Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skandál ve Francii pokračuje. Jako nezletilou mě trenér znásilňoval, řekla krasobruslařka. Ozvaly se další oběti

Sarah Abitbolová ve své autobiografii napsala, že ji v patnácti letech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sarah Abitbolová ve své autobiografii napsala, že ji v patnácti letech... | foto: ČTK

Paříž Pořádný rozruch způsobila ve Francii autobiografie bývalé krasobruslařky Sarah Abitbolové. Ta v knize s názvem „Tak dlouhé mlčení“ („Un Si Long Silence“) obvinila svého bývalého trenéra Gillese Beyera, že ji dva roky znásilňoval. Po ní se ozvalo několik dalších sportovců, kteří ze sexuálního obtěžování obvinili další dva trenéry. Po nátlaku také skončil šéf federace ledních sportů.

Ve Francii vyplouvá na povrch pořádná aféra. Spustila ji právě Abitbolová, která v knize napsala, že ji Beyer znásilňoval v rozmezí let 1990 až 1992. V té doby jí bylo pouhých patnáct let. „Dva roky jste pravidelně říkal mé matce, že mě večer pohlídáte, abyste mě trénoval. A vy jste mě mezitím znásilnil na parkovišti, v šatně a v různých zákoutích ledové plochy, o nichž jsem do té doby ani nevěděla, že existují,“ psala v knize.

Sám Beyer přiznal, že spolu měli „intimní a nevhodný vztah“ a poslal bývalé krasobruslařce omluvu. „Mé vzpomínky na tyto události se liší od těch jejích, jsem si ale vědom toho, že vzhledem k mým povinnostem a jejímu věku v té doby byly tyto vztahy v každém případě nevhodné,“ řekl v rozhovoru pro francouzskou tiskovou agenturu AFP.

Jeho omluvu Abitbolová nepřijala. „Chci, aby se zodpovídali ti, kteří tyto zločiny v klubu i ve federaci kryli,“ vzkázala. „Začal s hroznými věcmi, které vedly až k sexuálnímu obtěžování. Byla jsem znásilněná, když mi bylo patnáct let. Bylo to poprvé, kdy se mě nějaký muž dotkl,“ řekla později v rozhovoru pro L’Obs.

Skandál nabývá větších rozměrů. Po krasobruslařčině přiznání totiž našli odvahu další bývalí závodníci, kteří měli v rozmezí let 1970 až 1990 podobné zkušenosti. Kromě Beyera obvinili ze sexuálního obtěžování i bývalého závodníka a poté trenéra Jean-Rolanda Raclea, ten to popírá, a dalšího kouče Michela Lotze, který se k celé věci zatím nevyjádřil.

Sarah Abitlonová.

Sarah Abitlonová.

Téměř okamžitě po vypuknutí aféry vyzvala ministryně sportu Roxana Maracineanuová šéfa lední sportů Didiera Gailhagueta k rezignaci. Ten nejprve řekl, že odstoupí až po skončení vyšetřování, nakonec se ale rozhodl, že tak učiní hned.

„Přijal jsem moudré rozhodnutí odstoupit od svého postu… Toto rozhodnutí jsem přijal s odvahou, důstojně, ale bez jakékoli hořkosti před touto nespravedlností,“ vysvětlil po odstoupení. Gailhaguet v federaci v inkriminované době nepůsobil. 

Na svůj post se dostal až v roce 1998 a federaci od té doby vedl téměř nepřetržitě. Na druhou stranu ale francouzské média přišla s informacemi, že minimálně o chování Lotze věděl.

Abitbolová byla v páru s bývalým bruslařským partnerem Stéphanem Bernadisem desetinásobnými národními šampiony, společně získali celkem sedm evropských medailí. Po vydání knihy dostala pozvání k audienci u Brigitty Macronové, manželky francouzského prezidenta.

Není však jisté, zda trenér (i další obvinění) ponese za své jednání zodpovědnost. Vzhledem k tomu, že jsou obvinění stará třicet let, jsou již promlčená. Státní zástupce se však snaží zjistit, zda nebyl poškozen někdo další v pozdějších letech.

,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!