Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spory o basketbalovém utkání ukončilo ministerstvo. ‚FIBA chce své soutěže dohrát,‘ říká manažer USK

Sport

  10:29
Praha - Jak na horské dráze. Ještě do středečního rána se basketbalistky USK Praha probouzely s tím, že ač nechtějí, musí z nařízení světové federace FIBA nastoupit do čtvrtfinále Evropské ligy proti italskému Schiu. Italské celonárodní karanténě a opakovaným doporučení českých úřadů navzdory.

Basketbalistky USK Praha se radují z vítězství (foto archiv). foto: ČTK

Nakonec ale zasáhlo ministerstvo zdravotnictví. To poslalo krátce po poledni na pražskou Královku dopis, ve kterém konání duelu – byť bez diváků – zakázalo. Žádosti vyměnilo za direktivu. A bylo rozhodnuto.

A české straně spadl kámen ze srdce, Vysokoškolačky totiž byly připraveny nastoupit, i když hrát od začátku nechtěly. Konečný verdikt kabinu potěšil.

Basketbalistky USK Praha se radují z vítězství (foto archiv).

„Respektujeme rozhodnutí státního orgánu a zároveň jsme rádi, že vyhrál názor, že je lepší zápas nehrát. Riziko je v tuto chvíli příliš velké. Odložení je úlevou pro naše hráčky, ministerstvo zdravotnictví k tomu mělo pádný důvod,“ řekl LN generální manažer USK Marek Kučera. Ten zaslal dopis, ve kterém bylo vyjádření náměstka zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly, na centrálu FIBA. Ta nakonec právě jeho argumentům ustoupila.

„Avizovali jsme italskému týmu, že nemají jezdit, a ta komunikace proběhla už dříve. Oni přesto přijeli a usilovali o to, aby se hrálo. Ale z mého pohledu přijet z Itálie, která je v karanténě, a ještě z vysoce rizikové oblasti, je velmi nerozumné,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Schio je totiž město ze severu Itálie, která byla nákazou nového koronaviru zasažena nejvíce.

Kontumace nehrozí

Kvůli obavám z jeho šíření ostatně už odmítly v závěru základních skupiny soutěže odehrát na půdě italského celku své duely Šoproň a Riga. Oba týmy prohrály kontumačně, aktuální situace je ale jiná.

„FIBA chce dohrát své soutěže, každopádně rozhodnutí ministerstva zdravotnictví respektovat museli, tím se profilují od svých začátků. O podobném možném scénáři jsme navíc věděli už týden. Se zástupci FIBA teď řešíme náhradní termín zápasu, nejdříve si ale musí sednout společně, protože v ostatních soutěžích je situace obdobná,“ bilancuje Kučera.

Hádky také v Česku

Na mysli má třeba i českou nejvyšší soutěž, kde byl včera kontumován duel nadstavbové části mezi brněnskými Žabinami a Slavií, protože pražský celek do moravské metropole nedorazil.

„Nebudeme nutit hráčky, z nichž řada studuje, aby nastupovaly k zápasům v době, kdy vláda uzavírá školy. A nebudeme podstupovat rizika žalob, vymáhání škod a rizika soudních sporů v případě, že dojde k vážnému onemocnění s případnými následky. Upozorňujeme, že zdraví je mnohem více než dva body z jakéhokoliv sportovního zápasu,“ stojí ve vyjádření Slavie.

Uvědomí si to i FIBA, která má necelý týden na to, aby se rozhodla, jak se situací a „nebezpečnými zápasy“ naloží?

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat