Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Cyklistická stáj Sky bojuje s dopingem: dál propouští

Tour de France

  16:01
LONDÝN - Vedení elitní britské cyklistické stáje Sky propustilo v souvislosti s dopingovými skandály v minulosti sportovního ředitele Stevena de Jongha. Tým letošního šampiona Tour de France Bradleyho Wigginse navíc neprodloužil smlouvu s týmovým lékařem Geertem Leindersem. Informoval o tom list Telegraph.

Ve žlutém Wiggins foto: Reuters

Z týmu odchází i další sportovní ředitel Sean Yates, podle vyjádření vedení Sky to ale nemá nic společného s dopingem. Dvaapadesátiletý bývalý jezdec, jenž svou aktivní kariéru ukončil v roce 1996 v Motorole, prý opouští cyklistiku z osobních důvodů.

Nulová tolerance

Šéf Sky Dave Brailsford vyhlásil po propuknutí aféry Lance Armstronga nulovou toleranci dopingu a všem zaměstnancům a jezdcům předložil k podpisu prohlášení, že nikdy neměli se zakázanými látkami nic společného. Už ve čtvrtek kvůli tomu ve stáji skončil trenér Bobby Julich, který dokument nepodepsal a místo toho se přiznal k dopingovým prohřeškům z doby, kdy závodil jako Armstrongův týmový kolega.

Konkrétní obvinění nejsou známa. De Jongh jezdil v roce 1998 za nizozemskou stáj TVM, v jejíchž autech a hotelových pokojích v té době během dopingového skandálu na Tour de France objevila francouzská policie mimo jiné EPO.

Leinders pracoval v letech 1996 až 2009 jako lékař pro stáj Rabobank. Její bývalý sportovní ředitel Theo de Rooij nedávno prohlásil, že do roku 2007 jezdci v týmu užívali pod lékařským dozorem dopingové látky.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...