Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Štybara čeká obhajoba titulu, medailové ambice mají i další Češi

Sport

  10:00
ST. WENDEL - Český cyklokrosař Zdeněk Štybar bude v neděli na světovém šampionátu v německém Sankt Wendelu hájit titul mistra světa, který vybojoval před rokem na domácí trati v Táboře. Medailové ambice však mají i další čeští reprezentanti, jichž se v celkem čtyřech kategoriích představí dohromady dvě desítky.

Zdeněk Štybar. foto: ČTK

Štybar by rád prodloužil šňůru úspěchů z prestižní kategorie elite na mistrovství světa, kde loni zlatem navázal na dvě stříbra. Šampionát se navíc vrací po šesti letech do míst, kde pětadvacetiletý cyklokrosař vybojoval jeden ze svých dvou juniorských titulů. I tentokrát má Štybar nejvyšší ambice, přestože měl v závěru minulého roku nucenou pauzu kvůli potížím s kolenem.

"Beru šampionát jako závod, na který jsem se v posledních týdnech soustředil. Po těch zdravotních problémech je to můj velký cíl. Chci udělat co nejlepší výsledek," uvedl na svém webu Štybar. Dobře si však uvědomuje, že proti němu stojí mnoho kvalitních soupeřů. "Skoro každý, kdo jde na start, chce nejhůř placku... Ale je hrozně těžké si to naplánovat," dodal Štybar.

Zdeněk Štybar

Z případného druhé místa by nebyl zklamaný, ale sám mohl okusit, jak velký rozdíl je být první a druhý. "S druhým místem bych nebyl nespokojen. Když se člověk na to pódium dostane, je to fajn. Ale když nestojíte na nejvyšším stupínku, tak je to v neděli hezké, ale v pondělí už třeba druhé místo neznamená vůbec nic. Dobře vím, o čem mluvím, protože jsem vyhrál a byl dvakrát druhý. Vím, že jsem v přípravě udělal maximum a uvidíme, jak to dopadne," řekl Štybar.

Spolu s ním vyjedou na trať do tuhé bitvy o medaili Ondřej Bambula, Petr Dlask, David Kášek, Vladimír Kyzivát, Radomír Šimůnek a Martin Zlámalík.

Hlavní favority však je třeba hledat především mezi Belgičany, kteří jsou dlouhodobě cyklokrosovou velmocí a zlato si odvezli osmkrát z posledních deseti šampionátů.

Velkým soupeřem Štybara bude Nijs
Širokému okruhu favoritů by měli kromě Štybara vévodit především Sven Nijs, jenž má na kontě pět bronzových medailí a jedno zlato, které získal právě v dějišti letošního šampionátu v roce 2005, a jeho reprezentační kolega Niels Albert. Ten je šampionem z nizozemského Hoogerheide před dvěma lety, současným lídrem žebříčku Mezinárodní cyklistické unie (UCI) a zároveň i vítězem Světového poháru. "Peloton se hrozně vyrovnal a za nimi je potom dalších 10 nebo 12 lidí, kteří mohou vyhrát," řekl pětatřicetiletý Dlask, jenž se z medaile radoval před 10 lety v Táboře. "Ta moje poslední medaile je už hodně zaprášená, ale já chci být v tom závodě hlavně spokojený sám se sebou, že jsem tomu dal všechno. Co to přinese, to se uvidí. I když to nešlo v sezoně v závodech, tak jsem pořád tvrdě makal v přípravě, takže natrénováno mám," ujistil Dlask.

Přestože většina českých závodníků by upřednostňovala, kdyby trať ještě na víkend více zmrzla či byla pokryta sněhem, Dlask upřednostňuje přesný opak. "Je to jeden z těžkých okruhů s převýšením, silová trať. Mně by hrálo do karet, kdyby bylo nad nulou, bylo bláto a jel se těžký závod," řekl Dlask.

Program na neděli MS v Sankt Wendelu:

11:00 ženy (Nashová, Havlíková, Mikulášková)
14:00 muži elite (Bambula, Dlask, Kášek, Kyzivát, Šimůnek, Štybar, Zlámalík).

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...