Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šárka Záhrobská: Olympijskou medaili určitě neprodám

Sport

  9:14
PRAHA/VANCOUVER - Přiletěla zpět domů po více jak měsíci. Její olympijská mise ale byla úspěšná. Ve slalomu totiž získala Šárka Záhrobská (25) bronzovou medaili. Ale sezona pro ni ještě neskončila. A česká lyžařka věří, že další úspěchy ji ještě čekají. "Chtěla bych v příští sezoně získat malý glóbus za slalom," staví si před sebe další cíle ambiciózní Záhrobská.

Šárka Záhrobská si užívá úspěch. foto: ČTK/AP

Šárko, stihla jste oslavit svoji medaili?
Moc ne. Po závodě jsem se zastavila za českými fanoušky, kterým patří obrovské díky, za to, jak mi dokázali fandit. I to kolik jich ve Whistleru bylo, mě ohromilo, zasloužili si, abych se s nimi podělila o svou radost. Poté ceremoniál a také jsem navštívila Český dům ve Vancouveru, to bylo velmi příjemné. A poté již balení a cesta domů. ¨

VANCOUVER ON-LINE

PROJDĚTE si ještě jednou VŠECHNY NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFORMACE Z Vancouveru v našem v KONTINUÁLNÍM on-line ZDE!

Budete mít možnost oslavit medaili alespoň v Praze?
Ani doma na oslavy nebude moc času, již v pondělí odjíždím na další závod Světového poháru (Crans-Montana ve Švýcarsku, pozn. Redakce). Ve středu potrénuji a v pátek mě čeká superkombinace. Na oslavy bude čas až po skončení sezony.

Co teda stihnete doma?
Těším se na mamku a na to jídlo, co mi připravila. Myslím, že připravila nějaké bifteky ze svíčkové a salát. Možná i něco napekla.

A poté opět na cesty. Jak zvládáte náročný program?
Je to náročné, ale pro mě zas tolik ne, nejezdím všechny závody. Myslím, že větší uznání si zaslouží závodnice, které odjedou úplně všechno. Ale určitě to není ideální, časový posun, krátká doba na přesun. Možná to je jeden z důvodů, proč je letos tolik zranění.

Bude těžké po olympiádě udržet koncentraci také na zbytek sezony?
Je to těžké, ale právě to ukáže, jak je kdo silný. Myslím, že je důležité umět se koncentrovat na každý závod, navíc do konce sezony už mě toho tolik nečeká. Unavená sice jsem, ale ne tolik, abych ztrácela motivaci. Já se na hory těším. V posledním závodě sezony mě čeká v Německu ještě jeden slalom a ráda bych v něm udělala co nejlepší výsledek. Tam to bude hodně o té vůli, takže když vydržím koncentrovaná, můžu na tom jen vydělat.

Šárka Záhrobská s medailí.

Kam byste s odstupem dvou dnů zařadila olympijský bronz ve své sbírce?
Velmi častá otázka (s úsměvem). Řekla bych, že na pohled je určitě nejkrásnější. Ale vždycky jsem říkala, že každá medaile má za sebou nějaký příběh, a žádná si nezaslouží být zařazena na nějaké místo. Vážím si všech stejně.

Co teď s tou medailí uděláte? Prodáte, schováte do sklepa či krabice od bot?
To určitě ne. Je z olympijských her první, určitě si ji doma někde vystavím. Rozhodně ji nemám v plánu prodávat (směje se). Mám s ní spojené krásné zážitky, budu si ji hýčkat. Po cestě jsem ji měla celou dobu v kapse, uvidím, kam ji pak doma zařadím.

Kolik jich ještě máte z olympiády v plánu?
Tak to se naplánovat nedá, ale rozhodně chci jet i za čtyři roky do Soči. Ale to je ještě hrozně daleko.

Přivezla jste si nějaké dárky?
Dárky jsem si přivezla jen z Nakisky, kde jsme trénovali, konkrétně náušnice a další drobnosti. Ve Whistleru na nakupování už nebylo moc času, ale na pohledy pro kamarády a známé došlo.

Jaké bylo vstupovat do závodu s vědomím toho ošklivého počasí?
Tak nebylo to příjemné, ale horší počasí bylo ty dva dny před slalomem. V pátek už se to trošku zlepšilo, navíc já měla výhodu, že jsem startovala jako první. Maximum udělali organizátoři, tolik lidí jsem kolem trati na závodě nikdy neviděla. Na to jaké bylo počasí, byla trať výborně připravena.

Šárka Záhrobská na trati olympijského slalomu.

Jak jste se připravovala na druhé kolo, kde se ty podmínky pro vás otočily, tím, že jste startovala druhá od konce? Změnila jste nějak taktiku?
Když chcete bojovat o medaili, tak nejde ve druhém kole nějak taktizovat. Zvláště ve slalomu, prostě se musíte snažit sjet trať co nejrychleji dolů. Musíte riskovat od začátku do konce. Sice mám radši tvrdý podklad, na rozbité trati tolik neumím, ale na to jsem nemyslela. A když na mě dole blikla dvojka a věděla jsem, že budu mít medaili, byla jsem strašně šťastná.

Čím si vysvětlujete skutečnost, že se vám sezona příliš nepovedla, ale nakonec vám vyšel ten nejdůležitější závod sezony?
Sezona nebyla ideální, ráda bych měla umístění na stupních vítězů více, ale častokrát chyběl kousek. Slalom je o jedné chybě a já je bohužel dělala. Ale ve Vancouveru jsem si to vynahradila, seděl mi profil trati, povedl se mi celý den, vše vyšlo podle představ.

V čem se ještě teda potřebujete zlepšit, aby se vám dařilo podle představ?
Ve slalomu je to již jen o detailech. Myslím, že v něm jsem na dobré cestě, chybí mi ten pověstný poslední krůček. Obří slalom teď jezdím hodně špatně. Já to vždycky přirovnávám ke kostce. Tu se nám už povedlo rozebrat, teď ji ale musíme s trenéry zase správně složit (usmívá se). To nám zatím nejde.

Je tím krůčkem ve slalomu změna techniky?
Myslím, že ne. Ve slalomu mám dobrou techniku, je to spíše o té dynamice, která mi ještě často chybí. V některých závodech už je to ideální, jako právě na olympiádě, teď potřebuji podobně jezdit pokaždé.

Může vás ta medaile nakopnout do budoucna? Může to být ten správný impulz?
Byla bych určitě ráda, věří, že v Německu se mi povede poslední slalom sezony a potom uvidíme co dál.

Není škoda, že sezona již končí?
Po té olympiádě to trochu škoda je. Letos utekla sezona strašně rychle. Chtěla jsem útočit na ten malý glóbus, to nevyšlo, tak snad příští sezonu.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...