Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Nevím, co si mám o Lendlovi myslet. Na mě čas neměl,‘ zlobí se Berdych

US Open

  13:00
PRAHA - Před šesti lety porazil čahoun s bílou kšiltovkou ve Wimbledonu Djokoviče i Federera, prokráčel do finále, vtrhnul do Top 10 a zdálo se, že se před ním rozprostírá fantastická budoucnost. Jenže vzletné představy se Tomáši Berdychovi nenaplnily.

Tomáš Berdych je velmi roztrpčený z toho, že se Ivan Lendl vrátil k Andymu Murraymu. foto: Reuters

Své báječné londýnské tažení z léta 2010 už nenapodobil. A na stejném místě teď může z vybrané společnosti zmizet, pakliže v příštích dnech nezažene mizérii, jež ho letos vytrvale pronásleduje.

„Nebylo by to nic příjemného,“ uznala před vstupem do turnaje světová devítka.

„Začátek roku se nevyvedl podle mých představ. Ale troufám si říct, že jsem zpátky na dobré cestě. Věřím, že pořád mám na to, abych se nějakou dobu rval s nejlepšími. Abych se v desítce udržel nebo se do ní rychle vrátil, kdybych z ní vypadl.“

Berdych vypadl z elitní osmičky

Trochu ho štve, že ho pořadatelé s přihlédnutím k výsledkům na trávě nasadili až jako desítku, ačkoliv podle žebříčku měl být při Nadalově neúčasti osmičkou. Podstatně to zhoršilo jeho pozici v pavouku.

Mohlo by jej znepokojovat, že v jediném ostrém utkání na kluzkém zeleném povrchu v Halle podlehl Baghdatisovi. V září mu bude jedenatřicet. Pryč jsou časy, kdy ho odborníci řadili před grandslamy mezi favority na titul.

Ivan Lendl a Andy Murray.

Třeba John McEnroe, šampion, komentátor a čerstvě též kouč soudí, že pouze šest mužů může dosáhnout na wimbledonský pohár: Djokovič, Murray, Federer, jeho svěřenec Raonic, Wawrinka a Kyrgios.

O Berdychovi už se v podobných debatách neobjevuje ani zmínka. Dřív do něj experti i fanoušci vkládali naděje, jenže on je nikdy nedokázal proměnit ve skutečnost.

Musím hrát údery od základní čáry

Není zrovna ideální, že po květnovém rozchodu s Venezuelanem Vallverduem dosud stále shání nového kouče.

Spolupracuje s Chorvatem Kutanjacem. Libuje si, že mají stejný názor na způsob, jakým by na dvorcích měl ničit soky – drtivými ranami od základní čáry, podobně jako ve své nejúspěšnější éře.

Přes noc chudší o tisíce dolarů. Tenisty na Wimbledonu straší brexit

O dalším posílení týmu mluví neurčitě, podrobnosti tají: „Mám něco v hlavě, ale nestojí to za zmínku. Byť by se to mohlo stihnout do US Open, nebazíruju na tom.“

Diví se též, že slovutný krajan Lendl před časem odmítl jeho žádost a nyní si plácl s Britem Murraym.

„Tvrdil mi, že na koučování absolutně nemá čas. Že to není něco, co by chtěl dělat. A pak je za nějakou chvíli zpátky. Takže... Nevím, co si o tom mám myslet,“ pravil kysele.

Pozor na bojovníka Dodiga

Silný chlap s pádným servisem a ladným švihem především při forhendu tedy tentokrát nevstoupil do historií prodchnutého All England Clubu v dokonalé pohodě.

Na druhou stranu grandslamy obvykle zvládá slušně. Na každém z posledních sedmi významných podniků se protloukl aspoň do osmifinále.

Může ho uklidňovat, že má vyděláno na několik životů dopředu. A že zatraceně dlouho potrvá, než se objeví další z krajanů, který stráví celých šest let v Top 10.

Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych na French Open.

Zatím však nebilancuje. Soustředí se na současnost. Na každodenní povinnosti. Na blízkou budoucnost.

Varuje sám sebe před protivníkem v 1. kole, Chorvatem Dodigem: „Bojovník, nedá bod zadarmo. Na trávě je nebezpečný. Zahraje servis – síť, pak vybrání pár výměn zezadu a příště do toho jde agresivně.“

Nejlíp jsem tu hrál bez ostrého mače

Dodigovu nepředvídatelnost by měl Berdych rozstřílet svými stále ještě dost účinnými zbraněmi.

Cítí se dobře připravený. Po porážce v Halle hrál cvičný zápas s Lopezem v Hurlinghamu. Další prověrky nepodstoupil.

Wimbledon: Šafářová v obrovské bitvě přetlačila parťačku Mattekovou, Rosol končí

„To je jedno. Vždyť jsem nejlíp na trávě hrál, když jsem před Wimbledonem neměl ani jeden ostrý mač,“ připomíná červen 2010, kdy do Londýna přiletěl po výpravě do semifinále Roland Garros.

Snaží se být ostražitý a v okolnostech hledat plusy: „Až v sobotu nás vyhnal déšť z posledních dvaceti minut. Jinak jsem každý den odehrál úplně všechno. Nic mi přípravu nezkazilo. Všechno šlapalo parádně podle plánu. Mám natrénováno a zároveň jsem odpočatý.“

Berdych má otevřenou cestu do čtvrtfinále

Los mu nakonec načrtl pozoruhodnou stezku turnajem. Zdolá-li Dodiga a ve druhém kole lepšího z dvojice Becker – Bagnis, mohl by narazit na německého dravce Zvereva a v osmifinále případně na rakouskou kometu Thiema.

Obstojí ve střetu s novou vlnou? Výsledek může určit, zda si Berdych prodlouží pobyt v Top 10.

Autor: