Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sportovec desetiletí: šampionka odkojená českými rybníky

Sport

  12:10
PRAHA - Ve svých 23 letech si už může říct: na rychlobruslařských nožích jsem dokázala věci nevídané. Martina Sáblíková, křehká dívka z Vysočiny, kutala svoje umění zprvu na hrbolatých rybnících kolem Žďáru nad Sázavou.

Martina Sáblíková se svým druhým zlatem. foto: ČTK

V drsných podmínkách a třeskutých mrazech dostala potřebný základ, který posléze přetvořila až ve zlaté olympijské medaile, které počátkem roku přivezla z Vancouveru.

K rychlobruslení Sáblíkovou přivedl v jejích jedenácti letech trenér Petr Novák, který se jí věnuje dodnes.

Trenér věřil od začátku
Poprvé o sobě dala vědět v roce 2002, kdy na juniorském mistrovství světa skončila na 36. místě. Kdo by jen mohl tušit, že jednou převezme třeba Oscara pro nejlepší rychlobruslařku světa, což se jí nedávno stalo.

Anketa LN

1. Martina Sáblíková
53,7 % - postoupila do finále

2. Josef Váňa 20,2 %
3. Štěpánka Hilgertová 5,4 %
- postoupili do play off

4. Tomáš Berdych 4,6 %
5. Kateřina Emmons 3,8 %
6. Zdeněk Štybar 2,8 %
7. Roman Kreuziger 2,4 %
8. Ondřej Synek 2,0 %
9. Lukáš Konečný 1,6 %
10. Jiří Novák 1,1 %
11. Volf-Štěpánek 0,9 %

JAK ŠEL ČAS

2001 Je jí teprve 14 let a rychlobruslení se věnuje třetím rokem.
2002-2003 Poprvé vystupuje na mezinárodní scéně, zúčastňuje se i seniorského ME a startuje také ve finále SP.
2004-2005 V elitní skupině SP už je vidět, že má předpoklady pro dlouhé tratě, kde se umísťuje v první desítce.
2006 Výrazně na sebe upozorňuje na OH v Turíně, kde jí těsně uniká bronz. Překonává světové rekordy juniorů. 
2007 Vyhrává SP na dlouhých tratích, zlato na ME a dvě medaile na MS. Na 5 a 10 km překonává světové rekordy. Stává se Sportovcem roku. 
2008 Kromě medailí v SP získává i zlato na MS a bronz z ME ve víceboji. Na pětce je už suverénní vládkyní.
2009 Vítězí na MS ve víceboji, z ME má bronz. Znovu je Sportovcem roku. 
2010 Dvě zlata a bronz ji dělají jednou z nejúspěšnějších sportovců ZOH. Vyhrává SP i ve víceboji MS a opět vyvolává úvahy o výstavbě haly.

Tedy zřejmě s jedinou výjimkou. Novák totiž už před lety prohlašoval, že z ní udělá světové eso. Leckdo ho proto považoval za fantastu a snílka, jenže tahle dvojice nakonec až na onen pověstný olymp skutečně vystoupala.

Když si ve Vancouveru dobruslila pro první zlato v závodě na tři kilometry, první Novákova slova zněla na oko snad až ledabyle: "Mise splněna," prohlásil šťastně.

Sáblíková stačila kromě olympijských úspěchů z Vancouveru posbírat třeba i šest zlatých medailí ze světových šampionátů, čtyřikrát vyhrát celkově Světový pohár, dvakrát mistrovství Evropy a zná i pocity světové rekordmanky.

Kromě rychlobruslařských úspěchů si začala tykat také se silničním bicyklem. Letos v létě kupříkladu ovládla mistrovství republiky, když suverénně zvítězila ve všech třech závodech, k nimž nastoupila. V základním kole ankety Lidových novin o nejlepšího českého sportovce posledního desetiletí dostala nejvíc hlasů v kategorii "ostatní" a podle počtu hlasů má poměrně značnou šanci prodrat se v konečném účtování hodně vysoko.

A koho by ona pasovala na nejlepšího českého sportovce posledních deseti let?

"Vybaví se mi třeba, co všechno dokázal Jarda Jágr, ocenění by si určitě zasloužila i Bára Špotáková nebo Pavel Nedvěd. Nechtěla bych zapomenout ani na Lukáše Bauera, hokejisty, fotbalisty..." A kam by asi tak pasovala sebe? "Odpověď po mně nechtějte, fakt nevím. Tyhle věci by měli hodnotit snad lidé, a ne já." Petr Novák připustil, že anketu bedlivě sleduje a každý den se díval, jak si Sáblíková vedla: "Mám radost, že svoji kategorii jasně vyhrála, a teď se těším na finále."

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat