Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Synek si při hokeji poranil koleno. Ale veslařské manko doženu, slibuje

Sport

  18:11
PRAHA - Recept na sportovní úspěchy? S jedním takovým přichází Ondřej Synek. Sběratel medailí, který si na konci března poranil koleno a nemohl tři týdny trénovat na vodě, vesluje teprve čtrnáct dní. "Ale odpočinul jsem si a o to víc jsem natěšený," říká skifař, kterého letos čeká obhajoba titulů mistra Evropy i světa.

Český skifař Ondřej Synek foto: ČTK

Koleno levé nohy si poranil při rekreačním hokeji - když objížděl v plné rychlosti branku, zavadil o ni a kolenem narazil do mantinelu.

"Čéška naštěstí nebyla zlomená, ale z kolena mi pak odsávali krev. V době, kdy už ostatní vesele veslovali, jsem já dostal stopku na tři týdny, mohl jsem jen posilovat horní část těla. Na nohu jsem pár dní nemohl, jezdil jsem tudíž na kajakářském trenažéru," přibližuje dvojnásobný mistr světa svoji kalvárii.

Proto svěřenci Milana Dolečka nepřijde, že by v tréninku něco zanedbal. "Jenom jsem nemohl veslovat. Proto jsem nejel mistrovství republiky na šestikilometrové trati na kanálu v Hoříně, vynechal jsem i víkendové kontrolky v Račicích. Kdyby se jely o týden později, už bych nejspíš závodil," přemítá jedenatřicetiletý šampion.

Vzkaz talentovanému Plockovi

V Hoříně se titulem blýskl talentovaný skifař Michal Plocek, který časem může vyrůst v Synkova nástupce. Po závodě dvacetiletý rodák z Uherského Hradiště litoval, že se jeho vzor nemohl distančního závodu zúčastnit; věřil totiž, že by s ním svedl rovnocenný boj a třeba i ohrozil jeho suverenitu.

"To nevím," krčí rameny Synek. "Mně totiž zimní příprava docela vyšla, takže jsem si nedlouho před Hořínem zlepšil na trenažéru osobní rekord na šest kilometrů o několik vteřin. Tudíž by mě možná potrápil, a možná ne. Loni jsem Michalovi ujel na šestikilometrové trati o dvanáct vteřin a na dvoukilometrové o šestnáct, takže si možná ještě nějaký čas počká," vzkazuje mladému skifaři.

Tři týdny bez veslování na vodě Synek nepovažuje za velkou ztrátu i proto, že už má za sebou podobnou zkušenost mnohem větších rozměrů.

Dvě zlata po měsíčním výpadku

"Loni v zimě mě trápil zánět středního ucha. Léčení trvalo měsíc, dvakrát jsem musel brát antibiotika a dostával kortikoidové injekce. Bylo to mnohem horší, čtyři týdny jsem nemohl trénovat vůbec. A pak jsem to stejně dohnal, sezona dopadla dobře," dal Synek vzpomenout na svoje tituly mistra Evropy ze Sevilly a světového šampiona z korejského Čchungdžu.

Nemohla tudíž zůstat stranou myšlenka, že by podobný výpadek zařadil do svojí přípravy každoročně. "Že jo? Něco na tom možná bude. Letos jsem si taky odpočinul, i když spíš jen nohy, ale to stačí. Třeba to fakt pomáhá, tělo se pak víc těší na závody. Stačí málo, nabourat zažitý stereotyp, a všechno se oživí."

Vstup do sezony se tudíž v jeho případě odkládá, bude ale o to ostřejší. "Veslařské manko doženu rychle, ze zimy mám natrénováno hodně. Na konci května je v Bělehradě mistrovství Evropy, to by měl být můj první závod a už bych měl být dávno v pohodě. Ještě důležitější ale bude mistrovství světa v Amsterdamu na konci srpna," připomněl vrchol sezony, kde jej rovněž čeká obhajoba zlaté medaile.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!