Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šance na medaili z MS pokazilo zranění, přesto Češky myslí na olympiádu

Sport

  12:12
MANILA (FILIPÍNY) - Se smíšenými pocity se budou vracet ze světového šampionátu 3x3 české basketbalistky. Na turnaji v Manile totiž zanechaly velmi dobrý dojem, ale nepřešly přes brány čtvrtfinále, což je vždy měřítkem úspěchu. Jenže bez zraněné Ovsíkové pouze ve třech hráčkách to snad ani nebylo reálné.

Česká reprezentantka Romana Hejdová (vlevo) přihrává kolem Alexandry Stoljarové z Ruska ve čtvrtfinále MS 3x3. foto: FIBA 3X3

V prvním kole vyřazovacích bojů totiž Lvice narazily na Rusko. Tradičně silný protivník přijel obhajovat loňský titul a na druhé místo v základní skupině ho poslala až porážka od výběru USA. Stejný soupeř vystavil českému celku stopku ve čtvrtfinále i na loňském šampionátu.

Trenérka Lvic Michaela Uhrová ale i tak Rusko nepovažuje za osudového soupeře: „Narážíme na ně teď poměrně často, ale ve čtvrtfinále už si soupeře nemůžeme vybírat. Pokud bychom narazily na jakéhokoliv silného soupeře, třeba i Ameriku, tak pokud chceme hrát o medaile, musíme ho porazit.“

Za normálních okolností by šance na výhru byla rozhodně vyšší, jenže Andrea Ovsíková po včerejším zranění zůstala jen na lavičce a sledovala marný boj svých spoluhráček s ruskou převahou a prohru 14:21.

Ve čtyřech bychom asi vyhrály, říká Uhrová

„Zápas by byl jiný, kdybychom mohly hrát ve čtyřech. Holkám stouplo sebevědomí po tom, co porazily Itálii, pozdějšího vítěze MS. Věřily si i na Rusky. Bohužel přišlo zranění Andy Ovsíkové, kdy Italka Andreu podběhla a ta jí při doskoku nešťastně šlápla na nohu,“ smutnila nad rozmary osudu Uhrová.

Česká reprezentantka Romana Hejdová (vpravo) brání Alexandru Stoljarovou z Ruska ve čtvrtfinále MS 3x3.

Celá situace ze čtvrté minuty střetnutí s Itálií jí stále leží v žaludku: „Tohle se prostě nedělá. Dost nás to rozčílilo. Když někdo střílí a skáčete mu na blok, tak neskáčete do střílejícího hráče, ale vedle něj. Naštěstí to vypadá „jen“ na těžký výron, ale takové zákroky často končí i zlomeným kotníkem. Každopádně nás tím Italky prakticky vyřadily z turnaje.“

„Hrát 3x3 pouze ve třech hráčkách, kdy není možná rotace a čas na jakýkoliv odpočinek, je velmi těžké. Pravidla neumožňují dopsat pátou hráčku. Bylo by fajn mít možnost v případě zranění tým doplnit, ale pravidla jsou taková, jaká jsou. Navíc by toho týmy mohly zneužívat v případě špatné výkonosti hráček, takže bych pro změnu nehlasovala,“ uvažuje Uhrová.

Tým má velkou budoucnost

Pro Češky to byla osudová rána, která jim prakticky znemožnila bojovat o cenné kovy. „Shodla jsem se tu i s ostatními, že na Rusky jsme měly, pokud bychom byly kompletní. Tým má velkou budoucnost a na mistroství světa předváděl skvělé výkony,“ chválila trenérka své svěřenkyně.

Aby také ne, vždyť Češky jsou jediným týmem, který dokázal přehrát Itálii. Výhra 21:20 byla jedním z nejlepších, ne-li rovnou nejlepším zápasem celé ženské části světového turnaje. Italky pak v play-off postupně vyřadily reprezentaci USA a Číny, aby se ve finále střetly se čtvrtfinálovými přemožitelkami Lvic. Do poloviny utkání vyrovnanou partii pro Itálii nakonec rozhodla jen 163 centimetrů vysoká rozehrávačka D’Alie.

Česká reprezentantka Romana Stehlíková (vlevo) střílí přes Anastasii Logunovovou z Ruska ve čtvrtfinále MS 3x3.

Také Češky se mohly pochlubit výraznou postavou ve svém středu. Na první velkou akci v basketbalu 3x3 se vydala Romana Hejdová. „Jako reprezentantka 3x3 se velmi uplatnila. Jsem ráda, že se k nám připojila i po dlouhé sezoně ve Francii. I když byla lehce unavená, tak přijala tuto pro ni novou výzvu a zkusila si zahrát mistrovství světa,“ pochvalovala si Uhrová.

Navíc by to nemuselo být naposledy, kdy třicetiletá basketbalistka oblékla reprezentační dres 3x3. Olympijské hry v Tokiu jsou velkým lákadlem. „Podle svých slov by hrála i dál a má o tuto disciplínu zájem. Hlavně v letošní sezoně, kdy nebyly velké akce v pět na pět, využila šanci vyzkoušet si trojkový basketbal. Bylo vidět, že zápas od zápasu, kdy si oťukala pravidla a systém hry, se z ní stala jedna z nejplatnějších hráček a zapadla do týmu holek, které to už dřív hrály velmi dobře,“ uvedla Uhrová.

Srbové obhájili a mají zlatý hattrick

Za dvojicí českých soupeřek skončila na třetím místě Francie, která v souboji o bronz přehrála Čínu v poměru 21:14. To mužský vrchol turnaje byl čistě evropskou záležitostí. Potřetí v řadě na titul dosáhla reprezentace Srbska. Nasazené jedničky kolem Dušana Buluta zvládli zkušeně finálovou bodovou přetahovanou s Nizozemskem, kdy dalekonosnou střelou zaťal rozhodující ránu Stojačič.

Česká reprezentantka Romana Hejdová (vpravo) přihrává kolem Ljudmily Sapovové z Ruska ve čtvrtfinále MS 3x3.

Srbové přitom mohli ve finále chybět. V semifinále totiž měli namále, když v koncovce přečkali atak Polska na 21. bod, který by ukončil zápas, a naopak sami těžkou střelou ovládli utkání pro sebe. Zdrcení Poláci pak nedokázali v zápase o bronz vzdorovat Slovinsku.

Autor: