Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jako doping? Revize odhalila, jak lze podvádět ve sportu handicapovaných

Sport

  10:31
LONDÝN/PRAHA - Někteří handicapovaní sportovci podvádějí, aby zvýšili své šance na medaile. Fikce? Nejen podle revize ve Velké Británii se tak zřejmě děje.

Atletika tělesně postižených. Ilustrační foto. foto: Reuters

Hendikepovaný silák posedmé mistrem světa. ‚Bylo pravděpodobné, že to tak dopadne‘

V červenci se v Londýně uskuteční mistrovství světa handicapovaných atletů. Revize Britské atletické federace (UKA) však nyní odhalila, že klasifikační systém – zásadní pro spravedlnost v zápolení zdravotně postižených – má mezery.

„Je zde široká shoda v tom, že současný systém UKA lze zneužít, pokud sportovec bude dostatečně motivován, bude rozumět klasifikačnímu procesu a pokud jeho postižení umožňuje záměrné přehánění,“ řekla pro BBC Anne Wafulová Strikeová, jež, sama paralympionička, předsedala čtyřčlennému kontrolnímu panelu.

Záměrná únava, výměna formulářů

Komise prováděla revizi od listopadu 2016 do letošního února a vyslýchala 20 britských handicapovaných atletů, trenérů a funkcionářů, na základě jejichž výpovědí popsala několik způsobů, jak lze podvádět. Třeba když se atleti po mozkové obrně před klasifikací záměrně fyzicky vyčerpávají, aby jejich testy dopadly špatně. Jsou tak zařazeni do skupiny s těžším postižením, kde mají větší šanci uspět.

„Klasifikační třídy mají hranice, někdo je na tom v té které třídě lépe a někdo hůře. Nejsou na tom všichni stejně. Každý se pak snaží dostat do té výhodnější, aby měl větší šanci uspět, protože tlak získávat medaile je obrovský,“ připouští předsedkyně Českého svazu tělesně postižených sportovců Radka Kučírková.

Diskutovaným prvkem sportu tělesně hendikepovaných jsou i slavné protézy.

Klasifikace je předvolání sportovce před lékařskou komisi a jeho následné zařazení do třídy podle handicapu.

„Proces trvá minimálně půl hodiny, během níž komise prohlíží, jaké má sportovec reakce, jak je schopný – v případě tělesného postižení – pracovat s rukama i nohama. Zadávají mu různé úkoly, třeba skákání na jedné noze, poklepáním na kolena zkoušejí reakce. Poté následuje fáze, kdy pozorují sportovce během samotného výkonu,“ přibližuje proceduru Ondřej Sejpka, předseda České federace Spastic Handicap a zároveň předseda Českého paralympijského výboru.

Zneužít lze i diagnostické formuláře, které sportovec odevzdává před klasifikací. Podle revize v UKA může docházet k jejich nelegální úpravě těsně před testováním. S tím souvisí i další možnost zneužití – sportovec si nechá formulář potvrdit od „spřáteleného“ lékaře, jenž záměrně stanoví horší diagnózu.

Zrakově postižení fotbalisté
Japonský dálkař Atsushi Yamamoto dopadá do písku

Konkrétní jména ani důkazy o těchto praktikách při klasifikování atletů v Británii však komise zatím neuvedla.

Opětovné kontroly

Přestože revize UKA zkoumala pouze národní systém ve Velké Británii, klasifikace a její spravedlnost jsou tématem ve všech zemích a 22 paralympijských sportech. „(Chybná) klasifikace je něco jako doping ve sportu nepostižených. Prostě je. Samozřejmě s tím, že Mezinárodní paralympijský výbor se s tím snaží něco dělat a revidovat celý systém a vylepšovat ho,“ říká Kučírková.

Důsledkem revize UKA by podle BBC měly být opětovné kontroly zdravotních dokumentů některých britských sportovců a tlak na rychlé reformy klasifikačního systému před červencovým atletickým mistrovstvím světa.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...