Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špotáková po mateřské hladce přehodila 60 metrů

Sport

  19:35
DOMAŽLICE - Česká oštěpařka Barbora Špotáková se po mateřské pauze vrátila na dnešním mítinku v Domažlicích hodem dlouhým 62,33 metru. To bylo víc, než sama při obnovené premiéře pouhých 113 dní po narození syna Janka čekala.

Barbora Špotáková. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Povedl se jí hned první pokus, ty další už tak dobré nebyly, přesto byla maximálně spokojená. Mezi jednotlivými hody žertovala i odbíhala k synovi v kočárku. "Pocit to byl skvělý, hod jsem krásně trefila. Rozběh byl tak na sedmdesát procent, do plného jsem nešla, bych si něco udělala. Na to, že jdu z fleku, to bylo nádherné," řekla dvojnásobná olympijská vítězka novinářům po závodě.

Poprvé si vyzkoušela spojení mateřských povinností se závoděním. "Úplně perfektně to vyšlo, že jsem akorát nakojila před závodem, mohla se v klidu rozcvičit, ukočírovat nervozitu, protože ta byla veliká. Klid jsem ale v sobě našla," řekla novinářům po svém závěrečném, čtvrtém hodu.

Nervozitu uvítala, k závodění ji prý potřebuje. "Jak to ze mě po prvním hodu spadlo, ty další už tak dobrý nebyly," potvrdila. Druhý a třetí pokus si Špotáková měřit nenechala, čtvrtý byl pod 60 metrů.

Je ráda, že návrat k atletice neodložila až na příští rok. "Ta nervozita by byla o hodně větší, jsem ráda, že jsem tuto sezonu absolvovala, i když jedním závodem," řekla. Na sobě přitom měla dres, v němž se představila loni při posledním svém závodu v Bruselu. "Možná ani není vypranej, ale posloužil, vešla jsem se do něj," smála se. Postěžovala si, že ji z úterního fotbalu na Dukle bolí celé tělo a ráno prý bude ještě hůř.

Dnes je to na den přesně pět let, kdy vytvořila ve Stuttgartu světový rekord 72,28 metru. "Tady jsem hodila o deset metrů míň, to je pěkný příslib do příští sezony," dodala Špotáková. Počítá s tím, že na přípravy bude brát s sebou i synka, bude to ale organizačně náročné. "Nejsem typ, že bych ho odložila a věnovala se atletice. Jak je vidět, jde to skloubit, akorát to musím nějak strategicky vymyslet a vymyslet ideální časový harmonogram, o to jde nejvíc," uvedla.

Zda dítě bude i na závodech, ještě nepromýšlela. První ryze atletické soustředění bude mít Špotáková na Kanárských ostrovech na začátku prosince. To by prý mělo na příští sezonu bohatě stačit.

Autoři: ,