9. listopadu 2011 9:16, aktualizováno  12:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Staszko pod pokerovým vrcholem. Skončil druhý a bere 100 milionů

Loni v květnu začal hrát na profesionální úrovni a letos už usedl v casinu v americkém Las Vegas, aby se postavil těm nejlepším borcům ve finále Světové série v pokeru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loni v květnu začal hrát na profesionální úrovni a letos už usedl v casinu v americkém Las Vegas, aby se postavil těm nejlepším borcům ve finále Světové série v pokeru. | foto: ČTK

LAS VEGAS UVNITŘ VIDEO Český hráč Martin Staszko skončil v americkém Las Vegas ve finále Světové série v pokeru o 156 milionů na druhém místě. Do rodného Třince si tak nakonec odveze zhruba 98 milionů korun.

Pětatřicetiletý Staszko do užšího finále turnaje postupoval ze třetího místa s nejmenším počtem žetonů. Hned do první hry ale vstoupil agresivně, svůj počet žetonů zdvojnásobil a posunul se na druhé místo.

O dvě rozdání karet později se mu pak z turnaje podařilo vyřadit Američana Bena Lamba, nejúspěšnějšího hráče letošní Světové série v pokeru. Nakonec ale nestačil na teprve dvaadvacetiletého Němce, který již do užšího finále postoupil s nejvyšším počtem žetonů.

Závěrečný Staszkův souboj s Heinzem nebyl dlouho rozhodnutý. Připomínal dramatickou přetahovanou, kdy měl chvíli navrch jeden, chvíli druhý hráč.

V jednu chvíli vsadil vše

 Staszko již jednu chvíli měl nad Němcem převahu více než 100 milionů žetonů a vypadalo to, že Heinz je s vůlí i silami u konce.

Pak se ale již poněkolikáté zvedl a začal hru vyrovnávat. Nejprve otočil hru a když po pěti hodinách zápolení se Staszkem vsadil vše, vyšlo mu to a rázem nad svým českým soupeřem vedl o 120 milionů žetonů.


Staszko se pak dostal do defenzivy, když klesl na zhruba 39 milionů žetonů oproti Heinzovým více než 160 milionů. Po více než 300. rozdání karet vsadil vše, Němec jeho výzvu přijal a nakonec toho nelitoval. Zlatý náramek pro neoficiálního mistra světa v pokeru byl Heinzův.

"Už jsem měl málo žetonů, tak jsem to poslal, on měl ale trochu lepší karty, takže jsem měl šanci 40 procent, že se to povede, Nakonec to nevyšlo. Soupeř hrál dobře a vítězství si určitě zaslouží," uvedl Staszko, který se nyní chystá s blízkými a fanoušky na malou oslavu druhého místa.

Dost peněz až do konce života

 Svůj výsledek označil za obrovský úspěch, ve který před úvodní částí turnaje v červenci nevěřil. "Než jsem měl v létě letět do Vegas na úvodní část turnaje, tak jsem nemohl předpokládat, že takové výhry dosáhnu. Z tohoto pohledu je to obrovský úspěch. Když už je člověk tak blízko vítězství, tak i mírné zklamání. Ale druhé místo je krásné a ty vyhrané peníze mě snad budou stačit do konce života," řekl.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII Z FINÁLE

Martin Staszko, druhý hráč finále Světové série v pokeru, ještě nedávno pracoval v automobilce v Nošovicích. Jenže pak ho začal bavit pokr...

Napínavý souboj v zešeřelém sálu lasvegaského hotelu Rio sledovalo několik stovek diváků. Staszkových fanoušků byla jenom hrstka, svého oblíbence ale podporovali vydatně a neúnavně. Sálem se z jejich části tribuny rozléhal známý pokřik "Kdo neskáče, není Čech". Dvakrát ve vypjatých okamžicích hry zazněla česká hymna.

Souboj sledovali i Staszkovi rodiče. "Ještěže tomu nerozumím, jinak by mě trefil šlak," řekl v jednu chvíli jeho tatínek.

Peníze asi zdaní v Česku

Jeho syn i přes neúspěch v závěrečném souboji přesto získal nejvyšší českou výhru v pokeru ve výši asi 5,4 milionu dolarů (kolem 98 milionů korun).

Jak uvedl ještě před zápasem, zdaní ji zřejmě v Česku. "Ještě se musím poradit s právníky, zákony jsou složité, ale asi to bude u nás," řekl. V ČR se jeho výhra bude danit 15 procenty, ve Spojených státech by to bylo mnohem více.

Staszko nyní očekává vyšší zájem sponzorů, i když podotýká, že kdyby byl první, bylo by to asi lepší. Připravuje se také na velkou pozornost médií, které se mu dostalo již po červencové úvodní části turnaje.


"Zatím mi to až tolik nevadí. Někdy jsem měl pocit, že bych těch rozhovorů chtěl mít míň. V něčem je to nepříjemné, ale samozřejmě má to i své pozitivní stránky," podotkl.

Do hlavní soutěže Světové série, která začala 7. července, letos zasáhlo 6865 hráčů ze 105 zemí včetně devíti Čechů. Vstupní vklad do turnaje činil 10.000 dolarů (asi 180.000 korun). Celková dotace činí 64,5 milionu dolarů.

S pokerem začal na internetu

Staszko ještě nedávno pracoval v automobilce v Nošovicích. K pokeru se dostal před čtyřmi lety, kdy hrál jen pro zábavu.

"Poprvé jsem hru viděl v televizi. Sám jsem začínal hrát na internetu hry, za které se nic neplatilo, ale taky se nic nedalo vyhrát. Později takové, při nichž se dalo vyhrát pár centů. Peníze jsem pak investoval do turnajů, kde se už musel platit vstupní vklad. Takto jsem se propracoval výš," uvedl.

Brzy zjistil, že si tímto způsobem rychle dokáže vydělat mnohem víc, než při práci v automobilce. Od loňského května začal hrát na profesionální úrovni, až se letos v červenci dostal do finále Světové série.

Mezi nejlépe placenými sportovci

Staszko se svou výhrou, ke které letos ještě přidal několik desítek tisíc dolarů z jiných turnajů, zařadil například po bok nejlépe placených českých sportovců.

Za nejvíce vydělávajícího je v současnosti považován fotbalový brankář Petr Čech s ročním příjmem kolem 145 milionů korun. Mezi hokejisty patří první pozice Martinu Eratovi, který si v této sezoně vydělá v NHL šest milionů dolarů (zhruba 110 milionů korun). Hvězdný Jaromír Jágr při svém comebacku do zámoří podepsal smlouvu "jen" na 3,3 miliony, přitom v Rusku si podle neoficiálních zdrojů přišel až na osm milionů dolarů ročně.

Mezi nejlépe vydělávající domácí sportovce se díky skvělé sezoně zařadila i tenistka Petra Kvitová. Ta letos na odměnách získala zhruba 94 milionů korun, z toho 30 milionů za triumf ve Wimbledonu a 28 za vítězství v Turnaji mistryň. Poměrně vydařený rok zažil i nejúspěšnější český tenista Tomáš Berdych, přesto za Kvitovou momentálně zaostává o téměř 60 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!