Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sáblíková: Od trenéra jsem to řádně schytala

Sport

  14:00
BUDAPEŠŤ/PRAHA - Vydřený titul. Tak označila rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková (24) svůj čtvrtý triumf na evropském šampionátu ve víceboji v Budapešti. Navzdory tomu, že v závěrečném závodě na pět kilometrů uprchla největší soupeřce Němce Pechsteinové "o parník".

Martina Sáblíková. foto: ČTK

LN Čekala jste, že to půjde tak hladce?
Hladce to vůbec nešlo! Páteční pětistovka mi kvůli větru nevyšla, loni jsem na ní byla pátá, teď až čtrnáctá. Myslela jsem, že zlato je ztracené. Apo rovněž páteční trojce, byť jsem ji vyhrála, to taky jasné nebylo. Až sobotní patnáctistovka mě uklidnila, ale pořád to byla dřina a boj. Šampionát dost ovlivnilo počasí, vítr a měnící se led, naštěstí nepršelo a nesněžilo.

PSALI JSME:

LN Závod na 1500 metrů jste vyhrála na mistrovství Evropy vůbec poprvé. Překvapilo vás to hodně?
To tedy ano, ale jelo se mi nádherně. Záleželo, jak se kdo vypořádá s podmínkami na otevřené dráze, mně se to naštěstí povedlo.

LN Co povedlo, vypořádala jste se s tím výtečně!
To bylo díky tomu, že jsme skoro celý prosinec trénovali na otevřené dráze v italském Collalbu, aby mě tenhle šampionát nezaskočil. Takže jsem to možná měla krapet snazší. V Collalbu se jelo vícebojařské mistrovství Evropy v roce 2007, kdy jsem tenhle šampionát vyhrála poprvé, ale tam je nadmořská výška 1200 metrů, tudíž tam byl led mnohem lepší.

Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková.

LN Trenér Petr Novák prozradil, že vám musel před sobotní patnáctkou vyčinit. O co šlo?
Před závodem bývám hodně nervózní, nedařilo se mi usnout a ráno jsem podle toho vypadala. Pořádně jsem to schytala.

LN Co vám řekl?
To raději nechtějte slyšet! (smích) Ale bylo to o tom, že už jsem dost zkušená a dělat si starosti po tak dobré trojce je zbytečné. A měl pravdu, uklidnil mě, takže mi pak patnáctka vyšla a na neděli už jsem spala dobře. I když si pořád myslím, že trošku rozhodl vítr. Nevím totiž, jestli bych Wüstové dala v hale tři vteřiny.

LN Nakonec jste ale vyhrála dost suverénně. Dá se z toho něco usuzovat před MS ve vícebojích, které se pojede v únoru v Moskvě?
Tam to bude docela jiné, pojede se v hale a na úplně jiném ledu.