Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tak si jdi, Chrisi. Jak Froome podepsal smlouvu do konce kariéry

Sport

  10:13
Londýn - Cyklistický přestup desetiletí byl ve čtvrtek dokonán. Chris Froome opustí nejbohatší stáj Ineos, ve které se stal legendou, a zamíří do týmu Israel Start-Up Nation, jenž si až letos odbude premiéru na Tour.

Tour de France 2017: Chris Froome oslavuje své čtvrté vítězství na slavném závodě. foto: Reuters

Přesto to není překvapení.

Už dlouho nešlo o to, jestli přestoupí. Věděl, že musí jít pryč.

A kam půjde? Také tato odpověď dostávala v posledních týdnech stále jasnější kontury.

Čekalo se jen na definitivní verdikt.

A na ujištění, že Chris Froome nevymění barvy už v průběhu sezony.

Ve čtvrtek v 11.00 Dave Brailsford, šéf Ineosu, v tiskové zprávě spekulace ukončil: „Dospěli jsme k rozhodnutí, že náš současný kontrakt s Chrisem Froomem skončí v prosinci 2020 a poté ho už neobnovíme.“

7 titulů ze závodů Grand Tour má Chris Froome (4x Tour, 2x Vuelta, 1x Giro).

11 sezon strávil v týmu Ineos (dříve pod názvem Sky).

O hodinu později Sylvan Adams, 61letý majitel a mecenáš stáje Israel Start-Up Nation, vyhlásil: „Věřím, že jsme v Chrisovi našli muže, který pro nás vyhraje Tour. Je to historický okamžik pro náš tým, pro Izrael i pro fanoušky na celém světě. Osobně jsem neuvěřitelně pyšný. Chris je nejlepší jezdec této generace.“

Délka kontraktu a detailní částka, za kterou zde bude 35letý Froome závodit nebyly odhaleny. Ale patrně si nepohorší oproti dosavadnímu ročnímu platu 5 milionů dolarů v Ineosu. Není pravděpodobné ani to, že by v budoucnu ještě někam přestupoval. Je mu 35 let. Sám Adams tvrdí, že jde o „kontrakt do konce Chrisovy kariéry“.

Celkové stupně vítězů - zleva Tom Dumoulin, Geriant Thomas a Chris Froome.
Chris Froome po zasažení slzným plynem na TdF.

V Inesou, bývalém Sky, strávil Froome jedenáct let. Byl zde doma od chvíle, kdy se stáj zrodila, což už mohou říci jen Geraint Thomas a Ian Stannard.

Kolem něj Brailsford od roku 2013 budoval celý tým a cizeloval precizní taktiku kolektivní destrukce soupeřů. Froome tu čtyřikrát ovládl Tour, dvakrát Vueltu, jednou Giro.

Snil, že s pátým titulem z Tour dorovná legendy Eddyho Merckxe, Bernarda Hinaulta a Miguela Induraina.

„Pokusím se o páté vítězství už letos, stále v barvách Ineosu,“ říká i nyní. Jenže v tom tkví problém. Ineos má pro Tour další dva lídry, kteří mají ve stáji na rozdíl od něj kontrakty do roku 2023, resp. 2021: obhájce titulu, teprve 23letého Egana Bernala, a předloňského šampiona Gerainta Thomase.

„Nemůžeme už Chrisovi garantovat, že bude u nás jediným lídrem,“ připomněl Brailsford. Froome nezastírá, že toto vědomí jej v posledních měsících značně frustrovalo, přestože změnu preferencí ve stáji dokázal pochopit.

Ještě v první polovině Tour 2018 ho Brailsford zjevně protežoval na úkor lépe jedoucího Thomase, jak popisoval pozdější vítěz Thomas ve své autobiografii. Ale letos se dlouholeté osobní přátelství Brailsford–Froome údajně pokazilo.

Ovšem i kdyby se tak nestalo, Brailsfordův vždy efektivně kalkulující mozek dával šéfovi Ineosu jasně najevo, co musí udělat. Jen vzpomeňte: v roce 2013 odstřihl od vůdčí role Bradleyho Wigginse, aktuálního šampiona Tour, aby naopak vyzdvihl do popředí právě Frooma, v tu dobu výkonnostně lepšího a perspektivnějšího.

Teď pracuje Brailsford podle stejného manuálu. Froome „byl odejít“, Bernalovi má patřit budoucnost. Vždyť Brailsford podepsal s mladým Kolumbijcem nezvykle dlouhou pětiletou smlouvu už v roce 2018, kdy ještě Bernal neměl na kontě ani jednu Grand Tour v roli lídra.

Froomova éra se - i vzhledem k věku britského cyklisty - stala pro Brailsforda minulostí. Američan Chris Horner sice dokázal vyhrát ve 40 letech Vueltu, ale žádný jezdec od roku 1922 nevyhrál ve 35 a více letech Tour.

Podle zdrojů z profipelotonu přesto Brailsford „pro jistotu“ zablokoval snahu Izraelců o vykoupení Frooma ze zbytku smlouvy a jeho přestup už před letošní Tour. Přece jen, proč by napomáhal k tomu, aby měl tým Ineos během závodu o soupeře navíc, že? Bez ohledu na to, že Izraelci by letos nedokázali dát Froomovi k dispozici dostatečně silný podpůrný tým.

Pokud Froome nakonec nastoupí do letošní Tour v barvách Ineosu, nelze předpokládat, že by Brailsford odcházejícího cyklistu upřednostňoval, i kdyby ve Francii ukázal srovnatelnou výkonnost s dalšími lídry týmu.

Ale pojede ji vůbec?

Bude zajímavé sledovat, zda jej Ineos zařadí do sestavy. Už se totiž objevily náznaky, že by kvůli „lepší atmosféře v týmu“ mohl zůstat mimo hru, stejně jako Bradley Wiggins při ročníku 2014.

Ještě neřekl poslední slovo

Roman Kreuziger o Froomově přestupu

„Po těžkém zranění a současné sezoně nesezoně bude pro Chrise přestup znamenat nový impulz, novou motivaci. Jsem přesvědčený, že ještě neřekl poslední slovo. A pro Israel Start-Up Nation to bude zároveň obrovský tahák pro fanoušky a sponzory.“

Existuje dlouhá řada příkladů, kdy byli jezdci chystající se opustit svůj tým opomíjeni v nominacích na závody Grand Tour. Vyprávět by mohli i Roman Kreuziger nebo Jan Hirt, kterým kazašská Astana zrušila přislíbený start na Vueltě (v letech 2012, respektive 2019), když dali najevo, že odcházejí jinam.

Nejistota panuje rovněž okolo aktuální Froomovy výkonnosti. Od loňského vážného zranění při červnovém závodě Dauphiné, kdy si polámal nohu, rameno, loket i žebra, absolvoval dosud jediný závod na rozjetí, koronavirem přerušené březnové klání Kolem Emirátů.

Jeho profesionalismus a zavilá vůle jsou pověstné. Pokud by se někdo dokázal vrátit na špici po tak těžkých zraněních, je to bezesporu on.

Sám ujišťuje: „Jsem zpět tam, kde jsem před loňským pádem byl.“ Nicméně pochybnosti, zda bude konkurenceschopný, jsou zcela oprávněné.

Další otázkou je, jak mocnou podporu mu Izraelci pro příští sezonu dokážou poskládat. „Musí dojít k radikálním změnám a nákupu posil do kopců i na roviny, jestliže s ním chceme jet o titul z Tour,“ tuší René Andrle, jeden ze sportovních ředitelů týmu.

Letos je zde lídrem pro Tour irský bojovník Dan Martin, šestý v ročníku 2017. „Ale jednáme s řadou dalších špičkových cyklistů. Zájem o přestup k nám je mimořádný,“ říká Ron Baron, spolumajitel stáje.

Podobně hovoří Kjell Carlström, manažer týmu: „Pro rok 2021 budeme tým posilovat na mnoha postech. Věříme, že Chris má v sobě jak psychické, tak fyzické schopnosti pro další vítězství na podnicích Grand Tour. A zároveň bude i mentorem našich talentů.“

Kanadsko-izraelský miliardář Sylvan Adams, zdroj financí pro Israel Start-Up Nation, je v současnosti jedním z mála majitelů cyklistických týmů schopných alespoň se přiblížit k rozpočtu 43 milionů dolarů, s nímž závodí Ineos.

„Očekávám, že náš rozpočet bude i pro příští rok opět významně navýšen,“ tvrdí Baron navzdory druhé vlně koronavirové krize, která momentálně opět zastavuje život a ekonomiku v Izraeli. Spekuluje se o možném rozpočtu okolo 30 milionů dolarů.

Právě Adamsovo finanční zázemí ovlivnilo Froomovo rozhodnutí přestoupit právě sem navzdory velké nezkušenosti Izraelců se závody Grand Tour. Tým začal před pěti lety jako třetidivizní a teprve letos povýšil do první divize. Na svém kontě má zatím jen dva starty na Giru, kam dostal divokou kartu.

„Jezdit za tuto stáj je pro mě nová výzva. Moc se těším,“ tvrdí Froome.

A vzrušení se zmocňuje také fanoušků.

Froome závodící nikoliv s týmem Ineos, ale bez něj a proti němu, to bude mocný tahák sezony 2021.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...