Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schumacher: Vzdát to byl jeden z nejtěžších momentů kariéry

Sport

  17:34
ŽENEVA - Vzdát se šance na návrat do kokpitu formule 1 byl pro Michaela Schumachera jedním z nejtěžších momentů kariéry. Sedminásobný mistr světa měl nahradit u Ferrari zraněného Felipeho Massu, ovšem tuto možnost musel odmítnout kvůli přetrvávajícím bolestem krku, které si přivodil při únorovém tréninku superbiků.

Michael Schumacher a Jean Todt. foto: ČTK

Nyní přiznal, že lituje, že závodil na motorkách, ale prý si nemohl pomoci, protože pro svůj život potřebuje nebezpečí a rychlost.

"Je to pro mě velmi smutná chvíle. Možná jeden z nejtěžších momentů v kariéře," uvedl čtyřicetiletý Němec na dnešní tiskové konferenci v Ženevě.

"Znovu jsem cítil, že žiju naplno, ale musel jsem to ukončit. Snažili jsme se všemi možnými způsoby vyřešit mé bolesti, ale nepovedlo se," dodal nejúspěšnější pilot historie, který kariéru ukončil v roce 2006.

O šanci na nečekaný návrat ho připravila vážná nehoda na motocyklu.

"Všichni víme, že motorky přinášejí prvek nebezpečí. To je právě to, co já potřebuji, takový jsem. Skáču z letadla, jezdím na motorce a jezdím ve formuli. Nyní mě ale samozřejmě mrzí, že jsem tehdy na té motorce seděl, protože mi to teď brání dělat to, co bych hrozně rád dělal," řekl Schumacher, který si během nehody přivodil zlomeninu v místech, kde krční páteř přechází v lebku.

Bolesti krku jsou prý jediným důvodem, proč z plánovaného návratu sešlo.

"Sednout do kokpitu a řídit bylo něco zcela přirozeného. Nebyl rozhodně sebemenší problém znovu si zvyknout na řízení formule. Jediné, co mě limituje, je ten krk. Bolest je opravdu silná, zvláště když jsou na trati hrboly," vysvětloval Schumacher, který již při oznámení comebacku říkal, že se vrátí jedině pokud bude v plné kondici. "A to se nepovedlo. Připravoval jsem se zcela vážně a dělal všechno pro to, abych byl stoprocentně připraven, ale bolest mě na okruh bohužel nepustí," dodal.

Zatím prý nemá jasno o tom, co bude nyní dělat. "Právě jsem udělal velmi těžké rozhodnutí a to je jediné, na co nyní myslím. Rozhodně teď neuvažuji nad budoucností," řekl Schumacher, který však podle osobního lékaře Johannese Peila může v budoucnu znovu řídit. "Až další léčba a tréninky ukážou, zda bude moci být znovu v nejlepší kondici a zda bude moci znovu řídit motocykl, sportovní vůz, či dokonce formuli. Ale myslím, že to bude moci dělat," řekl Peil.

Pokud by se Peilova předpověď potvrdila, není vyloučen Schumacherův návrat v budoucnu. Prezident Ferrari Luca di Montezemolo dokonce prohlásil, že by byl rád, aby by se Schumacher jako jezdec připojil ke stáji v příští sezoně. "Když půjde vše dobře, rád bych ho měl u Ferrari v příští sezoně jako třetího jezdce," prohlásil v rozhovoru pro italský deník La Stampa.

Prý rovněž chápe současné Schumacherovo rozhodnutí. "S krkem není legrace.

Je mi to nesmírně líto, ale riziko by tu bylo příliš vysoké," dodal Montezemolo, který místo Schumachera dá šanci testovacímu jezdci Lukovi Badoerovi.

Autoři: ,