Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Jsi ostuda,‘ slyšela paralympijská legenda. Kvůli údajné sabotáži končí kariéru

Britský hendikepovaný cyklista David Weir. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský hendikepovaný cyklista David Weir. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Šestinásobný paralympijský vítěz David Weir se zřekl britského reprezentačního dresu. Fenomenální hendikepovaný cyklista tak reaguje na urážky, které si údajně musel vyslechnout po nepovedené paralympiádě vloni v Riu. Podle trenérky Jenni Banksové se dostatečně nesnažil a schválně sabotoval štafetu.

„Z obvinění, že jsem do závodu nedal sto procent, jsem se cítil opravdu hrozně,“ nechal se pro britský deník Telegraph slyšet sedmatřicetiletý Weir. „Banksová mi řekla, že jsem ostudou pro naši zemi. Vyměnili jsme si několik slov, což slyšeli i sportovci z ostatních zemí. Byli naprosto znechuceni tím, jak se mnou mluvila,“ dodal vozíčkář.

Své rozhodnutí nadále nereprezentovat Velkou Británii oznámil hendikepovaný sportovec minulý týden na svém twitteru. „Dnes oficiálně končím se závoděním za Británii a už nikdy si neobleču její dres,“ napsal a přidal ironický hashtag #thanksBritishAthletics s popiskem „dobrý vtip“.

Weir je nejúspěšnějším britským vozíčkářem všech dob, na paralympiádě v Pekingu v roce 2008 získal dvě zlata ze závodů 800 a 1500 metrů, domácí hry o čtyři roky později pak ovládl ziskem čtyř nejcennějších kovů.

Loňské Rio mu však příliš nevyšlo, z Brazílie se vracel s prázdnou a sám tehdy uznal, že „tyhle hry už asi byly navíc“.

David Weir se svou zlatou sbírkou z LPH v Londýně.

David Weir se svou zlatou sbírkou z LPH v Londýně.

Při závěrečném maratonu se dostal do kolize se soupeřem, vypadl z vozíku a závod vzdal, byl rovněž součástí britské štafety na 4x400 metrů, které se nepodařilo kvalifikovat do finále. Neslavný konec jinak fenomenální paralympijské kariéry pro Weira ještě ztrpkl konfliktem právě s reprezentační trenérkou Banksovou.

„Celý týden jsem se necítil v dobrém rozpoložení, na poslední chvíli jsem ještě zkusil změnit rukavice, ale nefungovalo to,“ vysvětloval Weir. „Neměl jsem žádnou sílu, nedostal jsem se do rychlosti. Doslova jsem vypadl z trati a ona (Banksová) za mnou hned přiběhla a obvinila mě ze sabotáže,“ posteskl si vozíčkář.

„Nikdy bych nevzdal závod. To není můj styl,“ hájí se Weir, jenž je kromě šesti paralympijských zlat a šesti titulů mistra světa od roku 2013 také nositelem Řádu britského impéria. Vyjádření samotné trenérky k incidentu se zatím britským médiím nepodařilo získat.

Rozlučka na MS v Londýně se nekoná

David Weir se narodil s míšní lézí, která mu znemožňuje ovládat dolní končetiny. Startuje proto v klasifikačních kategoriích T53 a T54 sdružující sportovce na vozíčku, kteří mají ochrnuté dolní končetiny, úplně nebo částečně nefunkční trup, ale plně pohyblivé ruce.

Pro miláčka britského sportovního publika je Weirův reprezentační konec o to smutnější, že se letos v létě v Londýně koná mistrovství světa pro hendikepované atlety. „Bylo by krásně se tam rozloučit s kariérou, ale oni to rozhodli za mě,“ sdělil médiím v pátek Weir s odkazem na vedení britské atletiky.

David Weir slaví další ze svých vítězství.

David Weir slaví další ze svých vítězství.

Posledním cílem paralympijské legendy je tak dubnový londýnský maraton, který nepojede za Británii, ale sám za sebe. Weir pojede sedmnáctý ročník v řadě a pomýšlí na sedmý titul. Naposledy se na jednom z nejprestižnějších světových maratonů radoval v roce 2012.

„Tenhle závod miluju, mám ho v krvi od svých osmi let,“ řekla paralympijská legenda.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....