Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Studie MOV: V Pekingu hrozí potíže

Sport

  7:41
PRAHA - Zatímco občanská hnutí po celém světě apelují na sportovce, aby bojkotovali srpnové olympijské hry v Pekingu, pokud se nezlepší situace v Tibetu, čínští pořadatelé dostali políček i od Mezinárodního olympijského výboru.

Hodiny v mlze. Hodiny, které v centru Pekingu odpočítávají, kolik času zbývá do olympiády, nejsou přes smogový příkrov vidět. foto: Peter PARKS AFP

„Poprvé v historii se znečištění stává problémem her,“ přiznal šéf lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Arne Ljungqvist, když představil výsledky studie, kterou si nechal MOV zpracovat. „Některým sportovcům mohou hrozit zdravotní potíže,“ řekl Ljungqvist.

Silným smogovým znečištěním budou nejvíce trpět sportovci, jejichž soutěže vyžadují dlouhodobější výkon, zejména cyklisté, maratonci nebo triatlonisté.  Slavný etiopský maratonec Haile Gebrselassie dokonce oznámil, že na start nejdelšího běhu raději nenastoupí a dostal se do konfliktu z vlastní federací.

„Situaci budeme během her bedlivě sledovat, aby zdraví sportovců nebylo ohroženo,“ tvrdil Ljungqvist s tím, že soutěže mohou být přeloženy na jiný den nebo dokonce na jiné místo, než jak jsou plánovány. Dýchací potíže budou mít v Pekingu hlavně sportovci, kteří mají potíže z astmatem, což je případ třeba právě i Gebrselassieho. „Astmatici budou trpět víc. Rozhodnutí Gebrselassieho je jeho osobní věc, ale nemyslím, že by to měl být zlatý standard pro ostatní,“ podotkl švédský funkcionář.

Smogový příkrov, který svírá Peking, ale nebude dusit jen vytrvalce. Podle MOV mohou fanoušci zapomenout na překonávání světových rekordů. „Věřím, že situace pro většinu sportovců bude dobrá, ale ne ideální,“ řekl Ljungqvist.

Šéf lékařské komise paradoxně označil výsledky studie jako dobré. „Čekal jsem je horší,“ tvrdil Ljungqvist. Čína slibuje, že se stav ovzduší během her zlepší.

Špatný vzduch straší většinu sportovců, kteří soutěží pod otevřeným nebem.  Čínští komunisté ale tvrdí, že ve městě, kde přibývá každým dnem stovky aut, omezí používání automobilů a že odstaví na dobu olympiády řadu továren.

EU proti bojkotu
Alespoň v otázce bojkotu si mohou Číňané oddechnout. Evropské olympijské výbory jsou totiž proti jakémukoli bojkotování srpnové olympiády. „Sportovci by neměli být v čele olympijských kampaní,“ řekl slovinský ministr sportu Milan Zver, který setkání sportovních ministrů členských zemí Evropské unie předsedal.

Volání po bojkotu her v nedemokratické zemi zesílilo během víkendu, kdy Čína tvrdě potlačila demonstrace v Tibetu.

„Tibetu spíš pomůže, když bude Čína během her pod drobnohledem,“ prohlásil dánský ministr Brian Mikkelsen.