3. června 2014 12:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdychův soupeř: Syn miliardáře, lamač raket a milovník neřeští

Ernests Gulbis zlomil raketu i při utkání s Rogerem Federerem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ernests Gulbis zlomil raketu i při utkání s Rogerem Federerem. | foto: Reuters

PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) U tenisty Ernestse Gulbise, čtvrtfinálového soupeře Tomáše Berdycha na Roland Garros (úterý cca od 15:30), můžete někdy jen těžko odhadovat, jak bude hrát. Dokáže porazit nejlepší, stejně jako nečekaně prohrát (i když takových výpadků už je o dost méně než dřív). Zato se lze spolehnout, že za každé situace bude upřímný.

"Proč jsem v mládí netrénoval pořádně? Měl jsem PlayStation. Měl jsem televizi. Jak jsem se měl donutit k tréninku?"

"Jestli bych chtěl, aby mé mladší sestry také hrály profesionálně tenis? Ne. Žena si má užívat života, myslet na rodinu, na děti."

"Respektuju Federera, Nadala, Djokoviče a Murrayho, ale pro mě jsou nudní. Lidé chtějí vidět polámané rakety. Válku, krev, emoce."

ČTĚTE VÍCE

Tento prostořeký muž v úterý vyzve Tomáše Berdycha v souboji o semifinále Roland Garros. A rozhodně nelze čekat jednoduchý zápas. Gulbis už není jen tenistou, který dokáže nejlepší zaskočit.

Po letech výkyvů se před dvěma roky uklidnil. Začal dřít, stabilizoval své výkony.

Už je 17. na světě a v neděli dosáhl největší výhry života, když porazil Rogera Federera v osmifinále Roland Garros.

"Udělal jsem v minulosti dost špatných rozhodnutí. Pracoval jsem třeba tři měsíce a pak jsem se 10 dnů v Lotyšsku jen tak flákal," řekl 25letý Gulbis, jehož otcem je lotyšský miliardář, jeden z nejbohatších lidí v zemi.

Také vliv rodičů způsobil pomalejší start kariéry tenisového supertalentu. "Netlačili mě tolik do tréninku, chtěli, abych se věnoval škole a dalším věcem. A mě trénink moc nebavil. Bavily mě zápasy, soupeření."

Ernests Gulbis.

Emotivní gesta. I to patří k Ernestsu Gulbisovi.

A tak Gulbis mrhal svým potenciálem. Ve Stockholmu ho nachytali s prostitutkou na cestě do hotelu. Strávil noc ve vězení, po zaplacení pokuty ho však policie pustila. "Do Švédska už nikdy nepojedu! Když si vyrazíte s holkama a skončíte za to ve vězení, tak to není normální," řekl.

Před dvěma roky však přišla změna. Začal spolupracovat s trenérem Günterem Bresnikem. Uvědomil si, že bez tvrdé práce výsledky nepřijdou. "To platí u každého. Když přes týden pracujeme, užijeme si víkend lépe. Zato když budeme celý týden pít pivo, co pak dělat v sobotu? Zase se opít?"

Pořád to není žádný kliďas. Dříve říkal, že rozmlátí 70 až 80 raket ročně - a stále s nimi nezachází zrovna uctivě. Jednu si "vychutnal" i v duelu s Federerem. "Musím rozbít raketu na každém kurtu na světě. Jinak by to bylo znamení neúcty k centrkurtu v Paříži," rozesmál se.

Gulbis zůstal svérázem, ale stal se profesionálem. Berdycha nečeká nic lehkého.

Gulbisův český fyzioterapeut: Z baru na kurt? Sám zjistil, že to tak nejde

Tomáše Berdycha dobře zná z působení u daviscupového týmu, v úterý ale bude fyzioterapeut Michal Novotný stát na straně soupeře. Už skoro pět let se totiž stará o Ernestse Gulbise. "Rozpolcený nebudu. Moje jasná priorita je Ernests," řekl Novotný.

Opravdu?
V tenise jsem už patnáct let. Teď dělám pro Ernestse. Když jsem u Davis Cupu, je to úplně jiná situace. Ale tady na grandslamu žádné rozpolcení není.

Jaké byly dosud společné roky?
Začátky jsou vždy těžší, před dvěma roky byl 150. na světě. Ze začátku jsem pracoval na jeho těle dvě až tři hodiny denně, než jsem ho poznal. Trvalo to dva roky. Dneska už děláme denně 45 minut, už prakticky jenom utahujeme šroubky.

Gulbis sám říká, že poslední dva roky dává tenisu více než dříve. Cítíte to také?
Žil si svůj život podle svých představ. Pro nás to třeba není ideální život, ale pro něj v ten moment byl. Až pak si začal život uspořádávat podle zkušeností, které získal. Žil nějakým způsobem a měl nějaké výsledky. Pak v krizi zjistil, že takhle asi dál nemůžeme, tak to změnil. Přestal ponocovat a chodit do nočních barů a tak dále.

Změnil svou životosprávu?
Ano, strava, spánek, připravujeme se i na změnu časového posunu, když cestuje do Spojených států. Teď už je vše tak automatizované, že mu to ani nepřijde. Třeba i dieta byla důležitá změna. Samozřejmě jím s ním to samé. Není to tak, že já si dám něco sladkého a on musí rýži s kuřetem.

Jaký je v soukromí? Je bavič?
Má kontroverzní názory. Každý člověk by měl ale přesně vědět, co se mu líbí a co ne, a mít svůj názor. Tak to mám i já. Spousta lidí neříká to, co cítí, aby nevyvolali rozruch nebo aby si to nevzal někdo osobně. On řekne, co si myslí.

O co vše se staráte?
Jsem fyzioterapeut, kondiční trenér a starám se mu o stravu.

Co vás nejvíce naplňuje?
Ve sportu jde hlavně o prevenci. Když se zraní hráč a přijde o grandslamy, tak to znamená veliké ztráty. Naplňuje mě, když jsem s někým a on se nezraní.

Kolik týdnů v roce jste spolu?
Loni asi 42 týdnů. Teď mám velkou kliniku na Tenerife, tak jsme se dohodli, že s ním budu jezdit jen na velké turnaje. Když ho něco bolí, vyfotí to bolavé místo a já mu pošlu video, jaké má dělat cviky.

Jak tipujete zápas s Berdychem?
Dávám na svůj cit a myslím, že Ernests vyhraje.

Ondřej Novotný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!