprávy kanadského právníka Richarda McLarena se Rusko ohradilo. „Projdeme ji řádek po řádku a učiníme odpovídající právní kroky,“ prohlásil Mutko.

Komise se zabývala především dopingem na zimní olympiádě před dvěma lety v Soči, k manipulacím se vzorky však docházelo od roku 2011.

Doping ve spolupráci s tajnými službami krylo i ruské ministerstvo sportu, Mutko však jakékoliv zapletení do aféry odmítl.

Rusku kvůli dopingu hrozilo vyřazení ze srpnové olympiády v Riu de Janeiro, Mezinárodní olympijský výbor však k plošnému trestu nesáhl a odpovědnost za sankce přenesl na jednotlivé sportovní svazy.

Jelena Isinbajevová během bohoslužby v moskevském chrámu.
Pomohla k odhalení dopingové kauzy. Kvůli dopingu však Julia Jekimovová do Ria...

Ty nakonec nepovolily start na hrách zhruba stovce ruských reprezentantů v čele s kompletní atletickou výpravou. V Brazílii by se tak mělo představit minimálně 272 ruských sportovců, v původní nominaci jich přitom bylo 387.

Autor:

Mohlo by vás zajímat