Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusku hrozí vyloučení z olympiády. Světová antidopingová agentura ověřuje získané informace

Sport

  18:42
Montreal - Experti Světové antidopingové agentury (WADA) dokončili nahrávání stažených dat z moskevské laboratoře a začnou s jejich analýzou. Ověřovat budou, zda jsou získané informace kompletní, hodnověrné a neupravené. Výkonný výbor WADA už v lednu avizoval, že pokud se ukáže, že s daty někdo manipuloval, komise dohlížející na ruskou dopingovou kauzu (CRC) doporučí vyloučení Ruska z olympijských her v Tokiu v příštím roce.

Ředitel WADA Richard Pound (uprostřed) a další členové komise. foto: Reuters

„V podstatě jsme ve virtuálním smyslu znovu vytvořili moskevskou laboratoř,“ řekl šéf zpravodajského a vyšetřovacího oddělení WADA Günter Younger. Celý proces by měl podle odhadů trvat dva až tři měsíce. „Ačkoliv je to ohromná výzva, jsem si jistý, že budeme schopni říct, zda něco chybí nebo není tak, jak by mělo být,“ dodal.

Soubor dat ze systému LIMS o velikosti 24 terabytů obsahuje veškeré dopingové testy ruských sportovců od ledna 2012 do srpna 2015. Některé z nich měly být na základě státem řízeného programu utajovány. „Jakmile si budeme jisti, že jsou data autentická, můžeme přejít do další fáze a pomoci sportovním a dalším antidopingovým organizacím zažalovat ty, kteří podváděli,“ dodal Younger.

Ověření získaných dat je posledním krokem potřebným k tomu, aby WADA potvrdila zatím podmínečné zrušení suspendace ruské antidopingové agentury RUSADA.

RUSADA byla kvůli skandálu s dopingovým programem na OH 2014 v Soči suspendována téměř tři roky do loňského září. Jednou z podmínek zrušení trestu bylo poskytnutí přístupu k záznamům o prováděných testech ruských sportovců do konce roku.

Odborníci WADA však získali data z moskevské laboratoře až na druhý pokus v polovině ledna. Sportovci po prvních neúspěšných pokusech vyzvali WADA k okamžitému obnovení trestu. Jejich volání ale vedení organizace nevyslyšelo a v lednu od dalšího trestu upustilo.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat