Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Absolvoval tři dlouhé triatlony ve třech dnech, aby pomohl hendikepovaným

Sport

  6:00
PRAHA - Zničil se, aby pomohl druhým. Triatlonista Martin Gabla minulý víkend uskutečnil ojedinělý projekt IRON PEOPLE - sportovně charitativní akci, při níž absolvoval tři dlouhé triatlony (Ironman) ve třech dnech napříč Českou republikou od Chebu po Beskydy. Výtěžek z projektu poslouží k podpoře hendikepovaných sportovců. „Chci, aby si mohli plnit sny a posouvat své hranice, jako to dělám já,“ říká Gabla v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Je konec! Martin Gabla právě dokončil extrémní počin: tři ironmanské triatlony ve třech dnech napříč Českou republikou. foto: Archiv Iron People

Po nehodě neměla už nikdy běhat. Teď Australanka zvládla 40 maratonů za sebou

3,8 km plavání, 180 km na kole a maratonský běh. To jsou parametry tzv. Ironmana, tedy dlouhého triatlonu. Martin Gabla se s jednou takovou tratí již nespokojil, a tak vymyslel v České Republice ojedinělý projekt IRON PEOPLE.

„Bez podpory ostatních by to ale nešlo,“ řekl Gabla poté, co svou výzvu na Javorovém vrchu v Beskydech dokončil.

Jak jste přišel na nápad absolvovat tři ironmany za sebou?
Triatlonu se věnuji již dlouhé roky. Od kratších triatlonů po triatlony s Ironmanskými vzdálenostmi. Snažím se vybírat zajímavé závody, poznávat nová místa, lidi a posouvat při tom své hranice. Existuje i řada „extrémních“ dlouhých triatlonů, z nichž mi ještě chybí Norseman, což je jeden z nejstarších. Bohužel ani letos, již napočtvrté, jsem neměl štěstí a mezi tisíci zájemci z celého světa se na něj opět nedostal. Tak jsem si řekl, že si pro letošní rok naplánuji nějakou vlastní „sportovní výzvu“. Kdysi jsem četl knížku o Epic5, což je akce, kdy si tři kamarádi řekli, že během pěti dnů absolvují pět Ironmanů za sebou na pěti havajských ostrovech. Zdálo se mi to jako skvělý a pěkně šílený nápad, který bych chtěl někdy zrealizovat. A když z Norsemana opět přišel email „We are sorry, try next year“, bylo rozhodnuto. Pokusím se obdobnou akci zorganizovat u nás v České Republice.

Martin Gabla na trati.

V čem se Norseman liší od normálních triatlonů?
Je to dlouhý triatlon v extrémních podmínkách, plave se ve studené vodě, povětrnostní podmínky jsou většinou hodně těžké a na běžecké části je velké převýšení.

Jak jste dospěl k formátu IRON PEOPLE, že protnete celou republiku?
Česká Republika je nádherný kus země, tak jsem si řekl, že by šlo trasu třech Ironmanů naplánovat tak, aby ji celou protly. První den se začalo plavat v Chebu a končilo se na Slapech. Tam se druhý den ráno plavalo a končilo maratonem na Vysočině. No a třetí den jsme se třemi disciplínami triatlonu dostali až do Beskyd, kde jsme maraton zakončili na Javorovém vrchu u Třince.

Projekt IRON PEOPLE ale není jen o mimořádném sportovním výkonu.
Je to přesně tak. Tento projekt má i charitativní část. Už dva roky jezdím triatlony s jedním zrakově postiženým triatletem. Výkonem třech triatlonů ve třech dnech jsem tedy chtěl shromáždit finanční prostředky, za které pořídím potřebné vybavení nejen pro něj, ale i další hendikepované sportovce.

Zrakově postižený sportovec Václav Svoboda (na tandemu vzadu) doprovázel Martina Gablu v cyklistické části druhého dne.

Kdo jsou tito hendikepovaní triatleti?
Můj parťák se jmenuje Václav Svoboda, dalšími jsou zrakově postižená Eva Lesová a Ondra Zmeškal. Ten například vloni běžel maraton na Velké čínské zdi. Medaili z tohoto závodu vydražil a získané peníze věnoval postiženému dítěti. Posledním zařazeným sportovcem do projektu je paraplegik Tomáš Nevěčný, který začíná s triatlonem.

Proč IRON PEOPLE?
Ironman je závod, železňák: absolvujete závod a je z vás „železný muž“. Ale naši sportovci zařazení do projektu jsou vlastně železní pořád, dnes a denně, ať závodí nebo ne. Proto se projekt jmenuje podle nich – „IRON PEOPLE“.

Kolik se podařilo při IRON PEOPLE vybrat peněz?
Ještě to nevím přesně, ale je to suma kolem 100 000 Kč. Část peněz se vybrala díky podpoře dobrovolných dárců, další sumou přispěli sponzoři projektu. Navíc, kdokoliv se přidal na trase, vydělával pro IRON PEOPLE 5 korun za každý kilometr, který uplaval, ujel na kole nebo uběhl. Nakonec se během třech dnů zúčastnilo 35 sportovců, což bylo opravdu nečekané a měl jsem z toho obrovskou radost. Za vybrané peníze bude našim IRON PEOPLE pořízeno vybavení pro plavání, běh a jedno tandemové kolo.

Akce tedy splnila Vaše očekávání?
Očekávání to nejen splnio, ale mnohonásobně předčilo. Podpora byla obrovská a to mě hnalo kupředu. Moc si cením důvěry, kterou ve mě všichni vložili.

Martinu Gablovi se podařilo vybrat kolem 100 000 korun.

Kdo kromě Vás absolvoval trasu od začátku do konce?
S celým projektem mi od počátku pomáhal kamarád Marek Peterka, se kterým jsme společně dokončili všechny tři Ironmany.

V jakém tempu jste Ironmany zvládli?
Aby bylo možné absolvovat všechny tři triatlony za sebou, muselo se zvolit mnohem pomalejší tempo, než když se jede jeden závod. Celkem jsme trasu všech třech triatlonů pokořili za 36hodin a 27minut plus čas strávený v depech a při občerstvování. Trasa byla vymyšlena tak, aby byla co nejhezčí. To ale znamená, že byla i poměrně náročná s velkým převýšením. Například druhý den měla trasa kola převýšení skoro 3000 metrů a poslední maraton končil výběhem po sjezdovce na Javorový vrch.

Jak se vám závodilo v počasí, které v posledních dnech sužuje republiku?
Počasí nám na jednu stranu přálo. Bylo krásně, na kole foukalo do zad, ale teploty byly tak vysoké, že to z maratonů dělalo doslova peklo.

Máte statistiky, kolik jste třeba vypil litrů tekutin za den?
Jak na trase kola, tak i běhu byly naplánované občerstvovací stanice. Nedokážu říci, kolik tekutin jsme vypili, ale určitě to bylo více jak 10 litrů denně. Musím také zdůrazit, že po dobu celé akce nás doprovázel podpůrný team, který nám vytvářel skvělé zázemí a bez kterého by se takto náročná akce nedala absolvovat. Za to jim patří obrovské díky!

Občerstvovací stanice.
Team Iron People na trati.

Plánujete do budoucna něco podobného?
Projekt IRON PEOPLE pro letošní rok skončil a splnil vše, co si předsevzal. Do budoucna bych chtěl s projektem určitě pokračovat. V jakém rázu, to se ale ještě uvidí. Každopádně bych chtěl zachovat charitativní část a nadále pomáhat hendikepovaným triatletům.

Ironman na Havaji není pro Vás zajímavý?
Bohužel se mi zatím nikdy nepodařilo se na Havaj nominovat. Závod na Havaji je určitě snem každého triatleta a věřím, že se mi snad někdy podaří se na něj kvalifikovat. Nyní se ale věnuji závodům, které nejsou součástí série Ironman.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...