Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Štědrý boxerský šampion. Haye daroval zbitému krajanovi přes 3 miliony korun

Sport

  10:00
PRAHA - Během kariéry si vlastně Nick Blackwell přišel maximálně na 18 tisíc liber (cca 600 tisíc korun). A to díky poslednímu souboji kariéry, kterým byl brutální souboj s Chrisem Eubankem Jr. , který ho na konci března stál málem život. Nyní na jeho účet poslal krajan David Haye více jak pětinásobek této částky – 100 tisíc liber (cca 3,3 milionů korun).

David Haye. foto: Reuters

Ta informace není nová. Bývalý mistr světa křížové a těžké váhy už před galavečerem, na kterém 21. května rozbil ve dvou kolech Švýcara Arnolda Gjergjaje, slíbil poslat na Blackwellův účet 10 procent z prodeje lístků. Částku tehdy odhadl na zhruba 50 tisíc liber. Realita? 100 tisíc liber!

„Je to úžasné, je na mě tak hodný,“ řekl Daily Mail pětadvacetiletý rodák z Trowbridge, který po prohraném brutálním souboji s Eubankem o pás britského mistra ve střední váze ještě v ringu zkolaboval a následně strávil kvůli krvácení do mozku týden v umělém spánku. Po návratu ze špitálu ukončil kariéru. Následně se ke stejnému kroku odhodlal také jeho bratr Dave.

Blackwell dostal také rady do života

Blackwellovi finančně pomohl i další krajan Kell Brook, který mu poslal 5 tisíc liber a zřídil účet, na který mohli přispívat fanoušci. Ti vybrali skoro deset tisíc liber. Dalších pět tisíc liber dali dohromady boxeři z jeho rodného města, kde se Blackwell připravoval i během své profesionální kariéry a kde by si rád nyní otevřel vlastní tělocvičnu.

Zbitý Nick Blackwell.

„Mám v plánu trénovat lidi, své kamarády. Jsem šťastný za to, jak se ke mně spousta lidí zachovala,“ pokračoval dále v děkovném tónu Blackwell. Ani náznakem se ale nezmínil o svém rivalovi a jeho otci. Ti po zápase uspořádali tiskovou konferenci, kde znovu vysvětlili, že v závěru souboje chránili Blackwella tím, že se Eubank Jr. zaměřil na tělo svého rivala.

On sám následně toužil svého protivníka navštívit v nemocnici, to ale rázně odmítla Blackwellova rodina a i přes počáteční souhlas nakonec i on sám. Bijec měl totiž pocit, že Eubank se snaží svým zájmem jen těžit na mediálním poli. Ostatně syn slavného otce, který má nyní blízko k souboji s kazašskou mlátičkou Gennadijem Golovkinem, se dle dostupných informací ke stejnému kroku jako Haye či Brook neodhodlal.

„Nechápu, že je na mě David tak hodný. Nikdy dříve jsme se nesetkali, jakmile jsem se ale probudil z kómatu, tak mi sám napsal a poté se mě ptal na můj zdravotní stav snad každý druhý den. Znal jsem ho jen z doslechu a toto chování bylo úplně jiné proti tomu, co jsem slyšel od manažera Micka Hennessyho poté, co zrušil oba termíny souboje s Tysonem Furym,“ řekl Blackwell, který zmíněný galavečer Haye vs. Gjergjaj spolukomentoval coby televizní expert.

Pětatřicetiletá těžká váha ale nepomohla o deset let mladšímu krajanovi jen finančně. „Bavili jsme se spolu o komentování, protože to byla moje první zkušenost. Nabídl mi pomoct v tom, jak investovat, dal mi tipy na kvalitní hypoteční poradce. Věřte mi, on se do ringu rozhodně nevracel kvůli penězům. Kdyby chtěl, zítra může skončit a nikdy nebude trpět nedostatkem financí,“ dodal bijec přezdívaný v ringu pro svůj ofenzivní styl „Bang Bang“.

Zatímco Blackwell měl pro Hayeho, který navíc udržuje dobré vztahy také s Eubankem Jr. a je tak možné, že oba protivníky dokáže usmířit, další ostrovní obr Dillian Whyte už tak uznalý nebyl. Tedy alespoň co se týče jeho boxerských kvalit.

Whyteho respekt si nezískal

„David je mladší než Shannon. Nejspíše také čerstvější, ale vůbec bych se nedivil, kdyby jej Briggs knockoutoval. Haye nikdy nebyl tím, kdo by dokázal čelit tvrdosti protivníka. V křížové váze mu pomáhala rychlost a síla, v těžké váze se postavil vlastně jen Kličkovi a z něj se podělal a pak se trapně vymlouval na zranění paty,“ připomněl Whyte, že by se měl Haye utkat v září s Američanem Shannonem Briggsem.

Shannon Briggs na tiskovce Davida Hayeho.

„Víte, nestál v ringu hodně dlouho, ale soupeře, které si vybral pro návrat byly k smíchu,“ pokračoval ve slovní sprše muž, který loni v prosinci prohrál s Anthonym Joshuou a následně se „vymlouval“ na zranění ramene, kvůli kterému musel na operační sál.

Pro dva týdny starý (vítězný) comeback mu pak promotéři vybrali až na poslední chvíli Chorvata Ivicu Bacurina, který se ale pohybuje častěji v křížové váze a na Whyteho mu chybělo 20 kilo váhy.

Přesto si Whyte neodpustil ještě poslední rýpnutí: „Viděli jste ten zápas s Gjergjajem? Dostal první úder a šel k zemi. Byl jsem v jeho táboře a jakmile jsme spolu mluvili v soukromí, byl z Hayeho totálně podělaný. David potřebuje pořádné souboje. Ten s Briggsem toto splňuje. A dle mého jej porazí, má velkou šanci na úspěch. Pro první tři, čtyři kola to je extrémně nebezpečný chlap.“

Kdo ví, třeba si těmito slovy chce Whyte vysloužil Hayeho pozornost. A kdo ví, třeba bude nakonec na podzim spolukomentovat Blackwell souboj Haye vs. Whyte, nikoliv Haye vs. Briggs? Nebo to vezme „Hayemaker“ postupně a přes případné výhry nad oběma si vybojuje vytouženou šanci na další bitvu o titul světového šampiona?