18. srpna 2010 5:49, aktualizováno  14:17 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Spolupráce Špotákové a Železného? Zdá se být na spadnutí

Barbora Špotáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková. | foto: ČTK

PRAHA Barbora Špotáková a trenér Jan Železný? Toto spojení už není nutné považovat za nemožné. Naopak – podle odborníků by tato změna sportovní výkonnosti olympijské vítězce prospěla. A mohlo by k ní dojít už brzy.

"Zdá se, že je to na spadnutí," potvrdil tuto informaci pro LN zdroj blízký vedení Armádního sportovního centra Dukla, kde atletka i trenér Železný působí.

"Barbora to dosud neřekla veřejně, ale vážila by si toho, kdyby ji mohl trénovat trojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman. Bývalý zkušený závodník má za sebou výtečné výsledky, navíc je i dobrý trenér," uvedl zdroj na adresu nejslavnějšího oštěpaře světové historie, který v poslední době posunul své svěřence Petra Frydrycha a Vítězslava Veselého k absolutní světové špičce.

Železný zatím mlčí
Jan Železný zvěsti, které lze na atletické Julisce zaslechnout, nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Nezlobte se, ale nemůžu k tomu nic říct." Dalším argumentem hovořícím ve prospěch zmíněné spolupráce je skutečnost, že Špotáková po evropském stříbru z Göteborgu 2006, titulu mistryně světa z Ósaky 2007, olympijském triumfu z Pekingu, světovém rekordu z roku 2008 a stříbru z loňského mistrovství světa v Berlíně prožívá i jistou stagnaci, na které se mohlo podepsat i trápení s achilovkou a loktem.

Pokud ovšem lze další výsledek, nedávný evropský bronz z Barcelony, považovat za stagnaci. "Letos však jako by jí chyběla pohoda. A nezapomeňte, že změna by přinesla i silný motivační faktor a nové podněty v tréninku, mohla tam být i ponorka," upozornil zdroj, který nechtěl být jmenován. Před odletem do Barcelony Špotáková na otázku týkající se změny trenéra jen zakroutila hlavou.

Také v minulosti stála vždy za svým koučem Rudolfem Černým a zmínky o přestupu k Železnému odrážela s úsměvem. "Mám svého trenéra a tím je Ruda Černý," odpovídala jasně. Podle zdroje LN však později o změně kouče přemýšlet začala. Jenže v březnu na soustředění na Kanárských ostrovech postihla Rudolfa Černého mozková příhoda a Špotáková se rozhodla neřešit tuto otázku během sezony.

V Curychu o celkový triumf
Za Špotákovou s Černým je jedenáct let spolupráce a všechny uvedené úspěchy. Vyjádření Špotákové se nepodařilo získat. Oštěpařka včera odletěla na čtvrteční mítink Diamantové ligy do Curychu, kde jí k celkovému vítězství v seriálu stačí třetí místo.

Ani manažer atletky Libor Varhaník případnou změnu kouče nepopřel. "O tom teď nehodlám diskutovat, před Bárou je závod. To se řeší až po sezoně," pravil. Sezonu by měla Špotáková uzavřít počátkem září na Kontinentálním poháru ve Splitu, kde by měla startovat v týmu Evropy. "Do Splitu pojede, pokud jí to loket dovolí. Rozhodneme se do pondělka," uvedl Varhaník.

Pak se otevře prostor pro případné oznámení změny trenéra. Zůstane jím Rudolf Černý, který vedle Špotákové připravuje talentovaného Jakuba Vadlejcha, nebo se jím stane Jan Železný? "Podle mě je hodně pravděpodobné, že Bára přestoupí k Železnému. Pokud už není rozhodnuto," myslí si zdroj z Julisky.

Najdete na Lidovky.cz