Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spravedlnost po 32 letech. 64letá babička se přiznala k dopingu a svaz jí vzal rekord

Sport

  16:00
AMSTERDAM/PRAHA - Po 32 letech anuloval Nizozemský atletický svaz národní rekord v hodu diskem žen. Jeho autorka, čtyřiašedesátiletá Ria Stalmanová, se totiž začátkem tohoto roku přiznala, že si k rekordu pomohla užíváním anabolických steroidů.

Ria Stalmanová se po 32 letech přiznala k užívání steroidů. foto: Wikimedia

I přes dopingový průšvih pustil Rusy do Ria. ‚Nelituji‘, řekl šéf MOV Bach

Její výkon 71,22 metru, který předvedla v roce 1984 v kalifornském Walnutu před triumfem na olympijských hrách v Los Angeles, nahradí v nizozemských rekordních tabulkách výrazně kratší hod Corrie de Bruinové 63,88 metru z roku 1998.

Rozhodnutí atletického svazu předcházelo téměř roční jednání s Nizozemským olympijským výborem, který nakonec záměr vymazat rekord pošpiněný dopingem i po dlouhých letech schválil.

„Už nemůžeme určit, zda byly u těchto výkonů v minulosti provedeny dopingové testy. To je podmínka pro uznání národního rekordu,“ řekl předseda atletického svazu Theo Hoex.

Almary mi nakopaly zadek o 15 metrů

Stalmanová se odebrání rekordu nebrání. „Vím, co jsem řekla, a přijímám důsledky,“ uvedla čtyřiašedesátiletá bývalá diskařka a koulařka, která záhy po olympijském vítězství ukončila kariéru.

Vymyslel ruskou dopingovou chobotnici. Místo trestu bude Mutko vicepremiérem

V lednovém rozhovoru pro nizozemskou televizi prohlásila, že si dopingem pomáhala v posledních dvou a půl letech kariéry. „Už tehdy to bylo zakázané, ale při tréninku jsem to mohla dělat bez jakéhokoliv rizika, protože mimosoutěžní kontroly neexistovaly,“ uvedla.

S dopingem začala, protože si uvědomila, že jinak nemá šanci vyrovnat se závodnicím z východní Evropy.

Zkoumání vzorků - dopingová zkouška.
Bronzová medaile, o kterou Anna Čičerovová přijde.

„Při rozcvičování jsem koukala na všechny ty ‚almary‘, jak chodí kolem a pak mi nakopou zadek rozdílem 15 metrů. Začala jsem přemýšlet, co dělat, abych je na olympiádě porazila,“ dodala. Před dopingem měla osobní rekord 56 metrů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!