14. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Obrat paralympijské legendy. I přes šikanu a frustraci z postižení chce do Tokia

Britský hendikepovaný cyklista David Weir. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský hendikepovaný cyklista David Weir. | foto: Reuters

PRAHA Fenomenální hendikepovaný cyklista David Weir přehodnotil své rozhodnutí už nikdy neobléknout britský reprezentační dres. Šestinásobný paralympijský vítěz, který vloni ukončil kariéru na protest proti údajné šikaně od trenérky, chce uspět na hrách v Tokiu. Svých už šestých.

„Mám za sebou nejtěžší cestu v životě, měl jsem sebevražedné myšlenky a deprese,“ svěřil se v tomto týdnu Weir s odkazem na spor, který po olympiádě v Riu před dvěma lety vedl s britskou reprezentační trenérkou Jenni Banksovou, a následné psychické problémy.

Aféru tehdy sledovala celá Británie.

Banksová v Riu Weira po neúspěšném štafetovém závodě na 4 x 400 metrů, v němž se Britové nedokázali kvalifikovat do finále, obvinila, že svou jízdu naschvál vypustil. Měla mu také před ostatními jezdci říci, že je ostudou pro svou zemi. V reakci na to nejúspěšnější britský paralympionik Weir ukončil kariéru a prohlásil, že reprezentační dres už nikdy neoblékne.

„Proč bych to vypouštěl, abych ji naštval? Já ale závodil za sebe a za svou zemi. Tohle říct někomu, kdo pro Británii získal 28 velkých medailí...“ stěžoval si tehdy atlet médiím. K tomu se přidaly osobní problémy, kdy se Weir rozešel s manželkou a matkou svých tří dětí.

Ze začátku nepomohla ani odborná pomoc, kterou vyhledal.

„Našel jsem terapeutku, která mě neznala a nevěděla o mém životě. Během první seance jsem skončil na zemi a svíjel se v slzách,“ přiznává nyní devětatřicetiletý Brit.

13.září 2018 v 13:02, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 15:03

David Weir sets eyes on Tokyo 2020 after retirement U-turn https://t.co/c3Mm7iKO9D https://t.co/YrjuV4van4

„Dostali jsme se k mému dětství a mé obrovské frustraci, kterou mám ze svého postižení. Vzpomínal jsem, jak jsem dřív probrečel celé noci a ptal se: proč já? Mám všechno, co potřebuji k chůzi nebo běhu, ale chodit nemůžu. Proč? Roky jsem z tohohle šílel,“ svěřil se Weir, jenž se narodil s míšní lézí, která mu znemožňuje pohybovat dolními končetinami, i když cit v nich má.

Weir proto závodí v klasifikační kategorii T53 a T54, kde jsou sportovci na vozíčku, kteří mají ochrnuté nohy, úplně nebo částečně nefunkční trup, ale plně pohyblivé ruce.

A že jeho ruce něco umí!

Weir získal celosvětový věhlas na paralympijských hrách v Pekingu, kde získal dvě zlata, doma v Londýně o čtyři roky později exceloval čtyřmi zlatými kovy. Do toho vyhrál osmkrát londýnský maraton. Až olympiáda v Riu mu nevyšla a po „týdnu, kdy jsem se necítil vůbec dobře,“ přijel s prázdnou.

„Lidé vědí, že poslední Hry nešly podle mých představ, ale teď jsem našel novou vášeň a touhu po závodění,“ vykládal Weir v neděli po prestižním Great North Runu v Manchesteru, který vyhrál. „Jsem rychlejší než kdy před tím a jsem vzrušený z toho, co pro mě budoucnost na silnici přichystala,“ řekl Weir a jeho slova potvrzuje i čas: poloviční maraton v Manchesteru zajel za 41:19, tedy nejrychleji ve své kariéře.

David Weir se svou zlatou sbírkou z LPH v Londýně.
David Weir slaví další ze svých vítězství.

Osobní problémy i  spory s reprezentací se zdají být pro Davida Weira minulostí. Teď se upíná k jedinému cíli - maratonskému závodu v Tokiu 2022.

„Atletika a reprezentace Británie byla a vždy bude mou životní vášní a jsem opravdu vzrušený, když oznamuji, že se pokusím dostat do týmu pro Tokio,“ řekl v neděli Weir.

A paralympijský sport může začít slavit návrat jednoho ze svých nejlepších synů.