Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková po vítězství v Soulu: Dneska jsem si spravila náladu

Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: Reuters

SOUL/PRAHA Spravila si náladu. Při svém druhém startu v závodě Světového poháru s hromadným startem se rychlobruslařka Martina Sáblíková přesvědčila, že dokáže být úspěšná i na této trati. „Přesto je tenhle závod pořád taková neznámá,“ vzkázala královna rychlých nožů ze Soulu.

Před týdnem jste při svojí premiéře v tomto závodě v Japonsku skončila šestá, není jste slavila vítězství. Jste spokojená?
Jsem hodně ráda, protože se mi tu v pátečním závodě na pět kilometrů nejelo moc dobře, i když jsem byla druhá. Dneska jsem si spravila náladu.

Kdy jste začala tušit, že byste mohla vyhrát?
V polovině závodu jsme si s Claudií Pechsteinovou vytvořily docela velký náskok - bylo to pořád těžké, ale dvě kola před cílem jsem jí začala ujíždět a až v posledním kole už byl můj odstup docela velký. Takže nejspíš v té chvíli.

Závod s hromadným startem se jezdí na 16 čtyřistametrových kol, ale dosud jste ho nejezdila. Co vás přimělo se do toho pustit?
Začalo se říkat, že se to bude jezdit i na mistrovství světa, nechtěla jsem, aby mě to zaskočilo.

Dá se počítat, že se tento závod objeví i v olympijském programu?
To je podle mě ve hvězdách. Zatím myslím, že ne. Vždyť se to jezdí teprve třetím rokem, ale dosud jsem závod s hromadným startem nejezdila.

Proč jste to vlastně odmítala?
Bála jsem se pádů, není to zrovna bezpečné. Třeba v dnešním závodě mužů tady v Soulu několik lidí dost popadalo. Musíte mít speciální chrániče, od letoška se začalo jezdit v přilbách. Je to opravdu nebezpečné, ale dlouho se říkalo, že se to nebude jezdit na mistrovství světa. Až letos nastal zlom, proto je lepší si to vyzkoušet.

Teď to vypadá, že jste v této disciplíně našla recept na vítězství. Už víte, jak na to?
Těžko říct, pořád je to taková neznámá. Nikdy nevíte, kdo odjede a jak se závod bude vyvíjet, každý závod je jiný. Třeba dneska jsme jely asi o čtyřicet vteřin rychleji než před týdnem v Japonsku, spousta holek, které předtím byly vpředu, teď zůstalo vzadu. Přijde mi to jako loterie.

Claudia Pechsteinová, která vás v pátek porazila na „pětce“ a nyní s vámi byla dlouho v úniku, skončila až šestá. Jak moc vás těší, že jste jí oplatila porážku?
Nevím, jestli mě to těší. V závěru ji soupeřky dojely, ale dlouho se mnou spolupracovala, takže jsem myslela, že první dvě místa budou naše. Ale jsem ráda, že jsem si ten závod takhle dobře otestovala.

Dá se vůbec závod s hromadným startem někde natrénovat?
Maximálně můžete jezdit závody na kolečkových bruslích. „Pechi“ je jezdí, stejně jako Nizozemci u nich doma, taky Italka, Rakušanka... Ale u nás je to podstatně těžší.

Jiné cesty asi není. Začnete tedy „kolečkové“ závody vyhledávat?
To nevím. Obávám se, že bych toho vedle dosavadních rychlobruslařských disciplín a cyklistiky měla už trochu moc.

Zmínila jste speciální chrániče pro tento závod - můžete to přiblížit?
Je jich hodně. Od příštího podniku Světového poháru v Berlíně už budu mít kombinézu, kterou neprořízne ani brusle. Bude to tedy opravdu bezpečné. Kromě toho máme speciální chrániče na achilovky, na holeně, na krk, rukavice, k tomu helmu. Budu si připadat jako rytíř na bruslích. Když se do všeho navleču, bude to velká změna, ale nic jiného nezbývá.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...