Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rosol o prvním titulu: Byl to nejemotivnější okamžik v životě

Davis Cup

  9:30
BUKUREŠŤ - Tenista Lukáš Rosol hodně toužil vyhrát turnaj v Bukurešti. Cílem byl nejen jeho první titul na okruhu ATP, ale především přání věnovat triumf otci Emilovi, který před čtrnácti dny zemřel. "Teď jsem moc rád, že jsem to dokázal," řekl Rosol s trofejí v náručí. Sedmadvacetiletý hráč věnoval výhru zesnulému otci už při proslovu na dvorci. Uprostřed řeči se při tom rozplakal. "Byl to nejemotivnější okamžik, jaký jsem kdy zažil," uvedl.

Český tenista Lukáš Rosol foto: Reuters

"Jak jsem postupoval, tak jsem víc a víc cítil, že bych chtěl tátovi věnovat vítězství a je moc speciální, že to vyšlo," dodal Rosol, který ve finále porazil Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze přesvědčivě 6:3 a 6:2. Rosolův otec zemřel před čtrnácti dny v 69 letech po týdnu v kómatu. Hned po využitém mečbolu schovával tenista už na lavičce slzy do ručníku. "Naposledy jsem po utkání brečel možná jako ještě malý kluk, když jsem prohrál, ale tohle byl velmi emotivní konec. Řeč jsem připravenou neměl, mluvil jsem spontánně," řekl.

K TÉMATU

Trofej převzal z rukou legendární sportovní gymnastky Nadii Comaneciové a šampaňské mu věnoval bývalý první hráč světa Ilie Nastase, jehož jméno turnaje nese. "To bylo moc hezké, že mi gratulovaly takové legendy," řekl. Rosol potvrdil, že finálové zápasy umí. Na challengerech prohrál jen jeden ze šesti a nyní uspěl při své premiéře v boji o titul na ATP Tour. "Musím to zaklepat, že to takhle jde dál. Přijde mi škoda bojovat celý týden a finále prohrát," řekl. V žebříčku se Rosol posune k 36. místu, vylepší si své maximum a poprvé se stane českou dvojkou za Tomášem Berdychem.

V příštím týdnu by měl hrát challenger v Ostravě

"Chci se dostat, co nejvýš to půjde. Hledám své limity a věřím, že jdu správnou cestou. Když budu tvrdě pracovat, tak tu cestu najdeme," řekl svěřenec Ctislava Doseděla. V rumunské metropoli Rosola podporovali kondiční trenér Hynek Frömel a kamarád David Křížek, s kterými se po mečbolu v hledišti objal. "Každé turnajové vítězství je skvělé a zvláště, když jde o první titul. Hodně dobrých hráčů titul nemá, takže jsem rád, že já už ano a doufám, že letos ještě jeden přidám." K cestě za premiérovým titulem Rosolovi pomohl i Davisův pohár.

V Kazachstánu byl poprvé českou jedničkou a pomohl výběru kapitána Jaroslava Navrátila k postupu do semifinále. "Nakoplo mě to. Hrálo jsem s větším sebevědomím, se zdravým sebevědomím a podařilo se mi to dotáhnout až na konec," řekl Rosol. V týdnu by měl hrát challenger Prosperita Open v Ostravě. "Motivace mi nikdy nechybí, ale otázkou je, jak na tom budu. Slyšíte můj hlas?" řekl Rosol s chrapotem. "Jsem trochu nastydlý. Bojoval jsem, abych neměl teplotu. Nejdůležitější bude zdraví, až pak přijde na řadu tenis," uvedl Rosol.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!