Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Slavnou Tour znovu dobyl Američan

18:18
PAŘÍŽ - Nejslavnější cyklistický závod světa zná svého vítěze. V 93. ročníku, poznamenaném velkou dopingovou aférou, zvítězil americký závodník Floyd Landis a navázal tak na sedmileté kralování svého krajana Lance Armstronga.

Americký cyklista Floyd Landis krátce před dojetím poslední etapy už dobře věděl, že jej celkové vítězství nemine. foto: ČTK

V závěrečné dvacáté etapě s cílem v Paříži dnes triumfoval Nor Thor Hushovd, který byl po 154 kilometrech nejrychlejší v hromadném spurtu. Před třemi týdny stejným způsobem závod zahájil, když překvapivě vyhrál úvodní prolog.

Zatímco v předchozích letech měla Tour suveréna v Armstrongovi, letos se bojovalo až do závěrečné časovky, která v sobotu vynesla do čela Landise.  Třicetiletý kapitán stáje Phonak nakonec zvítězil jen o 59 sekund před Španělem Oscarem Pereirem. Loni činil konečný náskok Armstronga před Italem Ivanem Bassem téměř pět minut, o rok dříve vyhrál slavný Texasan ještě výrazněji.

Letošní Tour byla nejtěsnější od roku 1989, kdy další Američan Greg Lemond zvítězil o pouhých osm sekund před domácím Laurentem Fignonem. Tehdy se také rozhodlo až na konci v časovce.

Landis je třetím americkým vítězem Tour v historii. V minulosti pomohl Armstrongovi jako člen jeho týmu ke třem prvenstvím, nyní vystoupil z jeho stínu a dosáhl životního úspěchu.

20. etapa (154,5 km):
1. Hushovd (Nor.) 3:56:52, 2. McEwen (Austr.) 3. O'Grady (Austr.), 4. Zabel (Něm.), 5. Paolini (It.), 6. Dumoulin (Fr.), 7. Eisel (Rak.), 8. Geslin (Fr.), 9. Ballan (It.), 10. Wrolich (Rak.) všichni stejný čas, ... 75. Padrnos (ČR) -8.

Konečné pořadí:
1. Landis (USA) 89:39:30, 2. Pereiro (Šp.) -59, 3. Klöden (Něm.) -1:29, 4. Sastre (Šp.) -3:13, 5. Evans (Austr.) -5:08, 6. Meňšov (Rus.) -7:06, 7. Dessel -8:41, 8. Moreau (oba Fr.) -9:37, 9. Zubeldia (Šp.) -12:05, 10. Rogers (Austr.) -15:07.