13. listopadu 2014 15:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chaos, komentuje skokan Koudelka další změnu pravidel pod můstky

Roman Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Koudelka. | foto: Reuters

PRAHA Teď vám zkrátíme lyže. A teď budou zase delší. Kombinéza? Zmenšit! Že fouká vítr? Zavedeme nové pravidlo s koeficienty a možnost posunování nájezdové lavice. Blázinec vládne poslední dva roky pod skokanskými můstky a závodníci se co sezonu šprtají novinky a zvykají si na změny.

Skoky na lyžích jako by tápaly, hledaly samy sebe. Jasná je snaha o zatraktivnění a zavedením „větrného“ pravidla současně o fair podmínky pro každého. Neustálé změny však matou. „Když už je něco zajeté, přijde něco nového,“ podivoval se český skokan Roman Koudelka.

Třeba letos: úsek skoku lyžařské federace FIS během letní Grand Prix testoval nový model, podle nějž by ze skupinového formátu prvního kola postupovalo do finále jen 24 závodníků místo současných třiceti a o konečném pořadí by pak rozhodl součet tří skoků včetně kvalifikace. Pro závody zimního poháru, který se rozjede příští víkend v Klingenthalu, jde však o slepou vývojovou cestu.

Koudelka objednal kombinézu ze Slovinska

„Chaos! Nebo se změní střih kombinézy a pak celý svět musí přešívat,“ poznamenal 25letý skokan z Turnova. „Snaží se posunout skoky dál, ale poslední dva roky dělají jen kroky zpátky. Až teď jim to začalo docházet, když přibylo zranění kolen, zvyšovala se nájezdová rychlost, bylo to nebezpečné. Proto povolili větší kombinézy a vracíme se zpátky.“

Podle nových regulí se navyšuje maximálně povolená plocha kombinézy, mezi jejím okrajem a tělem teď můžou místo loňských dvou centimetrů „plandat“ centimetry tři. „A i ten jeden hraje roli,“ ujistil Koudelka. „S trenérem jsme na tom zapracovali a objednali jednu novou kombinézu ze Slovinska.“

Koudelku však straší další faktor - podvleky. S nimi se teď skokani snaží o podvody, taková vrstva schovaná pod kombinézou totiž ještě zvýší plochu a může skokanovi přidat metry. Třeba Švýcar Amman, čtyřnásobný olympijský vítěz, který hodně dumá nad detaily, skulinku v pravidlech využil.

Český skokan Roman Koudelka
Český skokan Roman Koudelka
Český skokan Roman Koudelka
Roman Koudelka.

„Díky podvlekům měli někteří až o 12 centimetrů větší kombinézu,“ zlobil se Koudelka po letních závodech na trávě. „Měli neuvěřitelnou výhodu. Ale teď už to rozhodčí hlídají, tak uvidíme, jestli někdo bude riskovat za cenu diskvalifikace. První schůze musí dát jasná pravidla.“

K tomu se mezi skokany začalo spekulovat o tom, že se začne skákat s páteřními chrániči. Chytrolíni hned po novince, která měla za cíl hlavně zvýšit bezpečnost, skočili, závodník s páteřním pásem totiž může mít o čtyři centimetry větší kombinézu. Koudelka jako jediný z Čechů tuto možnost vyzkoušel, ale hned ji zavrhl.

„Objem se zvětší na zádech a ne na boku, kde to potřebujeme,“ vysvětlil. „Nadšený jsem z toho nebyl a třeba Polák Stoch byl každým skokem o pět metrů kratší. Takže asi je to hudba budoucnosti.“

Filip Grim

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.