Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slováci po úvodním triumfu: Nechceme se jen zúčastnit, ale také něco dokázat

Sport

  19:16
Víra ve vlastní schopnosti. I psychologické působení trenérského štábu zapůsobilo na slovenské hokejisty tak silně, že v úvodním duelu na olympiádě otočili dvougólovou ztrátu s vysoce favorizovaným Ruskem. „Nikdo to po hrozivém úvodu nechtěl zabalit,“ řekl asistent trenéra Vladimír Országh.

Slovensko vs. OSR: Tomáš Marčinko (vlevo) bojuje o kotouč s Iljou Kovalčukem. foto: ČTK/AP

Senzace na úvod hokejového turnaje: Slováci zdolali OSR, Slovinci si vyšlápli na Američany

Popravdě, nikdo by se v těch chvílích nedivil. Slováci působili bázlivě, soupeř je jednoznačně přehrával. Zkrátka vypadalo to na jasný debakl.

V těch chvílích však zapracovali trenéři. „Stále jsem zdůrazňoval je možné otočit i takhle nepříznivý vývoj. Do konce zbývalo ještě hodně času,“ vykládal po utkání trenér Craig Ramsay.

Možná i jeho kanadská nátura, která velí nikdy nic nevzdávat a věřit ve vlastní schopnosti, Slovákům pomohla. Ostatně slova brankáře Branislava Konráda to jen potvrzují: „Už před turnajem nám kouč povídal, že můžeme porazit kohokoli. Bojovali jsme, a to bylo důležité.“

Slováci proti Rusům překvapili. Po úvodním šoku se otřepali a zdobily je vlastnosti, které dříve chyběly. Mezi nimi právě bojovnost. Kolikrát hokejisté v modrém obětavě skákali do střel, kolikrát neváhali padnout, aby v oslabení vyrazili kotouč z vlastního pásma.

„Důležitá byla oddanost, nikdo to nevzdával. Hráči se vrhali do střel a blokovali je. Hráli jako jeden tým. Zdůrazňoval jsem jim, že když si nebudou věřit, tak nemůžou zvítězit. Jsem hrdý, že to zvládli. Věříme, že stejné výkony dokážeme předvést i v dalších zápasech,“ pochvaloval si Ramsay.

A jeho asistent Országh dodal: „Bylo by špatné chtít se jen zúčastnit. My chceme na této olympiádě něco dokázat. Dosáhli jsme na fantastické vítězství pro fanoušky a lidi na Slovensku.“

Hokejisté Slovenska slaví vítězství nad OSR na úvod mužského turnaje na ZOH...
Úvodní buly zápas Slovensko vs. OSR hokejového olympijského turnaje.

Rusové: Musíme se s tím vyrovnat a vyvodit závěry

To nálada Rusů byla pochopitelně ponurejší. Kouč Oleg Znarok duel zhodnotil krátce: „Prohráli jsme, musíme se s tím vyrovnat. Všechny chyby, které jsem udělal, napravím. Nebudu vinit tým ani konkrétní hráče, protože je to můj tým.“

Rusové každopádně musí v pátek zabrat proti Slovinsku, které na úvod turnaje také překvapilo a zdolalo Američany 3:2 v prodloužení.

„Hráli jsme špatně, ale jsem si jistý, že se zlepšíme. Musíme si z neúspěchu vyvodit správné závěry. Slovákům zachytal brankář, v první třetině měli čtyři střely a dali dva góly. Potom se uvolnili a byli lepší,“ pověděl zklamaný forvard Ilja Kovalčuk.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!