7. května 2011 10:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Štafeta ztratila finišmena. Lyžař Koukal končí

Martin Koukal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Koukal | foto: ČTK

PRAHA Po dlouhých týdnech váhání se Martin Koukal konečně rozhodl. Bývalý světový šampion a finišman bronzové štafety z olympiády ve Vancouveru minimálně na příští rok opustí kolotoč Světového poháru a po boku Stanislava Řezáče se vrhne do víru dálkových běhů.

"Ve Světovém poháru se už pohybuju dost dlouho a cítím, že potřebuju změnu," vysvětloval dvaatřicetiletý lyžař pohnutky svého dosti zásadního kroku. "V poslední sezoně se mi navíc nedařilo, jak bych si představoval, vnímal jsem jakousi únavu materiálu..."

Čím se proslavil

* mistrovství světa: zlato 50 km volně (2003), bronz - týmový sprint (2005).
* olympijské hry: bronz - štafeta (2010).
* horolezectví: v roce 2004 vylezl s horolezcem Radkem Jarošem na Čo Oju (8201 m. n. m.).

Koukal tak opouští reprezentaci a nově se bude starat prakticky o vše sám. "Martin se chce ale do reprezentace za rok vrátit, aby se připravil na světový šampionát ve Val di Fiemme (2013) a olympiádu v Soči (2014)," objasnil závodníkovu vizi reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

"Dveře mu tedy nezavíráme, ale dohodli jsme se, že se zúčastní alespoň dvou soustředění a Světového poháru v Novém Městě na Moravě, abych měl o jeho výkonnosti přehled."

Trenér dáva 50 procent
Zároveň však připomněl, že podle jeho názoru jsou návraty z dálkových běhů zpět na kratší tratě dost náročné.

"Odhaduji, že se to Martinovi podaří tak na 50 procent," říkal opatrně. "Nemyslím si, že dělá úplně ideální krok, ale je to jeho volba." Sportovní ředitel běžeckého úseku Čestmír Skrbek potvrdil, že Koukalovo rozhodnutí respektuje, a doufá v jeho návrat do reprezentace. "Jde sice o jistý precedens, ale pro republiku přece jen mnohé udělal, takže s tím nemáme problém." 

 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!