Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jako Bolt s Gatlinem bez nohy. Rivalita mezi hendikepovanými sprintery ožívá

Richard Browne, americký hendikepovaný atlet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Browne, americký hendikepovaný atlet. | foto: ČTK

PRAHA V sobotu se po dlouhé době na závodní dráze potkají Jonnie Peacock a Richard Browne, dva sprinteři bez nohy, kteří ukázali, že i ve sportu hendikepovaných existuje tvrdá rivalita.

Na sobotní souboj dvou nejrychlejších paralympijských běžců se těší diváci Great North City Games v Newcastlu.

„Jako sprinter je skvělý, jako člověk už méně,“ tweetoval před lety americký sprinter Richard Browne na adresu Jonnieho Peacocka, a ani blonďatý Angličan se netají tím, že svého soka nemá příliš v lásce.

Oba mají jednu nohu amputovanou od kolena dolů a používají speciální atletické protézy, oba jsou přesto úžasně rychlými sprintery. Co se cenných kovů týče, úspěšnější je čtyřiadvacetiletý Peacock - ovládl běh na 100 metrů na paralympiádě v Londýně i Riu, k tomu má titul mistra světa z roku 2013 a 2017.

O dva roky starší Browne na druhou stranu drží světový rekord kategorie T44 (jedna končetina amputovaná pod kolenem nebo jedna či obě těžce postižené končetiny) na 60, 100, 200 i 4x100 metrů a vyhrál MS v roce 2015, kde však Peacock chyběl. Naopak Browne se kvůli zranění nemohl zúčastnit letošního šampionátu v Londýně a ke smutku (nejen) paralympijské obce vynechal i loňskou paralympiádu.

Finále běhu na 100m na paralympiádě v Londýně:

Proto budí jejich plánovaný střet na GNCG tolik pozornosti. „Obnovení rivality,“ píše například BBC, která stejně jako další britské deníky upozorňují na to, že mezi oběma atlety nepanuje zrovna vřelé přátelství. Ale proč?

Podle Peacocka vše začalo už v roce 2013 na Anniversary Games, krátce po Britově prvním vítězství na MS. „V rozcvičovací hale se Richard pořád chytal za stehenní sval. A když už jsme se měli jít připravit k závodu, lehl si najednou na zem a držel si stehno, jako by se právě zranil,“ popisuje Peacock. „Poprosil jsem doktora britského týmu, aby se na něj podíval. Když nás volali k závodu, nebyl Richard nikde, přiběhl až na poslední chvíli a v závodě nakonec zaběhl světový rekord. Tehdy jsem si uvědomil, že na něj nemůžu už nikdy být hodný,“ líčí Brit vznik nevraživosti.

Faktem však je, že už před zmíněným MS v roce 2013 vyslal směrem k soupeři negativní emoce naopak Peacock. Na to, že tehdy jedenadvacetiletý Browne vyrovnal Peacockův světový rekord na 100 metrů (10,85s) tehdy Angličan zareagoval:

„Dokaž to, až o něco půjde, pak si toho možná všimnu...“ vzkázal posměšně Browneovi na dálku, neboť inkriminovaný závod nepatřil do seriálu oficiálních soutěží Mezinárodního paralympijského výboru.


Během následujících let pak proběhla mezi oběma sprintery plodná diskuse přes sociální sítě, mediálně prezentovaná rivalita byla pak často přirovnávána k „pošťuchování“ mezi Jamajčanem Usainem Boltem a Američanem Justinem Gatlinem mezi zdravými sprintery. Však také Browne bral kdysi od Gatlina sprinterské lekce...

Na dráze se však Browne s Peacockem ke zklamání fanoušků paralympijského sportu na největších akcích utkávali málokdy.

Sobotní střet na GNCG je ale výjimečně sledovaný i proto, že Jonnie Peacock po něm ukončí sezonu, aby se jako vůbec první tělesně hendikepovaný účastník mohl věnovat účinkování v britské taneční show Strictly Come Dancing. Vrátí se, aby dál čelil svému americkému vyzyvateli?

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!