23. listopadu 2014 12:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková po vítězství v Soulu: Dneska jsem si spravila náladu

Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: Reuters

SOUL/PRAHA Spravila si náladu. Při svém druhém startu v závodě Světového poháru s hromadným startem se rychlobruslařka Martina Sáblíková přesvědčila, že dokáže být úspěšná i na této trati. „Přesto je tenhle závod pořád taková neznámá,“ vzkázala královna rychlých nožů ze Soulu.

Před týdnem jste při svojí premiéře v tomto závodě v Japonsku skončila šestá, není jste slavila vítězství. Jste spokojená?
Jsem hodně ráda, protože se mi tu v pátečním závodě na pět kilometrů nejelo moc dobře, i když jsem byla druhá. Dneska jsem si spravila náladu.

Kdy jste začala tušit, že byste mohla vyhrát?
V polovině závodu jsme si s Claudií Pechsteinovou vytvořily docela velký náskok - bylo to pořád těžké, ale dvě kola před cílem jsem jí začala ujíždět a až v posledním kole už byl můj odstup docela velký. Takže nejspíš v té chvíli.

Závod s hromadným startem se jezdí na 16 čtyřistametrových kol, ale dosud jste ho nejezdila. Co vás přimělo se do toho pustit?
Začalo se říkat, že se to bude jezdit i na mistrovství světa, nechtěla jsem, aby mě to zaskočilo.

Dá se počítat, že se tento závod objeví i v olympijském programu?
To je podle mě ve hvězdách. Zatím myslím, že ne. Vždyť se to jezdí teprve třetím rokem, ale dosud jsem závod s hromadným startem nejezdila.

Proč jste to vlastně odmítala?
Bála jsem se pádů, není to zrovna bezpečné. Třeba v dnešním závodě mužů tady v Soulu několik lidí dost popadalo. Musíte mít speciální chrániče, od letoška se začalo jezdit v přilbách. Je to opravdu nebezpečné, ale dlouho se říkalo, že se to nebude jezdit na mistrovství světa. Až letos nastal zlom, proto je lepší si to vyzkoušet.

Teď to vypadá, že jste v této disciplíně našla recept na vítězství. Už víte, jak na to?
Těžko říct, pořád je to taková neznámá. Nikdy nevíte, kdo odjede a jak se závod bude vyvíjet, každý závod je jiný. Třeba dneska jsme jely asi o čtyřicet vteřin rychleji než před týdnem v Japonsku, spousta holek, které předtím byly vpředu, teď zůstalo vzadu. Přijde mi to jako loterie.

Claudia Pechsteinová, která vás v pátek porazila na „pětce“ a nyní s vámi byla dlouho v úniku, skončila až šestá. Jak moc vás těší, že jste jí oplatila porážku?
Nevím, jestli mě to těší. V závěru ji soupeřky dojely, ale dlouho se mnou spolupracovala, takže jsem myslela, že první dvě místa budou naše. Ale jsem ráda, že jsem si ten závod takhle dobře otestovala.

Dá se vůbec závod s hromadným startem někde natrénovat?
Maximálně můžete jezdit závody na kolečkových bruslích. „Pechi“ je jezdí, stejně jako Nizozemci u nich doma, taky Italka, Rakušanka... Ale u nás je to podstatně těžší.

Jiné cesty asi není. Začnete tedy „kolečkové“ závody vyhledávat?
To nevím. Obávám se, že bych toho vedle dosavadních rychlobruslařských disciplín a cyklistiky měla už trochu moc.

Zmínila jste speciální chrániče pro tento závod - můžete to přiblížit?
Je jich hodně. Od příštího podniku Světového poháru v Berlíně už budu mít kombinézu, kterou neprořízne ani brusle. Bude to tedy opravdu bezpečné. Kromě toho máme speciální chrániče na achilovky, na holeně, na krk, rukavice, k tomu helmu. Budu si připadat jako rytíř na bruslích. Když se do všeho navleču, bude to velká změna, ale nic jiného nezbývá.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.