Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Synek zdolal soka Drysdalea a je počtvrté mistrem světa, Knapková stříbrná

Sport

  14:24aktualizováno  15:27
Už čtvrtý titul mistra světa slaví Ondřej Synek, český skifař na francouzském jezeře Aiguebelette znovu obhájil zlato. V dramatickém finiši o 34 setin udolal novozélandského rivala Maheho Drysdalea. Druhou českou medaili na MS ve veslování získala Miroslava Knapková, která ve finále skifu nestačila jen na suverénní Kim Crowovou z Austrálie.

Ondřej Synek. foto: Reuters

Synek jel od startu vpředu, nejprve s Litevcem Griskonisem, v polovině trati už vedl. Půl kilometru před cílem měl před Drysdalem k dobru téměř sekundu, olympijský vítěz v závěru mocně finišoval, ale český reprezentant dokázal první místo uhájit. Včetně dvojskifu tak Synek získal už desátou medaili z MS, skifařům vládne třetím rokem po sobě.

Na medailových pozicích se od počátku pohybovala také Knapková. Crowová brzy nenechala nikoho na pochybách, že si jede pro druhý titul, česká veslařka za ní bojovala o stříbro s Číňankou Tuan Ťing-li a závěr měla jednoznačně lepší. Olympijská vítězka z Londýna, která loni jela jen ve finále B, získala na MS šestou medaili.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč a Jan Vetešník vybojovala pro Českou republiku třetí účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová v B-finále neuspěl a o start na vrcholné akci příští sezony tak bude muset bojovat v dodatečné kvalifikaci.

Čtyřka ‚bez‘ i dvojskif potřebovaly v B-finále skončit do pátého místa a porazit tak alespoň jednoho soupeře. Zatímco Vraštil, O. Vetešník, Kopáč a J. Vetešník dojeli čtvrtí, Antošová s Fleissnerovou byly poslední.

Češky se přitom dlouho držely na postupové pozici, na kilometru byly čtvrté, v závěru však propadly. Francouzky Helene Lefebvreová a Elodie Raverová-Scaramozzinová se drtivým finišem posunuly z šestého na druhé místo a Antošová s Fleissnerovou skončily šesté. V květnu v Lucernu tak budou bojovat o poslední dvě volná místa do Ria.

„Před závodem jsem si říkala, že než být poslední v béčku je lepší jet céčko. Nakonec jsem ale spokojená, protože to byl výborný závod, který se nám povedl. Jen to nestačilo, příště to bude lepší,“ řekla Antošová. O kvalitách Francouzek a jejich silném finiši prý věděly. „Nechtěly jsme spoléhat na to, že si výsledek uhlídáme. Chtěly jsme jet s polem a držet se Američanek vedle nás,“ uvedla. „V závěru jsme zrychlily. Ostatní ale měly více sil,“ řekla Fleissnerová.

Vraštil a spol. se také také většinu závodu drželi v polovině startovního pole, na mezičase 1 500 metrů byli pátí. Ve finiši se však posunuli na čtvrtou pozici a postup do Ria jistě kontrolovali.

„Šli jsme do toho s tím, že to vyjde. Teď máme určitě radost, ale úleva to není,“ usmíval se v cíli spokojený Kopáč. „Oproti semifinále jsme si řekli, že musíme jet lépe v tempu. Abychom v závěru nekapali. I proto to asi vypadalo, že si to kontrolujeme. A když jsme dojeli na kilák, tak nebylo co řešit. Pořádně jsme do toho šlápli,“ doplnil Kopáč.

Skutečnost, že Rakušané jeli s mírným odstupem poslední, Češi moc neřešili. „Měli jsme dobrou dráhu, takže jsme je viděli. Na ně si věříme, ale chtěli jsme se spíše tlačit dopředu a jet o přední příčky. Nespoléhat se na jednu loď, že ji porazíme,“ podotkl Vraštil, který věří, že za rok na olympiádě bude posádka bojovat o účast v A-finále. „O to usilují všichni, i my. Na tomhle mistrovství jsme na to ale neměli. Zapracujeme ale na tom,“ řekl veslovod posádky.

Mistrovství světa ve veslování v Aiguebelette (Francie):

Muži:

Skif: 1. Synek 6:54,76, 2. Drysdale (N. Zél.) 6:55,10, 3. Griskonis (Lit.) 6:57,64.

Dvojskif: 1. V. Sinkovič, M. Sinkovič (Chorv.) 6:03,33, 2. Mascinskas, Ritter (Lit.) 6:05,31, 3. Manson, Harris (N. Zél.) 6:06,73, ...finále C: 6. Jirka, Plocek 6:28,13.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Švýcarsko (Tramer, Schürch, Niepmann, Gyr) 5:55,31, 2. Dánsko 5:57,58, 3. Francie 5:58,22., ...finále B: 4. ČR (Vraštil, O. Vetešník, Kopáč, J. Vetešník) 5:57,10.

Osma: 1. V. Británie (Gotrel, Louloudis, Reed, Bennett, Sbihi, Gregory, Nash, Satch, korm. Hill) 5:36,18, 2. Německo 5:36,36, 3. Nizozemsko 5:38,09.

Ženy:

Skif: 1. Crowová (Austr.) 7:38,92, 2. Knapková 7:41,88, 3. Tuan Ťing-li (Čína) 7:43,21.

Dvojskif: 1. MacFarlaneová, Stevensonová (N. Zél.) 6:45,09, 2. Nikolaiduová, Asumanakiová (Řec.) 6:46,51, 3. Lierová, Adamsová (Něm.) 6:47,19, ...finále B: 6. L. Antošová, Fleissnerová 6:52,60.

Osma: 1. USA (Opitzová, Musnická, Polková, Schmetterlingová, Reganová, Simmondsová, Gobbová, Robbinsová, korm. Snyderová) 6:05,65, 2. N. Zéland 6:08,52, 3. Kanada 6:09,05.

Autor: