9. července 2017 12:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Slovenský sportovec roku nepojede na MS. Jsem šokovaný, říká Tóth

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Olympijský vítěz z Ria Matej Tóth se na MS v Londýně nepředstaví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský vítěz z Ria Matej Tóth se na MS v Londýně nepředstaví. | foto: Reuters

Bratislava Slovenský chodec Matej Tóth nebude na mistrovství světa v Londýně obhajovat titul na 50 kilometrů. Olympijského vítěze vyšetřuje mezinárodní federace IAAF kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu. Není jasné, zda má loňský slovenský Sportovec roku zastavenou činnost.

Tóth v prohlášení oznámil, že v Londýně nebude startovat kvůli tréninkovému výpadku a psychickému i fyzickému vyčerpání, které u něj informace o vyšetřování vyvolala.

„Tento stav způsobila zpráva od IAAF, která mě upozornila na statistické odchylky v mém biologickém pasu a požádala mě o vysvětlení,“ uvedl Tóth. Čtyřiatřicetiletý atlet provinění proti pravidlům o dopingu odmítá.

„Absolutně vylučuji jakékoliv pochybení. Zpráva mě šokovala, proto se teď soustředím na to, abych s pomocí uznávaných světových odborníků z různých oblastí prokázal, že jde o přirozený fyziologický stav organismu, který mohl vyvolat můj tehdejší zdravotní stav,“ uvedl bez dalších podrobností Tóth.

HISTORICKÝ ÚSPĚCH. Chodec Matěj Tóth vybojoval pro Slovensku zlatou medaili.„Cítím se jako šampion. Chci si vzpomínku a pocity, kdy jsem vcházel do tohoto krásného stadionu na prvním místě, uchovat na věky,“ říkal.
Matěj Tóth zajistil Slovensku první atletické zlato v historii.

Biologické pasy poskytují základní údaje o naměřených hodnotách různých látek v krvi a moči sportovců, jsou průběžně doplňovány a sledují se jejich výkyvy.

Pokud některé parametry překročí tolerovanou hranici, kterou stanovuje Světová antidopingová agentura WADA, hrozí sportovci trest. A to i v případě, že dopingový test na konkrétní substance žádné provinění neukáže.

ČTK
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz