Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šampion Tour Evans dorazil domů. Vítaly ho tisíce fandů

Sport

  12:05
MELBOURNE - V Melbourne se dnes na chvíli zastavil život, protože na třicet tisíc lidí přišlo přivítat svého prvního vítěze nejprestižnějšího cyklistického závodu Tour de France. Dojatý Cadel Evans, oblečený ve vytouženém žlutém trikotu, který si před třemi týdny oblékl v Paříži, přijel na Náměstí federace po triumfální pár set metrů dlouhé jízdě symbolicky na kole.

Cadel Evans před davem příznivců foto: ČTK

"Je to ohromující, ale i to je slabé slovo," prohlásil Evans před jásajícím davem, který byl rovněž naladěný do žluté barvy a mával svému hrdinovi fotkami, děkovnými cedulemi a balónky. "Opravdu fantastické, nešli jste do práce a do školy, co?" ptal se čtyřiatřicetiletý jezdec, který vyhrál slavnou Tour nejen jako první Australan v historii, ale i jako třetí cyklista, který není z Evropy.

O TOUR DE FRANCE 2011 ČTĚTE VÍCE

Do své rodné země během sezony nejezdí a žije ve Švýcarsku. Ale vzhledem k nadšení, které svým triumfem na Tour vyvolal, se mistr světa z roku 2009 rozhodl pro výjimku. Na obřím plátně se promítaly vzpomínky na klíčovou časovku v předposlední den závodu, kterou jasně ovládl před lucemburskými bratry Schleckovými.

Prostřednictvím videokonference mu popřála premiérka Julia Gillardová a na místě i starosta Melbourne Robert Doyle. "Tolik lidí jsem jaktěživ na Federálním náměstí neviděl. Odhaduju to na 30.000," prohlásil Doyle. Politici v Austrálii živě debatují, co by po Evansovi pojmenovali, jestli most nebo cyklostezku v jeho domovském Barwon Heads. Velkolepé oslavy si užíval také s manželkou, matkou i babičkou.

"Bylo krásné si s každým potřást rukou a rozdat autogramy, ale další Tour je už za jedenáct měsíců, takže musím zpátky do práce," loučil se Evans. "Život se mi po vítězství změnil, ale něco zůstalo při starém. Třeba když šlapu do kopce, tak to pořád bolí," dodal. Po krátké zastávce doma odletí v sobotu do USA a bude se připravovat na etapový závod v Coloradu.

Autor: