Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Štěpánek: Budu hrát klidně do čtyřiceti. Než překonám Connorsův rekord

Petr Čech

  8:00
LONDÝN (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Jeho věhlasný fanoušek Petr Čech vyskočil ze sedačky s pažemi vytrčenými nad hlavou, když tenista Radek Štěpánek v 1. kole Wimbledonu v napínavém tie-breaku proměnil setbol. V zaplněném hledišti kurtu číslo 2 se spustil hromový aplaus a favorizovaný Australan Nick Kyrgios si při odchodu na lavičku zase něco brblal.

Radek Štěpánek se zvedá po bolestivém pádu. foto: ČTK/AP

‚Nevím, co si mám o Lendlovi myslet. Na mě čas neměl,‘ zlobí se Berdych

Štěpánek znovu předvedl znamenitou podívanou s pestrými výměnami. Takový spektákl se v éře sveřepých bijců od základní čáry na grandslamech vyskytuje jen zřídka.

„Vždyť taky bylo vidět, jakou má Radek podporu diváků,“ prohlásil fotbalový brankář Čech, Štěpánkův kamarád a příznivec.

Obdivovaný veterán nakonec podlehl jednomu z kandidátů na titul 4:6, 3:6, 7:6, 1:6. Oba sokové však na pažitu sestřiženém přesně na osm milimetrů předvedli řadu jedinečných úderů. Jeden z mečbolů například Štěpánek odvrátil volejem zahraným v pádu.

Radek Štěpánek nenašel na Nicka Kyrgiose recept.
Nick Kyrgios si s Radkem Štěpánkem snadno pohrál.

Favorit nakonec postoupil, poraženému ovšem složil poklonu: „Radek v prvním kole Wimbledonu? To je pro každého noční můra. Nikdo si ho nepřál. Ale zápas mě bavil. S Radkem jsme velcí přátelé.“

Ač Štěpánka vyřazení mrzelo, přineslo mu úterní odpoledne i slušnou porci útěchy a radosti.

Jak obtížné bylo čelit skvěle podávajícímu Kyrgiosovi?
Samozřejmě jsem tu palbu čekal. Víc mi vadilo, že mi byl nevěrný můj servis. Vůbec nevím, čím to bylo. V Paříži i na trávě jsem servíroval jako mašina. Teď jsem měl úspěšnost prvního podání padesát procent. To je zoufale málo, zvlášť na trávě. Proti hráči, který si servis drží hodně lehce, je základ taky dobře podávat. A čekat na šanci. To jsem nezvládl a stálo mě to zápas.

Štěpánek na spratka Kyrgiose nestačil. Siniaková slaví první výhru v Londýně

Jak těžce nesete, že vás losy na grandslamech tak často předhazují největším esům?
Hm, dovedl bych si představit lehčího soupeře. I když Nick dostal varování za nadávky, hrál na svoje poměry hodně koncentrovaně. Je hrozně znát, když se soustředí. Ve čtvrtém setu nasázel hodně es. Trefoval to neuvěřitelně. I když jsem správně odhadl stranu, ani jsem si na míč nesáhnul. Skvěle jsem vybojoval třetí set, jenže pak jsem dostal hned čtyři esa a sám začal dvěma dvojchybami. Potřeboval jsem se mu dál dostávat pod kůži, ale začátek setu mi ujel.

Může vás aspoň trochu uchlácholit, že vám diváci přejí a že vás z dvorců vyprovázejí aplausem?
Pro tyhle chvíle hraju. Přízeň fanoušků mě těší a nabíjí mě. Po prohře člověk těžko najde pozitiva. Celou regeneraci po zápase jsem strávil přemýšlením, kde nastala chyba. Kde zůstal můj servis. Asi ve skříňce v šatně. Ještě se musím podívat, jestli tam třeba není. Jinak se tenisem bavím, je pro mě radost hrát a radost bojovat. Když lidi baví se na mě dívat, najdou v mých zápasech emoce a jsou přikovaní k televizi, určitě mi to dělá radost.

I soupeř o vás mluvil hezky. Dokonce prohlásil, že byste se mu zamlouval jako trenér. Přemýšlel byste o takové nabídce?
Zajímavá otázka. Ještě rozhodně nekončím. Až to jednou přijde, pak můžu odpovědět. Ale s Nickem jsme se párkrát bavili, má obrovský potenciál. Uvidíme, kam nás oba osud zavede.

Přítelkyně mu řekla, že je blb, když skončí. Nyní čeká 772. hráče světa Federer

Kdy jste se poznali?
Nejsem úplně happy, že to otevřel. Ale letos v březnu v Americe jsme spolu párkrát trénovali a povídali si o tenise. V Miami jsem mu pomáhal, něco jsme rozebrali. Asi se mu to líbilo, uhrál semifinále. Řekl jsem mu na rovinu pár věcí. Všichni víme, jaký problém má s koncentrací a jak jednoduše se dokáže v zápase ztratit. Ale má skvělou ruku a na svojí výšku výborný pohyb. Když dá všechno dohromady, může dokázat hodně.

Líbilo by vám jezdit s ním po turnajích?
Vůbec o tom nepřemýšlím. Tohle byla spontánní věc bez návaznosti. Sám hraju singla i debla, teď nic takového nechci. Ale až za deset let skončím, tak proč ne

Vrátíte se do Wimbledonu příští rok?
Rozhodně je to můj cíl. Dali jsme si s kondičním trenérem Markem Všetíčkem cíl překonat Jimmyho Connorse, který je nejstarší vítěz zápasu na grandslamu. Jsem druhý nejstarší. Mám ho na mušce.

Budete tedy hrát do čtyřiceti?
Proč ne?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!