Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sportovní celebrity vydělávají na Česku. Zároveň ale dokáží pobavit a pomoct

Sport

  7:00
PRAHA - V pondělí navštívil Prahu kvůli propagaci Laver Cupu legendární tenista Roger Federer, o dva dny později promotéři galavečera Box Live oznámili, že 11. března přiletí do české metropole neméně slavný americký boxer Floyd Mayweather Jr. Co vlastně láká sportovní celebrity na zemi v srdci Evropy?

Floyd Mayweather. foto: instagram Floyd Mayweather

Už v roce 2006 zavítal na Zlatou tretru do Ostravy tehdy ještě ne tolik známý Jamajčan Usain Bolt, o dva roky později zde „ladil“ formu před svých prvním zlatým olympijským hattrickem (byť o zlato ze štafety letos v lednu přišel kvůli dopingovému prohřešku parťáka Nesty Cartera, pozn.autora).

Ve stejném roce přivítala Praha v té době tenisového grandslamového rekordmana Peta Samprase. Čtrnáctinásobný šampion turnajů „velké čtyřky“ zde odehrál exhibici s domácím Radkem Štěpánkem, své dělové podání pak předvedl i proti na returnu stojícímu moderátorovi Leoši Marešovi.

Legendární Američan svoji návštěvou odstartoval příval právě tenisových hvězd do srdce Evropy. „Chtěli jsme tímto způsobem zakončit tenisový rok, proto ten nápad vznikl,“ řekl LN Marek Černošek majitele pořádající agentury Česká sportovní.

Federer a Sampras při jedné ze svých exhibicí.

Po Samprasovi přicestovali do Česka například i André Agassi s manželkou Steffi Grafovou, Mats Wilander, nebo Björn Borg, který si zahrál s Ivanem Lendlem.

„Jsme rádi, že se nám tyto exhibice vyšly a stejně tak jsme rádi, že nyní je mohly nahradit finále Davisova poháru a Fed Cupu,“ přidává s úsměvem.

Českou republiku si ale v posledním desetiletí neoblíbili jen tenisové legendy, ale také ty boxerské. Už na podzim roku 2010 sem měl zavítat Mike Tyson, svého času neojbávanější bojovník planety.

Tenisté a také boxeři

Jenže podvodníci Rey Karpf a Petr Havrda nedokázali bývalému absolutnímu šampionovi těžké váhy zajistit finanční garance a z celé akce se stala den před plánovaným Tysonovým příletem jedna velká fraška. Oba následně zmizely jako pověstná pára nad hrncem.

Bývalý boxer Mike Tyson je v Praze

Blamáž zachránili o zhruba půl roku později promotéři Ladislav Kutil se svým tehdejším obchodním partnerem Pavolem Muchou, kteří „Železného Mika“ přivezli na Heroes Gate 3. Rok a půl na to přicestoval také jeho krajan Sugar Ray Leonard, první boxer, který vydělal 100 milionů dolarů.

Přesně za dva týdny pak přiletí na čtyřiadvacet hodin také čerstvě čtyřicetiletý Floyd Mayweather Jr., tentokrát coby host prestižního galavečera Box Live, který se koná v pražské basketbalové hale Královka.

Dají se ale návštěvy tenistů a boxerů po konci kariér vlastně srovnávat?

„Ano, i ne. V případě tenistů mluvíme o exhibicích ve sportovním odvětví, které je na tom podstatně lépe než tuzemský box,“ začal srovnání Miloš Veselý, promotér zmíněného galavečera ze stáje Qwert Boxing.

Roger Federer v Praze při propagaci Laver Cupu.

Roger Federer na Staroměstském náměstí v Praze.

„Federer je bezpochyby obrovská megastar a v Praze se to nyní v pondělí plným Staromákem potvrdilo, ale Floydova návštěva bude mít na český box daleko větší dopad,“ přidal.

Zda se jeho slova potvrdí, to ukáží až příští měsíce. Zatím totiž osobní návštěva švýcarského elegána nad tou plánovanou amerického boháče vede - měřeno prodanými lístky - výrazně na body.

Zatímco podzimní Laver Cup konaný v obří O2 Arena byl v pátek vyprodán za čtyři a půl hodiny, lístky na Box Live do pětkrát menší Královky sice také mizí, ale daleko menším tempem.

V tuto chvíli se tak potvrzují spíše slova o rozdílném postavení tenisu a boxu v českém sportu i společnosti obecně. Zároveň je ale tu ale jeden velký rozdíl.

Federer je stále aktivním sportovcem a do Laver Cupu zasáhne (pokud nebude zraněný), v pátek čtyřicetiletý fenomén světa šestnácti provazů už kariéru ukončil před dvěma lety.

„Naše galavečery jdou prestiží a kvalitou nahoru, pokud bychom ale chtěli, aby zde Floyd boxoval, tak na to tedy opravdu nemáme,“ naznačuje s úsměvem Veselý.

Ve výdělcích vládne boxer

Jen pro zajímavost, poslední šestizápasový kontrakt Mayweathera s americkou televizí Showtime mu garantoval příjem přes 300 milionů dolarů. Jen boxem si vydělal téměř trojnásobek a žebříčku nejbohatších sportovců světa časopisu Forbes vládl v letech 2012, 14 a 15.

Floyd Mayweather.
Floyd Mayweather během pátečního vážení. Uspěje?

Federer v něm byl dosud nejvýše druhý v roce 2013.

Pokud ale lze něco srovnávat, pak částky, které si zmíněné hvězdy po konci kariér za podobné „výlety“ účtují.

Dle odborných odhadů LN se jedná v obou sportech o částky v řádech statisíců dolarů. V případě Mayweathera se tak dá říct, že jeho jednodenní návštěva v rámci evropského turné „Undefeated Tour“ vyjde pořadatele na stejnou sumu, jako celý galavečer.

Přesnou částku ale nikdo ze zúčastněných neřekne. „Jsme vázáni smluvní mlčenlivostí,“ tvrdí se železnou pravidelností Černošek, Kutil i Veselý.

Někomu se podobné sumy za sportovní celebrity zajídají, zvláště, když si jich fanoušci příliš neužijí - tak jako v případě Tysona, který si nechal platit v přepočtu zhruba 500 kč i za autogram (trénink pod jeho vedením pak stál 10 tisíc kč), na druhou stranu jde o výhodný obchod pro obě strany.

„Pochopitelně vám to zvýší kredit, nám před Samprasem pomohlo, že jsme tu pořádaly už i jiné velké akce,“ vysvětluje Černošek.

„Karpf a Havrda nás stály hodně peněz. Šlo i o prestiž, pomohlo, že jsme zůstali v kontaktu s Tysonovým britským manažerem, kterého fiasko také hodně štvalo, tak nás pozval do Glasgow a vše jsme rozjeli od začátku,“ řekl už před šesti lety LN Kutil.

„Kvůli Floydově návštěvě jsme probdili nejednu noc. Plusem pro nás ale bylo, že jsme všichni byznysmeni, ve chvíli, jakmile se stanovila pravidla, tak už to šlo,“ přidává Vesel, který se přitom pohybuje v boxerském rybníku teprve zhruba rok.

Černoškově agentuře návštěva sportovních celebrit rozhodně neuškodila, naopak. Momentálně zastupuje mnohé české sportovní hvězdy, organizuje i zmíněný Laver Cup. Z Heroes Gate, které mělo v pátek už své osmnácté pokračování, se stal nejoblíbenější tuzemský galavečer bojových sportů.

Kam posune návštěva Floyda Mayweathera projekt Box Live po 11. březnu?

Mohlo by vás zajímat