Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Šarapovovou ovlivnilo Česko a chce mít ránu jako Kvitová

Sport

  9:38
PRAHA - Relativně výrazně ovlivnil tenis s českým pozadím kariéru ruské tenistky Marie Šarapovové. V pěti letech si v Moskvě všimla talentu malé Marie česká rodačka Martina Navrátilová. "Přišla k nám a řekla, že mám velkou šanci se prosadit," pamatovala si Šarapovová. I proto pak její otec Jurij i s minimem peněz vyrazil s dcerou do akademie Nicka Bollettieriho v USA.

Ruská tenistka Maria Šarapovová na exhibici v Praze foto: ČTK

Z Šarapovové rostla skutečná hvězda a další česká stopa přišla před 11 lety. V Plzni tehdy vyhrála svůj první juniorský titul kategorie ITF. "Bylo to moje první velké vítězství," řekla a z té doby jí v paměti utkvěla především návštěva Karlových Varů. "Překvapilo mě, jak silná tam byla ruská komunita," řekla Šarapovová. Třetí česká zastávka se datuje k roku 2002, kdy prohrála ve finále juniorky Australian Open s Barborou Záhlavovou-Strýcovou.

K TÉMATU

Ale zatímco Češka je aktuálně 89. hráčkou světa a nejvýše byla 39. na WTA, z Šarapovové se stala jednička. A tenis s českým podpisem Šarapovovou provází i v současnosti. Díky Kvitové jsou z nich rivalky, i když letos vždy vyhrála ruská hráčka. "Jsme s Petrou kamarádky, ale oddělujme rivalitu a přátelství. Na kurtu si nic nedarujeme," řekla Šarapovová.

A co by si od Kvitová vzala za tenisovou dovednost? "Celý její levácký styl, protože je pro nás praváky nepříjemný, a tvrdé údery z forhendu," zamyslela se Ruska. Kvitové by se zase líbilo, kdyby dokázala podávat jako Šarapovová. "Hlavně ten druhý (servis), s tím mám dost problémy," řekla Kvitová. Když to česká hvězda podrobně popisovala, tak jí Ruska skočila do řeči.

"Tolik bys toho chtěla ode mne mít, skvělé," vtipkovala Šarapovová, protože nerozuměla, o čem jde v češtině řeč. Šarapovová měla v Praze dobrou náladu. I proto se Ruska žijící na Floridě rozpovídala o vlastní značce cukrovinek Sugarpova. Vyrábějí se ve Španělsku a mají názvy jako například Sporty - ty jsou ve tvaru tenisových míčků, Chic mají podobu kabelek a bot na podpatcích a Flirty jsou v cukru obalené rty a srdíčka.

Úspěšný rok 2012 už jí nikdo z paměti nevymaže

"Propagovala jsem již hodně značek a chtěla jsem mít vždycky něco svého, do čeho investuji. Vždycky jsem měla vášeň pro sladkosti, miluji bonbony, a tak to vzniklo a začalo," popisovala hráčka, která je už dlouhá léta nejlépe placenou sportovkyní světa. "Tady si za všechno ručím jen já sama. Je to můj obchod," pyšnila se.

Letošní sezona patří mezi nejlepší ze všech, které má Ruska za sebou. Především proto, že triumfem na Roland Garros zkompletovala kariérní Grand Slam. Navíc poprvé hrála na olympiádě a k tomu nesla ruskou vlaku při slavnostním zahájení. "Tyhle dva zážitky se nedají srovnat a na oba budu navždy vzpomínat. Tenhle rok vůbec byl jedním z těch, které nikdy z paměti nevymažu," řekla Šarapovová.

Jen pár hodin po prohraném finále na Turnaji mistryň se Serenou Williamsovou z USA ještě Šarapovová nemyslela na rok 2013. "Teď si dám pauzu, užiju si pár týnů volna s kamarády a rodinou. Nebudeme se bavit o tenisu a pak se zase ráda vrhnu s čistou hlavou do tréninku. To mám ráda, protože tělo je plné energie, mysl čerstvá a můžu začít psát nový list. A doufám, že ho budu plnit výtečně," řekla Ruska.

Šarapovová v Praze zašla za nemocnými dětmi

Ruska Maria Šarapovová stihla potěšit nemocné děti. Druhá hráčka světa a letošní vítězka Roland Garros jim v pondělí dopoledne v Nemocnici s poliklinikou Praha Italská rozdávala podpisy a úsměvy. Šarapovová přišla mezi malé pacienty v doprovodu se Šafářovou.

"My tenisté si někdy neuvědomujeme, jak velké máme štěstí a možnosti. Proto je strašně důležité dělat něco pro ty, co takové štěstí nemají," uvedla pětadvacetiletá Šarapovová v rozhovoru s Českou televizí a serverem iDnes.

Ruska děti upozornila, že jim česky rozumí, ale ty po výzvě tenisové ikony zmlkly. "Jsou plaché," řekla Šarapovová. Společně s Šafářovou rozdaly dětem podpisy na velké tenisové míčky, své fotografie a zapózovaly na společný snímek.

Autor: