Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinská atletika: Přiznej se k dopingu, vyvázneš bez trestu. WADA se to nelíbí

Sport

  9:19
KYJEV - Ukrajinská atletická federace (UAF) vyhlásila amnestii pro atlety, kteří se dobrovolně přiznají k užívání dopingových látek. Tato iniciativa se nelíbí Mezinárodní atletické federaci (IAAF) ani Světové dopingové agentuře (WADA), které se jí začaly zabývat.

Doping (ilustrační foto). foto: Reuters

Představitelé UAF minulý týden napsali na oficiálním webu, že atleti, kteří se přiznají k dopingu, si odkroutí jen velmi krátké tresty a navíc neveřejně. Utajené tresty jsou nicméně v rozporu s pravidly IAAF. „Víme o tom. Diskutujeme o tom s WADA a žádáme vysvětlení od ukrajinské federace,“ uvedl mluvčí IAAF Chris Turner.

Podváděl i Bolt? MOV prý zatajil dopingové nálezy jamajských sprinterů

Ukrajinský svaz ve zprávě, jež byla mezitím z webu smazána, uvádí, že pokud se atlet sám přizná k užívání dopingu, „informace nebude zveřejněna a sportovci nehrozí jiný trest než karanténa (dočasný zákaz startu) na dobu, než stopy zakázaných látek zmizí z těla.“ U steroidů přitom může trvat jen několik dnů, než opustí tělo. Standardní distanc za doping podle pravidel WADA je přitom čtyři roky, jenž může být v případě dobrovolného přiznání zkrácen na polovinu. Utajení jmen přistižených zase porušuje regule IAAF, která požaduje „automatické zveřejnění“, pokud se nejedná o dítě.

UAF zároveň uvedla, že sportovcům, kteří se nepřiznají a budou později přistiženi, hrozí naopak přísnější trest. I to je podle všeho v rozporu s pravidly WADA, jež kvůli tomu také kontaktovala ukrajinské funkcionáře.

Kdo může říci, že má selfie s Putinem? Ruský prezident navštívil biatlonovou...
Bronzová medaile, o kterou Anna Čičerovová přijde.

Podle agentury AP není jisté, jak UAF přesně svou nabídku na amnestii myslela, neboť její představitelé podávali v rozhovorech protichůdná vysvětlení. Viceprezident federace Fidel Timčenko například tvrdil, že atleti mají informovat o dopingu jiných sportovců, což ale prezident UAF Ihor Hocul nepotvrdil a přirovnal iniciativu k policejní amnestii pro majitele nelegálně držených zbraní.

Ukrajina, jež přišla kvůli dopingu o tři atletické medaile z olympijských her 2008 a 2012, provádí na evropské standardy velmi málo dopingových testů. Kvůli opakovaným prohřeškům je země podle klasifikace IAAF v „kritickém stavu“, což je jeden krok od vyřazení z mezinárodních soutěží, který postihl Rusko.

Autor: