Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Spoiler od mistra světa! V Jekatěrinburgu probíhá šachový turnaj, jeden z posledních, který koronavir nenarušil

V Jekatěrinburgu probíhá šachový turnaj, jeden z posledních, který koronavir... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Jekatěrinburgu probíhá šachový turnaj, jeden z posledních, který koronavir... | foto: Reuters

Jekatěrinburg Právě probíhající šachový turnaj kandidátů mistrovství světa je jednou z posledních vrcholných sportovních soutěží, které koronavir ještě nepřerušil.

Trošku to může připomínat taneční bál s živou muzikou na Titaniku. V ruském Jekatěrinburgu stále probíhá turnaj kandidátů mistrovství světa, vrcholný šachový podnik letošního roku a možná jedna z posledních sportovních soutěží, co se v tuto dobu ještě po světě hraje. Zábava v Jekatěrinburgu je zatím perfektní a kry se zdají být velmi daleko.

V Jekatěrinburgu probíhá šachový turnaj, jeden z posledních, který koronavir...
V ruském Jekatěrinburgu probíhá šachový turnaj

Osm velmistrů světové špičky předvádí fantastické partie, které při online přenosech sledují miliony diváků po celém světě. Jen čínské vysílání během sobotního čtvrtého kola sledovalo v jeden okamžik přes 1,5 milionu diváků a těch online přenosů jsou na internetu desítky. V anglicky mluvícím světě je nejpopulárnější vysílání na Chess24.com, kde mezi komentátory je i mistr světa Magnus Carlsen, kterému daný turnaj vybere soupeře pro příští titulový zápas.

Během třetího kola byl jako host mezi komentátory na Chess24 i největší talent současného světa a juniorská ratingová jednička Alíreza Fírúzdža.

„Rézo, komu z těch osmi fandíš?“ zeptal se ho Jan Gustafsson.

„Nevím, o tom jsem nepřemýšlel,“ odpověděl šestnáctiletý Fírúzdža.

„Ale to bys, Rézo, měl, protože jeden z nich může být tvým soupeřem při zápase o titul mistra světa v roce 2022,“ doplnil Lawrence Trent.

„Pozor, spoiler!“ vstoupil jim do hovoru Magnus Carlsen. „Rézo, nikdo z těch osmi to nebude,“ zachechtal se stávající mistr světa.

Velmi dobře dělaný je také přenos na Chess.com (rovněž anglicky), stejně jako oficiální živé vysílání z turnaje kandidátů. Chcete-li online komentář v češtině, máte k dispozici youtube kanál Robert a Petr šachy.

Po čtyřech odehraných kolech jsou ve vedení velmistři Ian Něpomňašči, Maxime Vachier-Lagrave a Wang Hao (mají shodně 2,5 bodu). Dvěma hlavním favoritům turnaje kandidátů, Fabianovi Caruanovi a Dingu Lirenovi začátek nevyšel (Caruana průběžně ztrácí půlbodu a Liren dokonce bod celý), nicméně podle sázkových kanceláří jsou oba stále hlavními favority.

Turnaj kandidátů se hraje na čtrnáct kol a zítřejší páté svede za jednu šachovnici Anishe Giriho s Fabianem Caruanou. O jejich setkání v lobby hotelu Anish Giri včera tweetoval: „Když jsem potkal ráno dole u recepce Fabiana Caruanu, nabídl mi ruku k pozdravu. Chápu, jsme tu jako soupeři. Ale nemohl by přesto projevit alespoň trochu sportovního ducha a elementární slušnosti?“

Přes ponurost doby panuje v Jekatěrinburgu zjevně dobrá nálada.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

I přes koronavirus by měl Ferguson s Chabibem bojovat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

I přes koronavirus by měl Ferguson s Chabibem bojovat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

I přes koronavirus by měl Ferguson s Chabibem bojovat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!