Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Beachvolejbal, půvab a emoce. Udělaly Kiki a Maki ‚největší hloupost roku‘?

Kiki a Maki ještě spolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kiki a Maki ještě spolu. | foto: Reuters

PRAHA Deset let trvala úspěšná spolupráce a kamarádství beachvolejbalistek Kristýny Kolocové a Markéty Slukové. Obojí skončilo 27. července, kdy populární „Kiki a Maki“ oznámily rozchod. „Amatérismus a největší hloupost roku,“ komentovali konec společné kariéry, který iniciovala Sluková, a destrukci zavedené obchodní značky volejbaloví i marketingoví experti.

Byly úspěšné, sympatické a ještě ke všemu pohledné. Kristýna Kolocová a Markéta Sluková, jimž nikdo neřekl jinak než „Kiki a Maki“, to byla stálice na české sportovní scéně a dvojice, díky jejímž zápasům se u nás jindy opomíjený plážový volejbal stával alespoň na chvíli sportem číslo jedna.

Spolu dosáhly výrazných úspěchů - vyhrály dva turnaje světového okruhu v Praze a v Berlíně, kde se dokonce jednalo o grandslam, ale především vydřely páté místo na olympiádě v Londýně. A další všesportovní klání v Riu v roce 2016 mělo být vrcholem jejich kariér. Jenže 27. července se nejen beachvolejbalový svět dozvěděl smutnou novinu - Maki už nechce hrát s Kiki.

Hana Skalníková
Kuk, máme zlato!

Pravdou je, že pár od začátku sezony zažíval herní krizi, na mistrovství světa skončil až na 17. místě. „Vždycky jsme měly ty nejvyšší cíle, ale letos se nám je nepodařilo naplnit,“ řekla Sluková. „Základní je, že vymizela důvěra, všichni jsme měli odlišný názor,“ zdůvodnila svou nechuť zlé období překonat po boku Kolocové.

Ihned se pochopitelně vyrojily spekulace o možných pravých důvodech rozchodu, třeba o velkém vlivu Simona Nausche, trenéra páru, ale zároveň životního partnera Slukové. „Simon Nausch naprosto zdiskreditoval a popřel velký kus práce, který v českém beachi odvedl,“ napsal na svůj facebookový profil účastník OH v Sydney Martin Lébl.

Marketingoví experti si zase lámali hlavu nad tím, jak si dívky mohly dovolit rozbít tak úspěšnou reklamní značku. Adidas, Red Bull, Penn, Česká podnikatelská pojišťovna, ti všichni vkládali své prostředky do Kiki a Maki a z rozpadu populárního páru byli pochopitelně v šoku. Pohledné dívky v „plavkách“, které navíc špičkově sportují - to je marketingové lákadlo, které se nenachází každý den.

Od třaskavého rozchodu, při němž se ze Slukové jako iniciátorky stala „ta zlá“ a z Kolocové „ta ublížená“, se tedy rozvíjejí dva nezávislé příběhy. Kam vedly kroky obou volejbalistek?

Markéta Sluková - “zloduška“ se zlatem na krku

„Maki“ se stala štvavou zvěří. Vždyť přeci ona chtěla rozchod ve zlém a dala kamarádce košem! Navíc Sluková rozbila i druhou nejlepší českou dvojici Barbora Hermannová, Martina Bonnerová, protože chtěla k sobě právě prvně jmenovanou. Začátek spolupráce Slukové s Hermannovou byl tak ostře sledován a po každé porážce (na prvních dvou turnajích prohrály už v kvalifikaci) vyvstávaly otázky, jestli „Maki“ udělala dobře.

Nově sestavená dvojice se navíc nezúčastnila srpnového mistrovství republiky, a tak se vyrojily fámy, jestli se náhodou Sluková nebojí konfrontace s bývalou parťačkou Kolocovu.

Plážové volejbalistky Markéta Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová vyhrály...

Plážové volejbalistky Markéta Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová vyhrály turnaj v turecké Antalyi a slaví první společný triumf na Světovém okruhu.

Jenže na třetím společném turnaji v ruském Soči už Sluková s Hermannovou hrály hlavní soutěž a postoupily až do čtvrtfinále. V Číně si sice Sluková zranila kotník a z turnaje musela dvojice odstoupit, ale už pátý turnaj přinesl páru Sluková, Hermannová zlato, když beachvolejbalistky ovládly turnaj v turecké Antalyi. „Zlato je nejlepší odpovědí na kritiku a nedůvěru,“ řekla po triumfu Sluková.

Kristýna Kolocová - nejdřív zdraví, pak nová parťačka

Velkým zadostiučiněním pro Kristýnu Kolocovou, které fandil snad každý, kdo nepřijal samozřejmost sportovních rozchodů, byl srpnový triumf na mistrovství republiky. Hlavně pro tento turnaj se spojila se zkušenou Hanou Skalníkovou, účastnicí OH v Londýně, a po hladkém vítězství připustila: „Raduji se intenzivněji než s Markétou.“

Po českém superpoháru, kde se Skalníkovou skončily třetí, však musela sedmadvacetiletá Kolocová na operaci pravého ramena a další turnaje na podzim už nestihla. Zimní pauzu strávila rehabilitací, kondičním tréninkem, ale hlavně hledáním stálé parťačky.

21. prosince konečně oznámila: budu hrát s Michalou Kvapilovou. Třiadvacetiletá Kvapilová je sice hráčkou šestkového volejbalu a do konce halové sezony má smlouvu v německém Münsteru, od dubna se však chce věnovat plně spolupráci s Kolocovou na rozpáleném písku.

Plážová volejbalistka Kristýna Kolocová (vlevo), trenérka Lenka Háječková...

Plážová volejbalistka Kristýna Kolocová (vlevo), trenérka Lenka Háječková (uprostřed) a nová spoluhráčka Michala Kvapilová.

„Naším cílem je hlavně někam odjet a něco odehrát,“ připustila Kolocová, že sehrání bývalé šestkařky a beachvolejbalistky po zranění může nějakou dobu trvat. Dodala, že boj o olympiádu není zatím na pořadu dne. „A hlavně doufám, že už nezažiju podobně zajímavý rok jako rok 2015,“ ironicky přiznala, jak těžkým obdobím musela projít.

Kiki a Maki už neexistují, Sluková s Hermannovou a Kolocová s Kvapilovou však jistě mají ještě hodně co nabídnout.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Kiki a Maki ještě spolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Kiki a Maki ještě spolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Kiki a Maki ještě spolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...